15-16-oktyabr kunlari Farg'ona shahrida "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusida Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Forum O'zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Progressiv islohotlar markazi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT), Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti hamda tinchlik va ijtimoiy hamjihatlikni mustahkamlash masalalariga ixtisoslashgan nufuzli xalqaro tuzilmalarni birlashtiruvchi platforma - Tinchlikni barpo etish xabi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ikki kun davom etgan muhokamalarda Farg'ona vodiysida ishonch va ahil qo'shnichilikni mustahkamlash, uning iqtisodiy salohiyatini yuzaga chiqarish, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, barqaror tinchlikni ta'minlashda yoshlarning roli haqida fikr almashildi.
Anjuman yakunida Farg'ona vodiysida umumiy do'stlik, totuvlik va barqaror rivojlanish makonini yaratish bo'yicha tomonlarning sadoqatini aks ettiruvchi Kommyunike qabul qilindi. Hujjat barcha ishtirokchilar tomonidan qo'llab-quvvatlandi.
Kommyunikeda mintaqaviy muloqotni davom ettirish va suv resurslarini boshqarish, atrof-muhitni muhofaza qilish, savdo, transport va gumanitar sohalardagi hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligi qayd etilgan.
Hujjatda taklif etilayotgan tashabbuslarni yana-da o'rganish va amaliyotda tatbiq etish uchun Markaziy Osiyo davlatlari hukumatlariga, BMT, YXHT, ShHT va boshqa xalqaro tashkilotlarga yuboriladi.
Tashkilotchilar Farg'ona forumi dolzarb mintaqaviy muammolarni muhokama qilish, mintaqa mamlakatlari o'rtasida ishonch va o'zaro anglashuvni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surish uchun doimiy platformaga aylanishiga ishonch bildirdi.

В городе Фергана сегодня завершилось первое заседание Ферганского форума мира под названием «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса».
Мероприятие, проходившее 15–16 октября, объединило более 300 участников из стран Центральной Азии, СНГ, Азии, Европы и Америки. В числе представители государственных структур, международных организаций, экспертно-академических кругов, гражданского общества, молодежных и женских объединений.
Форум организован Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана совместно с Центром прогрессивных реформ, ОБСЕ, Международным институтом управления водными ресурсами и Хабом по миростроительству при поддержке ООН и Европейского Союза.
В ходе двухдневных обсуждений участники обменялись мнениями о путях укрепления доверия и добрососедства в Ферганской долине, раскрытии ее экономического потенциала, а также развитии культурно-гуманитарного сотрудничества и роли молодежи в обеспечении устойчивого мира.
Итогом форума стало принятие Коммюнике, отражающего стремление сторон к формированию единого пространства дружбы, согласия и устойчивого развития Ферганской долины. Документ был поддержан всеми участниками.
В Коммюнике отмечается важность продолжения регионального диалога, углубления взаимодействия в области управления водными ресурсами, экологии, торговли, транспорта и гуманитарных связей.
Коммюнике будет направлено в ООН, ОБСЕ, ШОС, СВМДА, а также в правительства стран Центральной Азии для дальнейшего изучения и практической реализации предложенных инициатив.
Организаторы выразили уверенность, что Ферганский форум станет постоянно действующей площадкой для обсуждения актуальных региональных вопросов и продвижения инициатив, направленных на укрепление доверия и взаимопонимания между странами региона.