Rossiya Fanlar akademiyasi Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar institutining Markaziy Osiyo bo'yicha sektori rahbari Stanislav Pritchin (Rossiya) "Dunyo" AA uchun intervyusida 19-may kuni Termizda boshlanadigan "Tinchlik, do'stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish" mavzusidagi Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik bo'yicha Termiz muloqotining birinchi yig'ilishi to'g'risidagi fikr-mulohazalarini bildirdi:
– Termiz muloqoti, nazarimda, Yevroosiyo mintaqasida prinsipial jihatdan yangi – ham transport, ham geosiyosiy arxitekturaning shakllanishiga xizmat qiluvchi o'z vaqtida va o'ta muhim voqea bo'ladi.
Bugun transport yo'laklari xaritasiga nazar tashlaydigan bo'lsak, Markaziy Osiyo va Yevroosiyoni Janub va Hind okeani bilan bog'lovchi rivojlangan infratuzilmaning yo'qligi yaqqol ko'zga tashlanadi. Tarixiy va geosiyosiy jihatdan Afg'oniston, afsuski, bu mintaqalarni bir-biridan ajratgan.
O'zbekiston so'nggi o'n yil davomida ushbu vaziyatni to'g'rilash bo'yicha faol ish olib bormoqda. 2021 yildan boshlab yangi transport arxitekturasini yaratish bo'yicha jiddiy muzokaralar olib borilmoqda va tadbirlar o'tkazilmoqda. Afg'oniston bu yerda asosiy rol o'ynaydi, chunki u amalga oshirilayotgan sa'y-harakatlar tufayli Markaziy va Janubiy Osiyo, shuningdek, Rossiya va Hind okeani o'rtasidagi bog'lovchi va tranzit markazga aylanishi mumkin.
Markaziy Osiyo davlatlari ishtirok etayotgan Rossiyaning "Shimol-Janub" loyihasi mavjud bo'lishiga qaramay, bu Pokiston va Hindiston bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqa uchun aylanma yo'ldir. Shu bilan birga, Markaziy Osiyoni Janubiy Osiyo bilan bog'laydigan transport infratuzilmasini yaratish uchun barcha shart-sharoit mavjud.
O'zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan sa'y-harakatlar mintaqaviy sheriklarning ham, yakkalanib qolishdan, jumladan, transport izolyatsiyasidan ham manfaatdor Afg'onistonning manfaatlariga to'liq javob beradi. O'zbekiston uchun bu o'zini geosiyosiy o'zgarishlar tashabbuskori va ilhomlantiruvchisi sifatida e'lon qilish, shuningdek, yangi bozorlarni ochish va tranzit davlatga aylanish imkoniyatidir.
Rossiya rasmiy Toshkentning ushbu hududni rivojlantirish va yangi transport arxitekturasini shakllantirish bo'yicha tashabbuslarini har tomonlama qo'llab-quvvatlaydi. Shu nuqtai nazardan, Termiz muloqoti samarali bo'lib, Transafg'on temir yo'li loyihasini amalga oshirish va Afg'oniston orqali tranzit salohiyatini rivojlantirishga to'sqinlik qilayotgan dolzarb masalalarni muhokama qilish imkonini beradi, shuningdek, ushbu muhim loyihalarni amalga oshirishga turtki bo'lishiga ishonaman.
19 may kuni Termizda boshlanadigan “Tinchlik, do‘stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish” mavzusidagi Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishi arafasida «Katalist» konsalting kompaniyasi rahbari Muhammad Sulaymon ibn Shoh hozirgi sharoitda mazkur xalqaro forumning ahamiyati haqida fikr bildirdi.

МОСКВА, 18 мая. /ИА "Дунё"/. Накануне начинающегося 19 мая в Термезе первого заседания Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания» заведующий сектором Центральной Азии Института мировой экономики и международных отношений имени Евгения Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН) Станислав Притчин прокомментировал для ИА "Дунё" значение предстоящего международного форума:
- Термезский диалог, на мой взгляд, является своевременным и весьма значимым мероприятием, способствующим формированию принципиально новой архитектуры - как транспортной, так и геополитической - в евразийском регионе.
Сегодня, если взглянуть на карту транспортных коридоров, становится очевидным отсутствие развитой инфраструктуры, соединяющей Центральную Азию и Евразию с югом и Индийским океаном. Исторически и геополитически, Афганистан, к сожалению, скорее разъединял эти регионы.
Узбекистан на протяжении последних десяти лет активно работает над исправлением этой ситуации. С 2021 года ведутся серьезные переговоры и проводятся мероприятия, направленные на создание новой транспортной архитектуры. Ключевую роль здесь играет Афганистан, который, благодаря предпринимаемым усилиям, может стать связующим звеном, транзитным хабом между Центральной и Южной Азией, а также между Россией и Индийским океаном.
Несмотря на существующий российский проект "Север–Юг", в котором участвуют страны Центральной Азии, он является обходным путем для прямого сообщения с Пакистаном и Индией. В то же время имеются все предпосылки для создания сквозной транспортной инфраструктуры, соединяющей Центральную Азию с Южной.
Усилия, предпринимаемые Узбекистаном, максимально отвечают интересам как региональных игроков, так и Афганистана, заинтересованного в преодолении изоляции, в том числе транспортной. Для Узбекистана это возможность заявить о себе как об инициаторе и вдохновителе геополитических изменений, а также открыть новые рынки и превратиться в транзитное государство. Российская Федерация всецело поддерживает инициативы Ташкента по развитию этого региона и формированию новой транспортной архитектуры.
В связи с этим я полагаю, что Термезский диалог пройдет продуктивно, позволит обсудить актуальные проблемы, препятствующие реализации проекта Трансафганской железной дороги и раскрытию транзитного потенциала через Афганистан, а также придаст импульс реализации этих важных проектов.
В преддверии международного форума «Термезский диалог», который состоится 19-21 мая, редакция УзА обсудила ключевые аспекты межрегионального сотрудничества с Главным экспертом Отдела международной безопасности Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Санатом Кушкумбаевым.
19.05.2025Следующее
Накануне начинающегося 19 мая в Термезе первого заседания Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания» глава консалтинговой компании «Каталист» Мухаммад Сулейман бин Шах прокомментировал...