"PeaceNexus" jamg'armasi direktori o'rinbosari Mads Frilander (Shveysariya) "Dunyo" AA uchun intervyusida 15-16-oktabr kunlari bo'lib o'tayotgan "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusidagi Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi haqidagi fikrini bildirdi:
– Bugun kunni uch mamlakat yetakchilarining dadil va puxta o'ylangan siyosiy qarorlari tufayli amalga oshirilgan juda muhim voqea, deb hisoblayman. Biroq bu yutuqni barcha jamiyat – barchamiz, ham mintaqa ichida, ham tashqaridan do'stlarimiz qo'llab-quvvatlashi kerak.
Bu voqea bizni birlashtirib, "Ha, biz bunga buyuk yetakchilik tufayli erishdik, endi buni qanday qilib asrab-avaylashimiz mumkin?" deyish imkoniyatini beradi. Ishonchim komilki, kechagi va bugungi voqealar turli mamlakatlar va sohalar vakillari o'rtasida o'zaro hamjihatlikni namoyon etadi. Bu tarixiy lahza va imkoniyatdir, tinchlikni kelgusi avlodlar farovonligi uchun yana-da mustahkamlashimiz kerak.
Ushbu voqelik Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun nafaqat ichki voqea, balki butun dunyoga xushxabar hamdir. Jahonning ko'plab mintaqalari keskinlik va beqarorlikni boshdan kechirayotgan bir paytda, Markaziy Osiyo kelishmovchiliklarni bartaraf etish va tinchlik yo'lida harakat qilishning namunasini ko'rsatmoqda.
Ishonchim komilki, doimiy hamkorlik va ochiqlik, sheriklikka asoslangan muloqot hal qiluvchi ahamiyatga ega bo'ladi. Umumiy manfaatlar, albatta, muhim, lekin halol va uzluksiz muloqot ayniqsa dolzarbdir. Bu bitta uchrashuv bilan cheklanib qolmasligi kerak – bu doimiy bo'lishi kerak. Shunda biz bir-birimizni yaxshiroq tushunishimiz hamda qiyin va farovon kunlarda bir-birimizni qo'llab-quvvatlashimiz mumkin. Bugungi kunda dunyo tez o'zgarmoqda. Shu bois bu yerda, Yevropada va butun dunyoda tinchlik va taraqqiyotni ta'minlash uchun doimiy sa'y-harakatlar zarur.
Men O'zbekistonda bir necha bor bo'lganman, lekin Farg'ona vodiysiga birinchi marta kelishim. Bu men uchun katta baxt. O'zbekiston nafaqat o'z qiyofasini, balki butun Markaziy Osiyo qiyofasini qanday o'rgartirayotgani menda katta taassurot qoldirdi. Bu ishonchni uyg'otadi va e'tiborni tortadi. Uning faol va konstruktiv pozitsiyasi tufayli mintaqaga, xususan, O'zbekistonga qiziqish va investitsiyalar ortib bormoqda.
Albatta, bu vaqt o'tishi bilan rivojlanib boradigan jarayon. Taraqqiyot jarayoniga jamiyatning barcha qatlamlarini, xususan, yoshlar va ayollarni jalb etish juda muhim. Ular ulkan salohiyat, energiya, g'oyalar va bilimga ega. Ularning to'liq ishtiroki barchaga foyda keltiradi. Agar jamiyat chinakam rivojlanish va hurmatga sazovor bo'lishni istasa, u xotin-qizlar va yoshlar salohiyatini to'liq ochib berishi kerak – ularning kuch-g'ayrati va qobiliyati farovonlik garovidir.
Ishonamanki, taraqqiyot ko'p jihatdan maqsadlarning ravshanligi va hamkorlik qilishga tayyorlik, ochiqlik va tinglash qobiliyatiga bog'liq.
Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon "Dunyo" AA uchun intervyusida 15-16-oktabr kunlari bo'lib o'tayotgan "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusidagi Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi haqidagi fikrini bildirdi:
17.10.2025Keyingisi
Stokgolm xalqaro tinchlik muuammolari tadqiqoti institutining Iqlim o'zgarishi va xavflar dasturi ilmiy xodimi, doktor Barbara Magalyayns Teysheyra "Dunyo" AA uchun intervyusida 15-16-oktabr kunlari bo'lib o'tayotgan "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusidagi...

Заместитель директора Фонда PeaceNexus (Швейцария) Мадс Фриландер в интервью корреспонденту ИА «Дунё» поделилась своим мнением о проходящем 15-16 октября Ферганском форуме мира «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса»:
– Я считаю, что сегодняшний день — очень важное событие, ставшее возможным благодаря мужественным и продуманным политическим решениям лидеров трёх стран. Однако это достижение должно быть поддержано всем обществом — всеми нами, как внутри региона, так и друзьями извне.
Это событие даёт нам возможность объединиться и сказать: «Да, мы достигли этого благодаря великому лидерству — а теперь как мы можем это поддержать?» Я уверен, что сегодняшние и вчерашние мероприятия свидетельствуют о едином понимании представителями разных стран и сфер: это исторический момент, возможность, которую нужно использовать, чтобы совместными усилиями сделать её устойчивой — не только сейчас, но и в будущем.
Это не просто внутренняя история для стран Центральной Азии — это также послание миру: в то время, когда во многих регионах мира наблюдаются напряжённость и нестабильность, Центральная Азия показывает пример того, как можно преодолевать разногласия и работать ради мира.
Я убеждён, что постоянное взаимодействие и открытый партнёрский диалог имеют решающее значение. Общие интересы, конечно, важны, но особенно важно — честное и непрерывное общение. Оно не должно ограничиваться одной встречей — оно должно быть постоянным, чтобы мы лучше понимали друг друга и могли поддерживать друг друга как в трудные, так и в благоприятные времена. Мир сегодня меняется быстро, и именно постоянные усилия необходимы для сохранения мира и развития — здесь, в Европе и во всём мире.
Я уже бывал в Узбекистане несколько раз, но впервые посетил Ферганскую долину, и это для меня большое удовольствие. Меня глубоко впечатляет, как Узбекистан продвигает не только свой собственный образ, но и имидж всей Центральной Азии. Это вызывает доверие и привлекает внимание. Мы уже видим, как растёт интерес и инвестиции в регион, особенно в Узбекистан, благодаря его активной и конструктивной позиции.
Конечно, это процесс, который развивается со временем. Очень важно вовлекать все слои общества — особенно молодёжь и женщин — в процесс развития. Они обладают огромным потенциалом, энергией, идеями и знаниями. Их полное участие приносит пользу всем. Если общество действительно хочет быть развитым и уважаемым, оно должно полностью раскрывать потенциал женщин и молодёжи — именно их энергия и способности являются ключом к процветанию.
Я думаю, что прогресс во многом зависит от ясности целей и готовности к сотрудничеству, открытости и умению слушать. В конечном итоге успех приходит тогда, когда действительно слышат, что важно для людей. Например, если одной из главных проблем является пересечение границы из-за долгих очередей, стоит сосредоточить усилия именно там. Люди сами знают, что им нужно для эффективной и достойной жизни. Слушать их и позволять им определять приоритеты — верный путь.
И наконец, хочу подчеркнуть: решать должны не мы, а сам народ Узбекистана — именно ему предстоит вести этот диалог и определять своё будущее.
Директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон в интервью корреспонденту ИА «Дунё» поделилась своим мнением о проходящем 15-16 октября Ферганском форуме мира «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса»:
Научный сотрудник Программы по изменению климата и рискам Стокгольмского международного института исследований проблем мира доктор...