Xususan, Finlyandiyaning Marti Axtisaari tinchlik jamg‘armasi bo‘lim boshlig‘i Edvard Markyus, Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazining Xalqaro munosabatlar instituti direktori Shiri Shiriyev, Germaniyaning «Bergxof» jamg‘armasi bo‘lim boshlig‘i Basir Feda, AQSHning Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti direktori Svante Kornell hamda Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti bo‘lim boshlig‘i Chjan Nin bilan samarali muloqotlar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida ishtirokchilar Termiz muloqoti Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashda istiqbolli platforma sifatida muhim ahamiyatga ega ekanini alohida qayd etdilar.
Edvard Markyusning so‘zlariga ko‘ra, mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlash xavfsizlik, barqarorlik va mustahkam iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda misli ko‘rilmagan imkoniyatlarni ochadi. Bu, ayniqsa, Markaziy Osiyo mamlakatlari tajribasida yaqqol ko‘rinadi. Ularning ko‘p tomonlama hamkorlikda erishgan yutuqlari o‘z samaradorligini ko‘rsatibgina qolmay, boshqa mintaqalar uchun o‘zaro hamkorlik borasida namuna ham bo‘lishi mumkin.
«Bergxof» jamg‘armasi eksperti Basir Feda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashda O‘zbekistonning roli tobora ortib borayotganini e’tirof etib, mamlakatimizning Afg‘oniston bo‘yicha olib borayotgan tashqi siyosatiga alohida e’tibor qaratdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston Afg‘oniston kelajagi bo‘yicha strategik qarashlarni ishlab chiqdi. Bugungi kunda O‘zbekiston mintaqada tinchlik tashabbuslarini amalga oshirish va uni iqtisodiy jihatdan rivojlantirish bo‘yicha o‘ziga xos “lokomotiv” vazifasini o‘tamoqda. Ekspertning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘onistonning mintaqadagi integratsiya jarayonlariga izchil jalb etilishi nihoyatda muhim qadamlardan biri bo‘ldi.
Svante Kornellning fikricha, bugun Afg‘onistonning mintaqaviy rolini qayta ko‘rib chiqish va uni xalqaro hamjamiyatga to‘liq integratsiya qilish yo‘llarini topish har qachongidan ham muhim. Shu nuqtai nazardan, Termiz muloqoti O‘zbekistonning diplomatik yetakchiligining yorqin misolidir. — Barcha rivojlangan davlatlar bilan mustahkam va muvofiqlashgan munosabatlarni o‘rnatgan O‘zbekiston Afg‘oniston hukumati bilan konstruktiv va amaliy hamkorlik qilishga yordam beradigan o‘ziga xos nufuzga ega, — dedi amerikalik ekspert.
Uning fikricha, Termiz muloqoti o‘zaro hurmat va umumiy mintaqaviy manfaatlarga asoslangan sheriklikka namuna bo‘la oladi.
Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti ekspertlarining fikricha, Termiz muloqoti mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash va iqtisodiy integratsiyani rivojlantirishga xizmat qilib, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi. Shuningdek, Termiz muloqoti infratuzilma loyihalarini amlaga oshirish va transport yo‘laklarini shakllantirish uchun qulay sharoitlar yaratadi, bu esa Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusiga mos keladi.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hamkorligida tashkil etilgan.
Ushdu xalqaro anjuman Markaziy va Janubiy Osiyo, Yevropa, MDH, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi, Amerika, Yaqin Sharq mamlakatlaridan 200 nafarga yaqin ishtirokchilarni bir joyga jamladi. Ular orasida siyosiy va ishbilarmon doira vakillari, moliyaviy institutlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarning mutaxassislari, jahon tahliliy va ilmiy-tadqiqot markazlarining yetakchi ekspertlari bor.

Проведены продуктивные беседы с руководителем отдела «Фонда мира Марти Ахтисаари» (Финляндия) Эдвардом Маркьюсом, директором Института международных отношений Центра стратегических исследований при МИД Туркменистана Шири Шириевым, руководителем отдела Фонда «Бергхоф» (Германия) Басиром Феда, директором Института Центральной Азии и Кавказа (США) Сванте Корнеллом, а также начальником отдела Института России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук Чжан Нин.
В ходе переговоров участники подчеркнули значимость Термезского диалога как перспективной платформы для укрепления взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Как отметил Эдвард Маркьюс, «укрепление межрегиональной коннективности открывает беспрецедентные возможности для обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого экономического роста. Это особенно ярко демонстрирует опыт центральноазиатских стран. Их успехи в сфере многостороннего сотрудничества не только доказали свою эффективность, но и могут служить образцовой моделью взаимодействия для других регионов.
Эксперт Фонда «Бергхоф» Басир Феда признал возрастающую роль Узбекистана в обеспечении региональной безопасности. Особое внимание он уделил афганскому направлению внешней политики страны.
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан выработал стратегическое видение будущего Афганистана. Сегодня страна выступает локомотивом мирных инициатив и экономического развития региона. По словам эксперта, принципиально важным стало последовательное включение Афганистана в региональные интеграционные процессы.
Как считает Сванте Корнелл, сегодня как никогда важно пересмотреть региональную роль Афганистана и найти пути его полноценной интеграции в международное сообщество. В этом контексте диалог в Термезе приобретает особую значимость и служит ярким свидетельством дипломатического лидерства Узбекистана. «Поддерживая прочные и сбалансированные отношения со всеми мировыми державами, Узбекистан занимает уникальную позицию, позволяющую ему содействовать конструктивному и практическому взаимодействию с властями Афганистана», - пояснил американский эксперт.
Эксперт убеждён, что Термезский диалог задаёт пример партнерства, основанного на взаимном уважении и общих региональных интересах.
По мнению экспертов ИРВЕЦА, Термезский диалог стал важным шагом на пути укрепления связей между Центральной и Южной Азией, способствуя как обеспечению региональной стабильности, так и развитию экономической интеграции. По его словам, диалог в Термезе также создаёт благоприятные условия для реализации инфраструктурных проектов и формирования транспортных коридоров, что соответствует целям китайской инициативы «Один пояс, один путь».
Напомним, что первое заседание Термезского диалога организовано ИСМИ, Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан.
Форум собрал порядка 200 участников из стран Центральной и Южной Азии, Европы, СНГ, Азиатско-Тихоокеанского региона, Ближнего Востока и Америки. В состав делегаций вошли представители политических и деловых кругов, международных и региональных организаций, финансовых институтов, а также ведущие эксперты и аналитики исследовательских центров мирового уровня.
19-21 мая текущего года в городе Термезе состоится первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания».