SMTI delegatsiyasi Afg‘onistondagi konferensiyada ishtirok etdi
Afg‘onistonning "Da Afghanistan Breshna Sherkat" (DABS) davlat energetika kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan tadbir bir maydonda 22 mamlakat vakillarini jamladi. Ular orasida Afg‘oniston hukumati, O‘zbekiston, Turkmaniston va Tojikiston energetika vazirliklari rahbariyati va mutaxassislari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar, xususan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki ekspertlari bor.
Tadbirda so‘zga chiqqan Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Abdul G‘ani Barodar energetika muhim tarmoq bo‘lib, mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishning asosi bo‘lib xizmat qilishini ta’kidladi. Shu bilan birga, u Afg’oniston gidro, shamol va quyosh energiyasi bo‘yicha katta salohiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi. “Ushbu resurslardan samarali foydalanish nafaqat Afg‘onistonni elektr energiyasi bilan o‘zini o‘zi ta’minlashga, balki ushbu yo‘nalishda eksportchiga aylanishiga ham imkon beradi”, - deya qo’shimcha qildi u.
Shu nuqtayi nazardan, u xorijiy davlatlarni iqtisodiyotning barqaror rivojlanishini ta’minlash maqsadida energetika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni boshlashga chaqirdi.
Bu fikrni qo‘llab-quvvatlagan Bosh vazirning ma’muriy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Abdul Salam Hanafiy ham Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash uchun energetika sohasini rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Uning aytishicha, "bugungi kunda mamlakat 3500 megavatt energiya talab qiladi. 2032-yilga borib bu koʻrsatkich 6000 megavattgacha koʻtariladi. Biroq hozirda Afgʻonistonda ishlab chiqarilgan va import qilinadigan elektr energiyasining umumiy hajmi bor-yoʻgʻi 1300 megavattni tashkil etadi". Shu munosabat bilan A.Hanafiy mintaqa davlatlarini Kobul bilan bu boradagi hamkorlikni faollashtirishga chaqirdi.
"Afg'oniston dunyo bilan adovat emas, konstruktiv hamkorlikka intiladi". Shu munosabat bilan barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun mamlakatga aniq iqtisodiy va infratuzilma loyihalari zarur”, - deydi u. Bu Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash va Kobulni mintaqaviy aloqalarga jalb qilish uchun imkoniyatlar ochadi.
O‘z navbatida, DABS rahbari Abdul Bari Omar Afg‘oniston eshiklari barcha xorijiy investorlar uchun ochiq ekanligini alohida qayd etdi.
Shu o‘rinda Markaziy Osiyo davlatlari Afg‘onistonga import qilinadigan 6 milliard dollardan ortiq elektr energiyasining qariyb 90 foizini qoplash orqali energiya xavfsizligini ta’minlashga ulkan hissa qo‘shayotgani ta’kidlandi. Bunda ko‘rsatilgan umumiy hajmning 32 foizi O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri keladi.
Konferensiya davomida O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov boshchiligidagi delegatsiya tomonidan umumiy qiymati 250 million dollarlik o‘zaro manfaatli shartnomalar va yirik sarmoyaviy loyihalar imzolandi, ularda mavjud podstansiyalarni kengaytirish va yangilarini qurish, yangi elektr uzatish liniyalarini yotqizish ko‘zda tutilgan.
“Surxon-Puli-Xumri” 500 kV elektr uzatish liniyasini qurish, “Dashti-Alvon” va “Argandi” podstansiyalarini kengaytirish, 220 kV kuchlanishli elektr uzatish liniyasini modernizatsiya qilish bilan “Shayx Mesri” podtansiyasigacha uzaytirish shular jumlasidandir. Ularni amalga oshirish keyingi 18 oyga rejalashtirilgan.
Umuman olganda, mazkur loyihalarning amalga oshirilishi energiya xavfsizligini ta’minlashga xizmat qilishi ta’kidlandi. Bu, o‘z navbatida, yangi sanoat quvvatlarini shakllantirish, ish o‘rinlarini yaratishga turtki beradi. Uzoq muddatli istiqbolda energetika aloqalarini chuqurlashtirish Afg‘onistonning mintaqaviy aloqalarga integratsiyalashuvini mustahkamlaydi.
Kobulda bo‘lish doirasida DABS bosh direktori A.Omar bilan uchrashuv o‘tkazildi. "O‘zbekiston – ikki tomonlama hamkorligimiz izchil ravishda rivojlanib borayotgan yaxshi qo‘shni. Afg‘oniston Toshkent bilan o‘zaro munosabatlarni har tomonlama chuqurlashtirish niyatida, - deya ta’kidladi u.

Делегация ИСМИ приняла участие в конференции в Афганистане
6-7 сентября текущего года в Кабуле делегация Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) во главе с первым заместителем директора Акрамжоном Неъматовым приняла участие в международной конференции «Привлечение инвестиций и поддержка электроэнергетического сектора».
Мероприятие, организованное государственной энергетической компанией Афганистана «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS), собрало на одной площадке представителей из 22 стран. Среди них руководство и специалисты афганского правительства, министерств энергетики Узбекистана, Туркменистана и Таджикистана, а также эксперты международных организаций, в частности Организации Объединенных Наций, Всемирного банка и Азиатского банка развития.
Выступая на мероприятии, заместитель премьер-министра по экономическим вопросам правительства Афганистана Абдул Гани Барадар заявил, что энергетика является важным сектором и служит основой развития экономики страны. При этом он особо подчеркнул, что «его страна обладает значительным потенциалом в гидро-, ветро- и солнечной энергии. Эффективное использование указанных ресурсов не только сделает Афганистан самодостаточным в электроснабжении, но и позволит ему стать экспортёром в данном направлении».
В этой связи он призвал зарубежные страны начать реализацию совместных проектов в сфере энергетики в целях обеспечения устойчивого развития экономики.
Поддерживая эту точку зрения, заместитель премьер-министра по административным вопросам Абдул Салам Ханафи также отметил важность развития энергосектора для восстановления афганской экономики. При этом он сообщил, что «сегодня стране требуется 3500 мегаватт энергии. Этот показатель к 2032г. увеличится до 6 тыс. мегаватт. Однако общий объём электроэнергии, доступной Афганистану в настоящее время — как производимой, так и импортируемой, — составляет всего 1300 мегаватт». В этой связи А.Ханафи призвал страны региона активизировать сотрудничество с Кабулом в данном направлении.
«Афганистан стремится к конструктивному взаимодействию с миром, а не к вражде». В этой связи, чтобы гарантировать устойчивое развитие стране нужны конкретные экономические и инфраструктурные проекты», – убеждён он. Это откроет возможности для восстановления афганской экономики и вовлечения Кабула в региональные связи.
В свою очередь, глава DABS Абдул Бари Омар подчеркнул, что «двери Афганистана открыты для всех иностранных инвесторов.
В этом контексте констатировалось, что страны Центральной Азии вносят огромный вклад в обеспечение энергобезопасности, покрывая около 90% импортируемой Афганистаном электроэнергии на сумму более 6 млрд. долл. При этом из указанного общего объёма на долю Узбекистана приходится 32%.
В рамках конференции узбекская делегация во главе с министром энергетики Журабеком Мирзамахмудовым подписала взаимовыгодные контракты и крупные инвестиционные проекты общей стоимостью 250 млн. долл., предусматривающие расширение действующих и строительство новых подстанций, прокладку новых линий электропередач.
Среди них — строительство ЛЭП Сурхон — Пули-Хумри напряжением 500 кВ, расширение подстанций Дашти-Альван и Арганди, а также продление ЛЭП мощностью 220 кВ до подстанции Шейх Месри с ее модернизацией. Их реализация планируется в течение следующих 18 месяцев.
В целом, было отмечено, что осуществление указанных проектов будет способствовать обеспечению энергетической безопасности. Это, в свою очередь, придаст импульс формированию новых промышленных мощностей и создаст рабочие места. В перспективе углубление энергетических связей усилит интеграцию Афганистана в региональные связи.
В рамках пребывания в Кабуле проведена встреча с генеральным директором DABS А.Омаром. Он отметил, что «Узбекистан – хороший сосед, с которым поступательно развивается двустороннее сотрудничество. Афганистан заинтересован во всестороннем углублении взаимодействия с Ташкентом».