2020-yil 1-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Adam Boler boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash davlatimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, so‘nggi yillarda ikki tomonlama parlamentlararo aloqalar dinamikasida sezilarli faollik kuzatildi. Bunga ko‘p jihatdan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ochiq, konstruktiv va pragmatik tashqi siyosati yordam berdi.
Bundan tashqari, parlamentlararo aloqalarga katta ahamiyat berilayotgani qayd etildi. O‘zbekiston-AQSh parlament hamkorlik guruhi, AQSh Kongressining “O‘zbekiston bo‘yicha Kokus” o‘rtasida muloqotni davom ettirish, demokratik islohotlar va fuqarolik jamiyatini shakllantirish bo‘yicha konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish borasida o‘zaro fikr almashildi.
AQSh bilan ikki tomonlama munosabatlarda savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiya va zamonaviy texnologiya yo‘nalishda hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda “Doing business 2020” yillik reytingida O‘zbekiston eng yuqori ko‘rsatkichni ko‘rsatgan yigirmata mamlakat qatoriga kirgani e’tirof etildi.
Senat faoliyati va parlamentdagi ayollarning o‘rni, xotin-qizlarning jamiyatdagi mavqeini mustahkamlash hamda O‘zbekistonda gender tengligini ta’minlash masalalari bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar borasida ham so‘z yuritildi.
Shu bilan birga, AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘nalishlari, majburiy mehnatdan foydalanishga qarshi kurash masalalari va bu borada birgalikda ishlash istiqbollariga urg‘u berildi.
Bundan tashqari, bir qator qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish yuzasidan o‘zaro takliflar bildirildi.
Jumladan, mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy hayotidagi muammolarni hal etishda parlamentning rolini yanada oshirish maqsadida parlamentarizmni qo‘llab-quvvatlash, parlament a’zolari va xodimlarining AQSh tajribasini o‘rganish uchun AQSh Kongressida amaliyot o‘tashi, O‘zbekistonda o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan ayollar uchun innovatsion texnologiyalardan foydalanish, qishloq joylarda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi choralarni amalga oshirish hamda odam savdosiga qarshi kurashi bo‘yicha takliflar bildirildi.

1 июля 2020 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с делегацией Корпорации финансирования международного развития США (DFC) во главе с главным исполнительным директором Адамом Болером.
В ходе встречи подчеркивалось, что дальнейшее укрепление отношений между Узбекистаном и США является одним из приоритетных направлений нашего государства.
Отмечалось, что в последние годы наблюдается активная динамика развития двусторонних межпарламентских связей. Во многом этому способствует открытая, конструктивная и прагматичная политика Президента Республики Узбекистан.
Кроме того, подчеркивалось, что большое внимание уделяется межпарламентским связам. Состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию конструктивного диалога в рамках Парламентской группы сотрудничества Узбекистан-США, «Кокуса по Узбекистану» Конгресса США, проведения демократических реформ и формирования гражданского общества.
Стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества в сферах торговли и экономики, финансов, инвестиций и современных технологий в рамках двусторонних отношений.
В ходе встречи отмечалось, что Узбекистан в рейтинге «Doing business» вошел в двадцатку стран, имеющих самый высокий показатель.
Говорилось также и о роли женщин в деятельности Сената и парламента, принимаемых мерах, направленных на укрепление позиции женщин в обществе и обеспечение гендерного равенства в Узбекистане.
Вместе с тем, сделан акцент на взаимовыгодных направлениях сотрудничества с Корпорацией финансирования международного развития США (DFC), вопросах противодействия принудительному труду и перспективах совместной работы в этой области.
Кроме того, высказаны предложения относительно разработки и осуществления ряда совместных проектов.
Так, даны предложения относительно поддержки парламентаризма в целях дальнейшего повышения роли парламента в решении проблем в социально-экономической и общественно-политической жизни страны, стажировки членов и сотрудников парламента в Конгрессе США для изучения американского опыта, использования инновационных технологий женщинами, которые планируют начать свой бизнес в Узбекистане, развития женского предпринимательства в сельской местности, реализации мер по противодействию насилию в отношении женщин и недопущению торговли людьми.
30 июня 2020 года Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов принял участие в видеоконференции «Центральная Азия - США» («С5+1»).