O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti Pokistonning Yevrosiyo asr instituti bilan birgalikda “Afg‘oniston Islom Respublikasida (IRA) tinchlik o‘rnatish jarayonida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik” mavzusida onlayn konferensiya o‘tkazdi.
Unda ikki mamlakatning ilmiy markazlari rahbarlari va tadqiqot tuzilmalari mutaxassislari qatnashdilar.
Tadbirda pokistonlik ishtirokchilar «Dunyo» muxbiri bilan konferensiya natijalari va nuqtai nazarlari bilan o‘rtoqlashdilar. Suhbatda Pokiston vakillari mamlakatlarimizning uzoq muddatli afg‘on mojarosini tinch yo‘l bilan hal etishdagi mavqei, Afg‘onistonda tinchlikni tiklashda O‘zbekistonning o‘rni haqida gapirib berishdi.
Yevrosiyo asr instituti prezidenti va asoschisi Irfan Shahzod Takalvining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonning tinch yo‘l bilan hal etish tamoyillari bo‘yicha keng miqyosdagi xalqaro kelishuvni ishlab chiqish, qarama-qarshi bo‘lgan afg‘on kuchlarini muzokaralar stoliga o‘tirishga ishontirish bo‘yicha harakatlari Afg‘onistonning uzoq kutilgan tinchlik va barqarorlikka erishishida muhim ahamiyatga ega.
— Toshkentning mintaqaviy aloqa, savdo, energiya ta’minoti va Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatish sohasidagi tashabbuslari Afg‘onistonni ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga, ushbu sohada keng mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda, — dedi Irfan Shahzod Takalvi. — Islomobod va Toshkent afg‘on ichidagi yarashuvni, shuningdek, dunyo hamjamiyatining ushbu mamlakatda barqaror tinchlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashda davom etishlari kerak.
Shubhasiz Afg‘oniston «kontinental ko‘prik» bo‘lishiga ishonaman. Afg‘onistonga tinch hayot qaytgach, butun mintaqa savdo-sotiqning o‘sishi, odamlar esa sarmoyalarning kirib kelishidan foyda oladi va natijada mintaqa Osiyo va umuman Yevrosiyoning o‘sish «divigateliga» aylanadi. Bundan tashqari, Afg‘onistondagi tinchlik va barqarorlik mintaqa davlatlariga qimmatbaho resurslarni xavfsizlik uchun haddan tashqari og‘ir xarajatlardan rivojlanishga va iqtisodiy tiklanishga qayta taqsimlash imkoniyatini anglatadi.
Afg‘oniston Markaziy Osiyoning ajralmas qismidir. Toshkentning mintaqada yaxshi qo‘shnichilik muhitini yaratish borasidagi sa’y-harakatlari Afg‘onistondagi vaziyatga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu Afg‘oniston Islom Respublikasi o‘z mintaqasida «birgalikda rivojlanish va o‘sish» va «rivojlanishdan foyda olishiga» ishonadigan muayyan «davlatlar tizimiga» aylanishini anglatadi. Afg‘oniston kabi uzoq davom etgan mojarodan kelib chiqqan mamlakat uchun bunday muhit gullab-yashnashning yangi yo‘lini ochish uchun juda qulaydir. Shuningdek, biz Afg‘onistonning boshqa tomonida —Janubiy Osiyoda yaratilgan bunday muhitni ko‘rishni istardik.
Ta’kidlash kerakki, mintaqalararo hamkorlik uchun infratuzilma muhim ahamiyatga ega. Bugun Pokiston va O‘zbekiston Afg‘oniston orqali mintaqalararo aloqalarni kengaytirish uchun ulkan sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda. Pokiston, shuningdek, Gvadar va Karachi portlaridan foydalanishni O‘zbekiston, Afg‘oniston va mintaqadagi boshqa mamlakatlar tadbirkorlari uchun tijoriy jihatdan jozibador qilish uchun choralar ko‘rishi kerak. Va nihoyat, eng muhimi, odamlarga asrlar osha yaqinlashishga va mustahkamlashga imkon berish lozim.
Mojarolardan keyingi hamkorlikka kelsak, bu sohadagi birinchi va eng muhim narsa, bir-birlari haqida ishonchli, ob’ektiv ma’lumotlar va izlanishlarni talab qiladigan chuqur tushunmovchiliklarni yo‘q qilishdir. Ushbu jarayonda tahlil markazlari va ommaviy axborot vositalarining roli katta ahamiyatga ega.
«News Network International» axborot agentligining muharriri, «Bi-bi-si»ning Pokistondagi muxbiri, Siyosiy tadqiqotlar institutining hamkori Muhammad Tohir Xon O‘zbekiston, shubhasiz, Afg‘onistondagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal etishda muhim rol o‘ynashini ta’kidladi.
—O‘zbekiston Markaziy Osiyoda 2018 yil mart oyida Afg‘oniston hukumati va «Tolibon» harakati o‘rtasida muzokaralarni taklif qilgan birinchi mamlakatdir», dedi ekspert. — Ushbu tashabbus to‘g‘ridan-to‘g‘ri O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan va «Tolibon» ham, boshqa afg‘on kuchlari tomonidan ham ijobiy qabul qilingan. O‘zbekistonning tinchlikparvarlik roli shubhasiz barcha tomonlar tomonidan qabul qilinadi, chunki birinchidan, respublika Afg‘onistonning bevosita qo‘shnisi hisoblanadi, ikkinchidan, O‘zbekiston Kobuldagi rasmiy hukumat va Tolibon harakati siyosiy idorasi vakillari bilan teng huquqli va yaxshi munosabatlarni o‘rnatadi.
O‘zbekiston rahbarining Afg‘oniston hukumati va «Tolibon» harakati vakillari o‘rtasidagi muzokaralar uchun platforma yaratish to‘g‘risidagi taklifi ham keng qo‘llab-quvvatlandi. Shundan so‘ng, toliblar siyosiy idorasi rahbari Mulla Abdul G‘ani Baradar O‘zbekistonga tashrif buyurdi, O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Qatarda «Tolibon» harakati vakillari bilan uchrashdi. Shubhasiz, bunday o‘zaro ta’sir tinchlik jarayoniga yordam beradi va men Afg‘oniston hukumatidan ham, Tolibondan ham O‘zbekistonning tashabbuslari yuzasidan biron bir tanqid eshitmadim.
Ishonchim komilki, hamkorlikni rivojlantirish va Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish borasida, birinchi navbatda mintaqa mamlakatlari orasida murosaga erishish kerak. Chunki aynan shu mintaqada afg‘on mojarosi yuz bermoqda. Mintaqa mamlakatlari va Afg‘onistonga qo‘shni davlatlar Afg‘onistondagi uzoq davom etgan urushlardan juda ko‘p aziyat chekdilar. Mojaro mintaqaga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va uni tugatish kerak. Mintaqadagi mamlakatlarning har birining Afg‘onistonda o‘z manfaatlari bor, ularni qo‘shni mamlakatda tinchlikka erishish uchun birlashtirish kerak. Menimcha, Afg‘oniston hukumati va «Tolibon» ham buni tushunishadi.
Afsuski, ilgari Afg‘onistonda tinchlikka erishish uchun Janubiy va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida samarali hamkorlik bo‘lmagan.
Nima uchun «Tolibon»ning siyosiy idorasi mintaqadan juda uzoq, Qatarda joylashgan? Bu mintaqada joylashgan ba’zi ofislarning joylashishi shunchalik qiyinmi? Ishonchim komilki, Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish jarayoniga qaratilgan barcha harakatlar ushbu mintaqadan boshlanishi kerak. Agar Afg‘onistonda tinchlik bo‘lsa, bu mintaqa uchun foydali bo‘ladi, mintaqadagi barcha davlatlar uchun ham iqtisodiy, ham siyosiy jihatdan foydali bo‘ladi.
Xorijiy harbiy kontingent Afg‘onistondan to‘liq olib chiqilgandan so‘ng, mamlakat iqtisodiy tiklanish ehtiyojiga duch keladi. Shu munosabat bilan, O‘zbekiston, Pokiston va Afg‘oniston bilan bevosita chegaradosh boshqa davlatlar ushbu mamlakatni tiklashda muhim rol o‘ynaydi, chunki umumiy chegaradan tashqari bizda umumiy tarix, din, madaniyat, til o‘xshashligi va boshqa jihatlar mavjud. Dunyoning etakchi mamlakatlari, shuningdek, Afg‘onistonni iqtisodiy tiklanishida qo‘shni davlatlarning ustuvorliklari va muhim roliga ustuvor ahamiyat berishlari kerak, deb o‘ylayman.
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Xalilzadning yaqinda O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida investitsiya masalalari, iqtisodiy rivojlanish loyihalari bo‘yicha Amerikaning yuqori martabali mulozimi hamrohligida O‘zbekiston-Amerika muzokaralari mintaqada, shu jumladan O‘zbekiston va Afg‘onistonda iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish, sarmoyalarni jalb qilish va ta’limni rivojlantirish masalalariga qaratildi.
Afg‘onistondan xorijiy harbiy kontingent chiqib ketgan taqdirda, Pokiston va O‘zbekiston Afg‘onistonni qayta tiklash jarayonida muhim va markaziy rol o‘ynaydi, bu esa birgalikda ishlash uchun yaxshi imkoniyatdir. Shu maqsadda O‘zbekiston va Pokiston qo‘shma korxonalar va Afg‘onistonni iqtisodiy qayta tiklash dasturlarini yaratishi kerak.
Rana Muhammad Athar Javed, «Pokiston uyi» tahlil markazining asoschisi va bosh direktori, O‘zbekiston Afg‘onistonni infratuzilmasi va ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishida bevosita va faol ishtirok etadi, deb hisoblaydi. Xalqaro ekspertlar hamjamiyati O‘zbekiston rahbariyatining Afg‘onistonda tinchlik jarayonini rivojlantirish borasidagi doimiy va izchil amaliy harakatlarini yuqori baholaydi.
—Qo‘shni mamlakatdagi vaziyatning murakkabligiga, ko‘p qirrali manfaatlarga qaramay, xalqaro hamjamiyat hozirgi sharoitdan chiqishning yagona yo‘li va zo‘ravonlikka barham berishning muhim sharti sifatida ijobiy afg‘onlararo muloqotni qo‘llab-quvvatlashi kerak,— deydi ekspert. — Bu jarayonda asosiy talab — bu jarayonning uzluksizligidir.
Shu munosabat bilan, pokistonlik tahlilchi amaliyotchilar va tadqiqot va ekspert-tahlil tuzilmalari vakillarining Afg‘onistonda ham, undan tashqarida ham o‘zaro aloqalarini qo‘llab-quvvatlashni taklif qildi. Bu Afg‘onistondagi muammolarni institutsional tahlil qilishga, mojaroning mohiyatini to‘liq anglashga, Afg‘oniston tinchlik jarayoni uchun aniq takliflarni ishlab chiqishga yordam beradi, dedi u.

Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) совместно с пакистанским Институтом Евразийского века провели онлайн-конференцию на тему «Сотрудничество Центральной и Южной Азии в процессе мирного урегулирования в Исламской Республике Афганистан (ИРА)», в котором приняли участие главы и ведущие эксперты «мозговых» центров и исследовательских структур двух стран.
По завершению мероприятия ряд его пакистанских участников поделился с корреспондентом ИА «Дунё» своими мнениями и оценками итогов конференции, рассказал о содействии двух наших стран мирному урегулированию многолетнего афганского конфликта, о роли Узбекистана в миростроительстве в Афганистане.
По мнению президента и основателя Института Евразийского века Ирфана Шахзада Такалви, усилия Узбекистана по выработке широкого международного консенсуса по принципам мирного урегулирования, по склонению конфликтующих афганских сил сесть за стол переговоров имеют большое значение для продвижения Афганистана к долгожданному миру и стабильности.
- Огромный вклад в социально-экономическое восстановление Афганистана, развитие широкого регионального сотрудничества в данной сфере вносят инициативы Ташкента в области формирования региональной взаимосвязанности, торговли, энергоснабжения, оказание гуманитарной помощи Афганистану, - считает Ирфан Шахзад Такалви. - Исламабад и Ташкент и впредь должны поддерживать внутриафганское примирение, а также усилия мирового сообщества по обеспечению устойчивого мира и стабильности в этой стране.
Афганистан, безусловно, является, как я считаю, "континентальным мостом". Как только мир вернется в Афганистан, весь регион будет пожинать плоды расширения торговых связей, контактов между людьми, притока капитала – и в результате этот регион станет локомотивом роста как для Азии, так и в целом для Евразии. Кроме того, мир и стабильность в Афганистане означали бы для региональных стран возможность перенаправить драгоценные ресурсы от чрезмерно обременительных расходов на обеспечение безопасности на цели развития и социально-экономического подъема.
Афганистан является неотъемлемой частью Центральной Азии. Усилия Ташкента по созданию атмосферы добрососедства в регионе весьма положительно отражаются на ситуации в Афганистане. Это означает, что Исламская Республика Афганистан в своем окружении имеет определенную «систему наций», которые верят в «совместное развитие и рост» и «получение выгод и преимущества от развития» всеми государствами региона. Для страны, выходящей из затяжного конфликта, такой как Афганистан, подобного рода обстановка становится весьма благоприятной для начала нового пути к процветанию. Мы также хотели бы, чтобы такая среда была создана и по другую сторону Афганистана – в Южной Азии.
Необходимо отметить, что инфраструктура для трансрегионального сотрудничества носит ключевой характер. Сегодня Пакистан и Узбекистан прилагают огромные усилия для расширения трансрегиональных связей через Афганистан. Пакистан также должен предпринять шаги, которые сделают использование портов Гвадар и Карачи коммерчески привлекательным для предпринимателей Узбекистана, Афганистана и других стран региона. И последнее, но не менее важное: пусть люди сблизятся и укрепят связи, имеющие многовековую основу.
Что касается постконфликтного сотрудничества, то первым и главным на данном направлении, на мой взгляд, было бы устранение укоренившихся неправильных представлений друг о друге, что потребует достоверной, непредвзятой информации и исследований друг о друге. На этом фоне роль «мозговых» центров и средств массовой информации приобретает большое значение.
Редактор информационного агентства «News Network International», корреспондент информационного агентства «Би-би-си» в Пакистане, приглашенный сотрудник Института политических исследований Мухаммад Тахир Хан отметил, что Узбекистан, вне всяких сомнений, играет важную роль в мирном урегулировании конфликта в Афганистане.
- Узбекистан – первая страна Центральной Азии, которая в марте 2018 года предложила переговоры между правительством ИРА и движением «Талибан», - считает эксперт. - Эта инициатива исходила непосредственно от Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и была позитивно встречена как талибами, так и другими внутриафганскими силами. Миротворческая роль Узбекистана безусловно принимается всеми сторонами, поскольку, во-первых, республика является непосредственном соседом Афганистана, во-вторых, Узбекистан поддерживает ровные и хорошие отношения с официальным правительством в Кабуле и представителями политического офиса Движения «Талибан».
Всеобщую поддержку также получило предложение главы Узбекистана предоставить площадку для проведения переговоров в республике между представителями правительства Афганистана и движения «Талибан». После этого Узбекистан посетил с визитом руководитель политического офиса «Талибан» мулла Абдул Гани Барадар, министр иностранных дел Узбекистана встретился с представителями движения «Талибан» в Катаре. Несомненно, такое взаимодействие способствует мирному процессу, и я никогда не слышал какой-либо критики как со стороны афганского правительства, так и движения «Талибан», в отношении инициатив Узбекистана.
Я убежден, что необходимо развивать сотрудничество и добиваться консенсуса по вопросам миростроительства в Афганистане, в первую очередь, среди стран региона, поскольку афганский конфликт имеет место именно в этом регионе. Страны региона и соседние с Афганистаном государства сильно пострадали от затяжных войн в Афганистане. Конфликт негативно влияет на регион и ему необходимо положить конец. У каждой из стран региона есть свои интересы в Афганистане, которые необходимо консолидировать ради достижения мира в соседней стране. Думаю, что правительство ИРА и движение «Талибан» также понимают это.
К сожалению, ранее не наблюдалось эффективного сотрудничества между странами Южной и Центральной Азии для достижения мира в Афганистане.
Почему политический офис «Талибана» расположен так далеко от этого региона, в Катаре? Неужели так сложно, чтобы некоторые офисы находились на территории этого региона? Уверен, любые действия, направленные на процесс мирного урегулирования в Афганистане, должны исходить из этого региона. Если в Афганистане будет мир, это будет выгодно для региона, это будет выгодно для всех стран региона как в экономическим, так в политическом плане.
После полного вывода иностранного военного контингента из Афганистана страна столкнется с необходимостью экономического восстановления. В этой связи Узбекистан, Пакистан и другие страны, непосредственно граничащие с Афганистаном, будут играть важную роль в восстановлении этой страны, поскольку кроме общей границы нас связывают общность истории, религии, культуры, сходство языков и много других аспектов. Я полагаю, что ведущие страны мира также должны отдавать предпочтение приоритетам и важной роли соседних стран в экономическом восстановлении Афганистана.
Отрадно, что в ходе недавнего визита специального представителя США по Афганистану Залмая Халилзада в Узбекистан в сопровождении высокопоставленного американского чиновника, занимающегося вопросами инвестиций, проектами экономического развития, в центре внимания узбекско-американских переговоров находились вопросы реализации экономических проектов, привлечения инвестиций, развития образования в регионе, в том числе в Узбекистане и Афганистане.
Таким образом, в случае вывода иностранного военного контингента из Афганистана Пакистан и Узбекистан будут играть важную и центральную роль в процессе восстановления Афганистана, что является хорошей возможностью для совместной работы. Для этого Узбекистан и Пакистан должны создавать совместные предприятия и программы для экономического восстановления Афганистана.
Основатель и генеральный директор пакистанского аналитического центра «Пакистанский дом» Рана Мохаммед Атхар Джавед полагает, что Узбекистан непосредственно и активным образом вовлечен в инфраструктурное и социально-экономическое восстановление Афганистана. Международное экспертное сообщество высоко оценивает постоянные и последовательные практические усилия руководства Узбекистана по продвижению мирного процесса в Афганистане.
- Несмотря на всю сложность ситуации в соседней стране, множество разнонаправленных интересов, международному сообществу необходимо поддерживать позитивный межафганский диалог в качестве единственного выхода из сложившихся обстоятельств и важного условия всеобъемлющего прекращения насилия, – говорит эксперт. – Краеугольным требованием в данном случае является непрерывность процесса.
В этой связи пакистанский аналитик предложил поддерживать взаимодействие практиков и представителей научно-исследовательских и экспертно-аналитических структур как в самой ИРА, так и за ее пределами. Это будет способствовать проведению институционального анализа проблем в Афганистане, полному пониманию природы конфликта, выработке конкретных предложений по афганскому мирному процессу, заключил он.