Rossiya Fanlar akademiyasi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti Markaziy Osiyo bo'limi mudiri Stanislav Pritchin "Dunyo" AA uchun intervyusida 15-16-oktyabr kunlari o'tayotgan "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusidagi Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi haqidagi fikrini bildirdi:
– Bugun biz ko'p jihatdan Markaziy Osiyoda kechayotgan tarixiy jarayonlarning guvohi bo'layapmiz. Mintaqa davlatlari mustaqillikka erishganidan buyon Farg'ona vodiysi ancha ziddiyatli hudud bo'lib kelgan. Shubhasiz, mamlakatlar o'rtasidagi iqtisodiy va shaxsiy bo'linish mintaqa va uning iqtisodiyoti uchun juda og'riqli bo'ldi. Biz 1990-yillar va 2000-yillarning boshlarida kuzatgan jarayonlar – to'laqonli chegara postlarining barpo etilishi, chegaralarning belgilanishi, suv resurslarini taqsimlash va ulardan foydalanish bo'yicha nizolarning kuchayishi – bularning barchasi, albatta, kun tartibida muhim o'rin tutdi hamda Tojikiston, Qirg'iziston va O'zbekiston o'rtasidagi davlatlararo munosabatlarni ko'p jihatdan belgilab berdi.
2016-yil burilish nuqtasi bo'ldi. Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Prezidenti etib saylanishi bilan vaziyat bir kechada tom ma'noda o'zgara boshladi. Oldin mavjud bo'lgan barcha salbiy amaliyotlar, xususan chegara o'tish joylari ochildi va odamlar o'rtasidagi aloqalar tiklandi.
Asta-sekin Farg'ona vodiysida umumiy mintaqaviy makon vujudga keldi. Bugun aytishimiz mumkinki, bu vodiyda jamlangan mintaqaviy kuchlar va hukumatlarning majburiyatlari mintaqani birlashtiruvchi salohiyatni maksimal darajada oshiradigan chegarasiz yagona makondir.
O'zbekiston, Qirg'iziston va Tojikiston o'rtasida uch tomonlama bitimning imzolanishi yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini o'rnatish va mustahkamlashda, shuningdek, Markaziy Osiyo, xususan, Farg'ona vodiysining barqaror rivojlanishiga poydevor qo'yishda muhim bosqich bo'ldi. Bugungi forum O'zbekiston mintaqaviy rivojlanish strategiyasini hamkorlik va muloqot orqali amalga oshirishga tayyor ekanining yana bir tasdig'idir.
Farg'ona vodiysida joylashgan chegaradosh viloyatlarning har uchala rahbarining nutqini eshitdik. Ular o'z jamoalari o'rtasida ajoyib shaxsiy munosabatlar va samarali ish munosabatlarini rivojlantirgani aniq. Bu hududni har tomonlama rivojlantirish uchun institutsional infratuzilma allaqachon yaratilganidan dalolatdir. Endi muhokamalarni davom ettirish, qo'shma loyihalarni amalga oshirish, qolgan qarama-qarshilik va kelishmovchiliklarni bartaraf etish qoladi. Bularning barchasi hududning rivojlanishi va o'zi chinakamiga qodir bo'lgan marralarni zabt etish imkonini beradi.
Ko'p narsa mintaqaviy rivojlanish strategiyasining qanday amalga oshirilishiga bog'liq. Chegaralarni ochish va chegara masalalarini hal etish samarasini allaqachon ko'rib turibmiz: o'zaro sayohatlar ko'paydi, sarmoyalar oshdi, transchegaraviy savdo o'smoqda. Keyingi qadam – "o'sish nuqtalari"ni yaratish: savdo va o'zaro investitsiyalar hajmini oshirish, shu bilan yangi ish o'rinlari yaratish imkonini beruvchi vositalar va loyihalar. Iqtisodiyot barqaror tinchlik va butun mintaqaning rivojlanishiga hissa qo'shadi.
Yagona viza g'oyasiga kelsak, bu alohida, ammo juda muhim mavzu. Bu birinchi navbatda turizm salohiyatini almashishga qaratilgan. Bunday tashabbus haqiqatan ham transchegaraviy sayohatni rivojlantirishi va turistlar oqimini oshirishi mumkin. Masalan, chet ellik sayyoh Qirg'izistonga viza olsa, undan O'zbekiston va Tojikistonga ham foydalanishi mumkin. Bu, ayniqsa, Yevropa, Yaponiya va AQShdan kelgan sayohatchilar uchun katta foyda bo'ladi, chunki bir vaqtning o'zida bir nechta mamlakatlarga tashrif buyurish ularning mintaqaga bo'lgan qiziqishini oshiradi va turizm daromadining oshishiga olib keladi. Bunday amaliyot allaqachon mavjud – Shengen hududi bunga misoldir.
Sammitlarning ko'payishi Yevroosiyo markazidagi muhim submintaqa sifatida Markaziy Osiyoga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi. Mintaqaning yirik xalqaro forum va loyihalarda yagona ishtirokchi sifatida ishtirok etishi ayni paytda Markaziy Osiyo ko'plab global ishtirokchilarning diqqat markazida ekanligini ko'rsatadi.
BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Maxl "Dunyo" AA uchun intervyusida 15-16-oktabr kunlari bo'lib o'tayotgan "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusidagi Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi haqidagi fikrini bildirdi:

Заведующий сектором Центральной Азии Института мировой экономики и международных отношений (ИМЭМО) Российской академии наук Станислав Притчин в интервью корреспонденту ИА «Дунё» поделился своим мнением о проходящем 15-16 октября Ферганском форуме мира «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса»:
– Мы во многом сегодня являемся свидетелями исторических процессов в Центральной Азии. С момента распада Советского Союза и обретения независимости страны региона Ферганская долина находилась в достаточно конфликтной зоне. В основном процессы здесь развивались в негативном ключе. Понятно, что хозяйственное и личностное размежевание между странами было довольно болезненным для региона и его экономики.
Те процессы, которые мы наблюдали в 1990-х и начале 2000-х годов — установление полноценных пограничных постов, определение границ, рост конфликтности вокруг распределения и использования водных ресурсов — все эти вопросы, конечно же, находились на повестке дня и во многом определяли межгосударственные отношения между Таджикистаном, Кыргызстаном и Узбекистаном.
Пороговым периодом стал 2016 год. С приходом к власти Шавката Мирзиёева ситуация начала меняться буквально в одночасье. Все те негативные практики, которые существовали ранее — закрытые границы, сложный переход через них — начали постепенно уходить в прошлое. Стали открываться пограничные переходы, ослабляться контроль, возобновились контакты между людьми.
Постепенно сформировалось общее региональное пространство в Ферганской долине. Сегодня можно говорить о том, что это единое пространство без границ, где настрой региональных держав и правительств, сосредоточенных в долине, максимально способствует использованию объединяющего потенциала региона.
Подписание трёхстороннего соглашения между Узбекистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном стало знаковым этапом в становлении и укреплении добрососедских отношений, а также в создании основ для устойчивого развития Центральной Азии и, в первую очередь Ферганской долины. Сегодняшний форум — лишнее подтверждение того, что Узбекистан готов на практике реализовывать стратегию развития региона через сотрудничество и диалог.
Мы видели выступления всех трёх руководителей приграничных территорий, расположенных в Ферганской долине. Было заметно, что между ними сложились прекрасные личные отношения и налажен продуктивный рабочий контакт между их командами. Это говорит о том, что уже сформирована институциональная инфраструктура для полноценного развития региона. Теперь остаётся лишь поддерживать постоянное обсуждение, реализовывать совместные проекты и разрешать оставшиеся противоречия и споры. Всё это позволит региону развиваться и достигать тех высот, на которые он действительно способен.
Многое будет зависеть от того, как будет реализовываться стратегия регионального развития. Эффект от открытия границ и урегулирования пограничных вопросов мы уже видим: увеличилось количество взаимных поездок, вырос объём инвестиций, растёт приграничная торговля.
Следующий шаг — создание «точек роста»: инструментов и проектов, которые позволят наращивать товарооборот и взаимные инвестиции, а значит — создавать новые рабочие места. Через экономику это будет способствовать устойчивому миру и развитию региона в целом.
Что касается идеи единой визы, то это отдельный, но очень важный момент. Она в первую очередь направлена на совместное использование туристического потенциала. Такая инициатива действительно может способствовать развитию трансграничных поездок и росту туристического потока. Например, если иностранный турист получает визу в Кыргызстан, по ней он сможет посетить также Узбекистан и Таджикистан. Это станет серьёзным подспорьем, особенно для путешественников из Европы, Японии и США, ведь возможность посетить сразу несколько стран повысит их интерес к региону и приведёт к росту туристических доходов.
Подобная практика уже существует — примером может служить Шенгенская зона.
Если говорить о количестве саммитов, то их рост отражает усиление интереса к Центральной Азии как к важному субрегиону в центре Евразии. Участие региона в крупных международных форумах и проектах в качестве единого игрока показывает, что Центральная Азия сегодня находится в фокусе внимания многих мировых акторов.