Joriy yilda kutilayotgan ikki tomonlama muhim tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish doirasida tashkil etilgan ushbu tadbirda Xitoy va Oʻzbekistonning siyosiy-diplomatik doiralari, yetakchi tahlil markazlari vakillari ishtirok etdi.
Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasining Yevroosiyo instituti direktori Din Syaosin ushbu anjumanda oʻtgan 30 yil ichida Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasidagi munosabatlar rivojlanib, yangi choʻqqilarga koʻtarilganini alohida taʼkidladi:
-2012-yilda Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasida strategik sheriklik munosabatlari oʻrnatilgan boʻlsa, 2023-yilda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga koʻtarildi.
Xitoy-Oʻzbekiston munosabatlari tez va silliq rivojlanib borayotganining sababi shundaki, ular diplomatik munosabatlar oʻrnatilgandan buyon mamlakatlar teng huquqlilik, ichki ishlarga aralashmaslik va oʻz taraqqiyot yoʻlini hurmat qilish tamoyiliga doimo amal qilib kelgan mustahkam poydevorga ega.
Xitoy Oʻzbekistonga yaxshi qoʻshni va yaxshi doʻst sifatida qaraydi hamda ikkitomonlama munosabatlarini rivojlantirishga katta ahamiyat beradi. Bundan tashqari, Xitoy-Oʻzbekiston hamkorligining oʻziga xos xususiyati siyosiy oʻzaro ishonchning yuqori darajasidir. Shavkat Mirziyoyev Prezident etib saylanganidan beri Si Szinpin bilan ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarda strategik yetakchi rol oʻynagan yaxshi ish munosabatlari va shaxsiy doʻstlikni oʻrnatdilar.
Mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik hamkorlikni chuqurlashishining yana bir muhim omili shundaki, soʻnggi 30 yil ayniqsa soʻnggi besh yil ichida ichida Xitoy-Oʻzbekiston iqtisodiy hamkorligi oʻzaro manfaat asosida, rivojlandi. Xitoy hozirda Oʻzbekistonning eng yirik investori va eng yirik savdo sherigi hisoblanadi.
Qolaversa, xalqaro vaziyat notinch, mintaqaviy mojarolar birin-ketin kuchayib borayotgan, insoniyat jiddiy tanlov oldida turgan bir sharoitda Xitoy va Oʻzbekiston oʻzaro yordam va bir-birini qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanini koʻrsatmoqda. Mamlakatlarimiz koʻp qirralilikni qoʻllab-quvvatlaydi, xalqaro maydonda yaqindan hamkorlik qiladi, Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlikni saqlash boʻyicha saʼy-harakatlarni birgalikda muvofiqlashtiradi. 30 yillik tarixga nazar tashlab, kelajakka boqar ekanmiz, biz Xitoy-Oʻzbekiston munosabatlari ming yillik tinch-totuv yashash merosiga asoslangan yaxshi qoʻshnilar, yaxshi sheriklar va yaxshi birodarlar oʻrtasidagi munosabatlar ikki davlat xalqlari uchun manfaat va katta yutuqlarga olib kelishiga ishonamiz.
Eslatib oʻtamiz, SMTI tomonidan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti Taraqqiyot tadqiqot markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan konferensiyada siyosat, xavfsizlik, savdo-investitsion va madaniy-gumanitar sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti Taraqqiyot tadqiqot markazi – Yevroosiyo mintaqasidagi mamlakatlarning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishini tahlil qilish va oʻrganishga qaratilgan Xitoydagi yetakchi tadqiqot instituti. U 1989 yilda tashkil etilgan. U XXR rahbariyatiga Xitoy va Yevroosiyo makonidagi mamlakatlar oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni rivojlantirishga koʻmaklashish maqsadida axborot, maslahatlar va siyosiy tavsiyalar beradi.

Выступая на мероприятии, директор Института Евразийских исследований Китайской академии современных международных отношений (КАСМО) Дин Сяосинь отметил, что за последние 30 лет отношения между Китаем и Узбекистаном продвинулись вперед и постоянно достигали новых вершин.
В 2012 году Китай и Узбекистан установили отношения стратегического партнерства, в 2023 году вывели их на уровень всестороннего стратегического партнерства. Причина, по которой китайско-узбекские отношения развиваются быстро и гладко, заключается в том, что они имеют прочную основу.
С момента установления дипломатических отношений страны всегда придерживались принципа равенства, невмешательства во внутренние дела и уважения собственного пути развития. Китай рассматривает Узбекистан как доброго соседа и хорошего друга и придает большое значение развитию китайско-узбекских отношений.
Кроме того, особенностью китайско-узбекского сотрудничества является высокий уровень политического взаимного доверия. С тех пор как Шавкат Мирзиёев был избран Президентом, у него и председателя Цзиньпина установились хорошие рабочие отношения и личная дружба, которые сыграли стратегическую ведущую роль в отношениях между двумя странами.
Еще одним важным фактором углубления стратегического партнерства между нашими государствами является то, что за последние 30 лет китайско-узбекское экономическое сотрудничество развивалось на основе взаимной выгоды, особенно в последние пять лет.
Китай в настоящее время является крупнейшим инвестором и торговым партнером Узбекистана. Более того, в условиях, когда международная ситуация неспокойна, региональные конфликты нарастают один за другим, и человечество стоит перед серьезным выбором, обе страны проявляют готовность к взаимной помощи и поддержке. Наши страны выступают за многосторонность, тесно сотрудничают на международной арене, совместно координируют усилия по поддержанию стабильности в Центральноазиатском регионе. Оглядываясь на 30-летнюю историю и заглядывая в будущее, мы верим, что китайско-узбекские отношения как отношения между хорошими соседями, хорошими партнерами и хорошими братьями, основанные на тысячелетнем наследии мирного сосуществования, приведут к большим достижениям и принесут пользу народам двух стран.
Напомним, что на конференции, организованной ИСМИ в партнерстве с Институтом социального развития Европы и Азии Исследовательского центра развития при Госсовете КНР (ИСРЕА), состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов текущего состояния и дальнейших перспектив двустороннего сотрудничества в сфере политики, безопасности, торгово-инвестиционного и культурно-гуманитарного взаимодействия.
ИСРЕА - ведущий исследовательский институт Китая, нацеленный на анализ и изучение политического, экономического, социального развития стран Евразийского региона. Был создан в 1989 г. Предоставляет руководству КНР информации, консультации и политические рекомендации по содействию развитию дружественных отношений Китая со странами евразийского пространства.
12 января т.г. в Ташкенте состоялась конференция в гибридном формате на тему «Всестороннее стратегическое партнёрство между Китаем и Узбекистаном в новую эпоху».
Об этом заявил директор Института Евразии Китайской академии международных исследований при МИД КНР Ли Цзыго в рамках конференции на тему «Всестороннее стратегическое партнёрство между Китаем и Узбекистаном в новую эпоху», которая состоялась 12 января т.г. в Ташкенте.