2024-yil 12-noyabrda O‘zbekiston delegatsiyasining Shveytsariyaga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) va Global hamkorlik va barqarorlik xalqaro fondi (GCERF) o‘rtasida anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjatni SMTI direktori Eldor Aripov va GCERF ijrochi direktori Xalid Koser imzoladi.
GCERF - shtab-kvartirasi Jenevada joylashgan yetakchi xalqaro tashkilot bo‘lib, 2014-yildan beri dunyoning 23 mamlakatida terrorizmga qarshi kurashish va repatriantlarni reabilitatsiya qilish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Fondning ushbu loyihalarga kiritgan umumiy sarmoyasi 200 million dollardan ziyodni tashkil etadi.
Imzolangan Memorandum ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish, qaytarilgan fuqarolarning reabilitatsiyasi va reintegratsiyasiga ko‘maklashish sohasida hamkorlikning qo‘shma dasturlarini amalga oshirish uchun huquqiy asos yaratadi.
GCERF O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan Reabilitatsiya va reintegratsiya qilish masalalari bo‘yicha mintaqaviy ekspertlar kengashi faoliyatiga katta qiziqish bildirdi. Kengash doirasida psixologlar, ijtimoiy xodimlar, qaytganlar bilan ishlashga jalb etilgan mahallalar vakillarining malakasini oshirish bo‘yicha maxsus treninglar tashkil etish, shuningdek, repatriantlarni ishga joylashtirish va ijtimoiy integratsiya qilish imkoniyatlarini kengaytiruvchi dasturlarni ishlab chiqishdan manfaatdorlik bildirildi.
Terrorizm va ekstremizmning onlayn targ‘ibotiga qarshi kurashish, yoshlarda tanqidiy fikrlashni rivojlantirish sohasida yechimlarni izlashga alohida e’tibor qaratiladi.
GCERF fondini yaratish tashabbusi 2013-yilda Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan 4-Global aksilterror forumida AQSH davlat kotibi Jon Kerri, Turkiya tashqi ishlar vaziri Axmet Davutog‘lu va Shveytsariya kansleri Didye Burkxalter tomonidan ilgari surilgan. GCERF direktorlar kengashiga Yevropa Ittifoqi, Afrika, Osiyo, AQSH, Qatar va Avstraliya kabi 20 dan ortiq mamlakat vakillari kiradi.
11-noyabr kuni SMTI direktori Eldor Aripov Jeneva xavfsizlik siyosati markazi (GCSP) direktori Tomas Greminger bilan uchrashuv o‘tkazdi.

12 ноября 2024 года в рамках визита делегации Узбекистана в Швейцарию состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) и Международным Фондом глобального взаимодействия и устойчивости (GCERF).
Документ подписали директор ИСМИ Элдор Арипов и исполнительный директор GCERF Халид Козер.
GCERF — ведущая международная организация со штаб-квартирой в Женеве, которая с 2014 года реализует проекты по борьбе с терроризмом и реабилитации репатриантов в 23 странах мира. Общие инвестиции Фонда в эти проекты составляют более 200 млн долларов.
Подписанный Меморандум закладывает правовую основу для реализации совместных программ сотрудничества в сфере противодействия экстремизму и терроризму, оказания помощи репатриированным гражданам в их реабилитации и реинтеграции.
GCERF проявил большой интерес к деятельности Регионального экспертного совета по реабилитации и реинтеграции, созданного по инициативе Президента Республики Узбекистан. Выражена заинтересованность по организации в рамках Совета специальных тренингов по повышению квалификации психологов, социальных работников, представителей махаллей, вовлеченных в работу с репатриантами, а также разработке программ, расширяющих возможности для трудоустройства и социальной интеграции возвращенцев.
Особое внимание будет уделено поиску решений в сфере борьбы с онлайн-пропагандой терроризма и экстремизма, развития критического мышления у молодежи.
Создание Фонда GCERF было инициировано госсекретарем США Джоном Керри, министром иностранных дел Турции Ахметом Давутоглу и канцлером Швейцарии Дидье Буркхальтером на 4-м Глобальном контртеррористическом форуме в Нью-Йорке в 2013 году. Совет директоров GCERF включает представителей более 20 стран, в том числе из ЕС, Африки, Азии, США, Катара и Австралии.