2024-yilning 26-sentabr kuni Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) “Turk dunyosi-bir dunyo” mavzusidagi tahlil markazlarining o‘ninchi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar Milliy instituti tomonidan tashkil etilgan ekspertlar yig‘ilishida Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkiya, Vengriya, TDT va OTB yetakchi tahliliy markazlarining taniqli vakillari ishtirok etdi.
Tadbir kun tartibi siyosiy, iqtisodiy, ilmiy-innovatsion va madaniy-gumanitar sohalarda TDT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga oid masalalarni o'z ichiga oldi.
SMTI direktori Eldor Aripov forumdagi chiqishi davomida so‘nggi yillarda Turkiy davlatlar tashkiloti formatida erishilgan ijobiy natijalarga to‘xtalib o‘tdi.
Ekspertning hisob-kitoblariga ko‘ra, birgina so‘nggi 4 yilda Tashkilot ishtirokchilarining umumiy yalpi ichki mahsuloti 20 foizga (1,6 trillion dollar), to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar esa 22 foizga o‘sgan. Shu bilan birga, TDT makonining Sharq va G'arb o'rtasidagi istiqbolli quruqlik ko'prigi sifatidagi ahamiyati ortib bormoqda. Transkaspiy transport-kommunikatsiya loyihalari (“O‘rta yo‘lak”) amalga oshirilmoqda, bu esa Xitoydan Yevropaga va u yerdan orqaga yuklar tranzitini diversifikatsiya qilish imkonini beradi.
Ekspert ikki tomonlama asosda ijobiy dinamikaga erishilganini alohida ta’kidladi. Xususan, O‘zbekiston barcha TDT davlatlari bilan munosabatlar maqomini ko‘tardi: Turkmaniston va Vengriya bilan strategik, Turkiya va Qirg‘iziston bilan har tomonlama strategik sheriklik hamda Qozog‘iston va Ozarbayjon bilan ittifoqchilik darajasiga ko‘tarildi.
Bundan tashqari, savdo-iqtisodiy almashinuv ham faol rivojlanmoqda. Oxirgi 7 yilda O‘zbekistonning TDT ishtirokchilari bilan tashqi savdosi qariyb 3 barobar oshdi. 2023-yilda bu ko‘rsatkich 10 milliard dollarga yetdi (o‘sish 4,6 foiz).
Shu bilan birga, O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan turkiy mamlakatlar sarmoyasi ishtirokidagi xorijiy korxonalar soni 50 foizga oshdi.
“2017-2022 yillarda TDT davlatlari mamlakatimiz iqtisodiyotiga 4 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdi, bu koʻrsatilgan davrdagi xorijiy investitsiyalar umumiy hajmining 8 foizini tashkil etadi”, - dedi Eldor Aripov.
Uning soʻzlariga koʻra, yuqoridagi barcha koʻrsatkichlar Oʻzbekistonning barqaror rivojlanishini taʼminlashda TDT formatining ahamiyati ortib borayotganidan dalolat beradi.
Shu bilan birga, SMTI direktori hamkorlikning siyosiy va iqtisodiy tarkibiy qismini yanada kengaytirishga chaqirdi. Shu nuqtai nazardan u O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qator strategik tashabbuslarini tezroq amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, ekspertning fikricha, bir qator xalqaro muammolarga umumiy yondashuvlardan kelib chiqqan holda jahon miqyosida birgalikdagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish muhim ahamiyatga ega. Shu maqsadda tashkilot doirasida siyosiy birdamlikka chaqiriq muhim o‘rin olgan “Turk dunyosi Xartiyasi” konseptual hujjatini tezroq qabul qilish zarurligi ta’kidlandi.
Eldor Aripov oʻz nutqida Afgʻonistonda barqaror tinchlikni taʼminlash muhimligiga alohida toʻxtalib, TDT mamlakatlari barqarorligi ushbu mamlakatdagi vaziyatning rivojlanishiga bogʻliqligini taʼkidladi.
Shu nuqtai nazardan, ushbu mamlakatdagi vaziyatga doimiy e'tiborni qaratish va boshqa muammolar fonida uning ikkinchi darajaga tushib qolishiga yo'l qo'ymaslik muhimligi ta'kidlandi. “Mamlakatlarimiz tashqi ishlar vazirliklari rahbarlarining soʻnggi uchrashuvi yakunlariga koʻra, biz afgʻon muammosi boʻyicha umumiy yondashuvlarni ishlab chiqishga juda yaqin ekanligimiz quvonarli hol”, - deya xulosa qildi SMTI direktori.
TDTni rivojlantirishning keyingi istiqbollari haqida gapirar ekan, Eldor Aripov Tashkilotga aʼzo mamlakatlar oʻrtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga toʻsqinlik qilayotgan qator omillar mavjudligini taʼkidladi.
“Oxirgi 10 yillik tahlil shuni ko‘rsatadiki, TDTning umumiy tashqi savdo aylanmasi asosan import hisobiga o‘sib bormoqda. Import eksportga nisbatan 2 barobar tez o‘sib, bugungi kunda TDT tashqi savdosining 50 foizdan ortig‘ini tashkil etmoqda. Shu bilan birga, importning salmoqli qismi uchinchi davlatlar hisobiga to'gri keladi”, — dedi ekspert.
Ushbu tendentsiya, SMTI vakilining so'zlariga ko'ra, bugungi kunda umumiy tashqi savdo aylanmasining atigi 6 foizini tashkil etuvchi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va ichki savdoni ko'paytirish zarurligidan dalolat beradi.
Shu munosabat bilan Eldor Aripov Turkiy davlatlarning savdo hamkorligi ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish muhimligini ta’kidlab, ushbu institut savdodagi to‘siqlarni bartaraf etish, eksport va import hajmlarini oshirishning yangi mexanizmlarini keng joriy etishga hamda elektron tijorat platformalarini rivojlantirishga qaratilgan aniq chora-tadbirlarni birgalikda amalga oshirishiga ishonch bildirdi.
Qo‘shma iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish va Tashkilotning moliyaviy mexanizmlarini mustahkamlash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Shu nuqtai nazardan, ekspert joriy yilda Istanbulda TDT investitsiya jamg‘armasi faoliyatining o‘z vaqtida boshlanishi, shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan Tashkilotning Taraqqiyot banki faoliyatini tezroq boshlash muhimligini ta’kidladi.
Eldor Aripovning soʻzlariga koʻra, “Ushbu yangi idoralar Tashkilotning moliyaviy salohiyatini yanada mustahkamlaydi”.
So'zining oxirida SMTI direktori hamkorlikni chuqurlashtirish bo'yicha Ekspertlar uchrashuvlarini o'tkazish muhimligiga urg'u berdi.
U TDT oliy organlari faoliyatini axborot-tahliliy ta’minlashning amaliy ta’sirini yanada oshirish va qo‘shma axborot-tahliliy nashrlar sonini ko‘paytirishga chaqirdi.
Eslatib oʻtamiz, TDTga aʼzo davlatlar va kuzatuvchilarning tashqi siyosiy tadqiqotlar rasmiy markazlari yigʻilishi 2009-yildagi Turkiy kengashni tashkil etish toʻgʻrisidagi Naxichevan kelishuvi qoidalariga muvofiq 2015-yilda tashkil etilgan. 2019-yildan buyon mazkur formatdagi uchrashuvlarda O‘zbekiston ekspertlar hamjamiyati vakillari ishtirok etib kelmoqda. Shu bilan birga, SMTI tomonidan 2022-yilda Toshkent shahrida TDT tahlil markazlarining 8-yig‘ilishi tashkil etildi.

26 сентября 2024 года делегация Узбекистана под руководством директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) Элдора Арипова приняла участие в десятом совещании аналитических центров Организации тюркских государств (ОТГ) «Тюркский мир – один мир».
Экспертная встреча, организованная Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики, собрала видных представителей ведущих «мозговых» центров Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Венгрии, ОТГ и АБР.
Повестка дня мероприятия включала вопросы, связанные с перспективами развития многопланового сотрудничества в рамках ОТГ в политической, экономической, научно-инновационной и культурно-гуманитарной сферах.
Выступая на форуме с приветственной речью, директор ИСМИ Элдор Арипов акцентировал внимание на достигнутых за последние годы позитивных результатах в формате Организации тюркских государств.
По оценкам эксперта, только за последние 4 года совокупный ВВП участников объединения увеличился на 20% (1,6 трлн. долл.), тогда как прямые иностранные инвестиции выросли на 22%. Одновременно возрастает значимость пространства ОТГ в качестве перспективного сухопутного моста между Востоком и Западом. Реализуются транскаспийские транспортно-коммуникационные проекты («Срединный коридор»), позволяющие диверсифицировать транзит грузов из КНР в Европу и обратно.
Эксперт продолжил, отметив, что позитивной динамики удалось достичь и на двусторонней основе. В частности, Узбекистан повысил статус отношений со всеми странами ОТГ: до уровня стратегического с Туркменистаном и Венгрией, всеобъемлющего стратегического партнёрства с Турцией и Кыргызстаном и союзничества с Казахстаном и Азербайджаном.
Более того, активно развиваются и торгово-экономические обмены. За последние 7 лет внешняя торговля Узбекистана с участниками ОТГ выросла почти в 3 раза. В 2023 г. данный показатель достиг $10 млрд. долл. (рост на 4,6%).
Одновременно растет количество иностранных предприятий с капиталом тюркских стран, действующих на территории Узбекистана, число которых увеличилось на 50%.
«В 2017-2022 гг. страны ОТГ инвестировали в экономику нашей страны более $4 млрд., а это 8% от общего объема иностранных инвестиций за указанный период», - подчеркнул эксперт.
По убеждению Элдора Арипова, все вышеперечисленные показатели демонстрируют возрастающую значимость формата ОТГ для обеспечения устойчивого развития Узбекистана.
При этом директор ИСМИ призвал еще больше расширить политико-экономическую составляющую сотрудничества. В этом ключе он указал на необходимость скорейшей реализации ряда стратегических инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В частности, по словам эксперта, важно координировать совместные усилия на мировой арене, руководствуясь едиными подходами по ряду международных проблем. В этих целях подчеркнута необходимость скорейшего принятия концептуального документа «Хартии тюркского мира», в которой красной нитью проходит призыв к политической солидарности внутри Организации.
В своем выступлении Элдор Арипов отдельно остановился на важности обеспечения устойчивого мира в Афганистане, отметив, что от развития ситуации в этой стране зависит стабильность стран ОТГ.
В данном контексте подчеркнута важность поддержания устойчивого внимания к ситуации в этой стране, недопустимости её отхода на второй план на фоне других вызовов. «Исходя из итогов последней встречи глав внешнеполитических ведомства наших стран отрадно отметить, что мы очень близки к выработке общих подходов относительно афганского вопроса», - резюмировал директор ИСМИ.
Говоря о дальнейших перспективах развития ОТГ, Элдор Арипов указал на наличие ряда факторов, сдерживающих развитие торгово-экономического сотрудничества стран-членов Организации.
«Анализ последних 10 лет показывает, что совокупный внешнеторговый оборот ОТГ растёт в основном за счёт импорта, который увеличивается в 2 раза быстрее экспорта и сегодня составляет более 50% внешней торговли ОТГ. В то же время значительная часть импорта приходится на долю третьих стран», - отметил эксперт.
Подобная тенденция, как считает представитель ИСМИ, говорит о необходимости развития экономической кооперации, наращивания внутренней торговли, которая сегодня составляет лишь 6% от общего внешнеторгового оборота.
В этой связи Элдор Арипов подчеркнул важность организации Исследовательского центра торгового сотрудничества тюркских государств, выразив уверенность, что данный институт позволит совместно реализовать конкретные меры, направленные на устранение барьеров в сфере торговли, широкое внедрение новых механизмов наращивания объемов экспорта и импорта, развитие платформ электронной торговли.
Отдельное внимание было акцентировано на необходимости реализации совместных экономических проектов и усиления финансовых механизмов Организации.
В этом ключе эксперт подчеркнул своевременность начала в текущем году в Стамбуле деятельности Инвестиционного фонда ОТГ, а также важность скорейшего запуска Банка развития Организации, инициированного Президентом Узбекистана.
По убеждению Элдора Арипова, «эти новые учреждения ещё больше укрепят финансовый потенциал Объединения».
В завершение своего выступления директор ИСМИ указал на востребованность Экспертных совещаний в деле углубления партнёрства.
Он призвал и далее повышать практическую отдачу от информационно-аналитического сопровождения деятельности высших органов ОТГ и увеличить количество совместных информационно-аналитических публикаций.
Напомним, что Совещание официальных центров внешнеполитических исследований государств-членов и наблюдателей ОТГ создано в 2015 г. в соответствии с положениями Нахичеванского соглашения об учреждении Тюркского совета от 2009 года. С 2019 г. представители экспертного сообщества Узбекистана принимают участие в работе подобного формата. При этом 8-ая встреча аналитических центров ОТГ была организована ИСМИ в 2022 г. в г.Ташкенте.