SMTI: O‘zbekiston Prezidentining yangi siyosati SHHT da hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim turtki bo‘lmoqda
18 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Shanxay Hamkorlik Tashkiloti davlatlari rahbari sammitida bildirgan tashabbuslariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Oliy Majlis senatorlari va deputatlari, yetakchi tadqiqot markazlarining rahbarlari va ekspertlar, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti rektorlari, qator oliy o‘quv yurtlarining professor va tadqiqotchilari hamda vazirlik va idora vakillari ishtirok etishdi.
Davra suhbati ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning hozirgi xalqaro vaziyat, mintaqaviy va ichki kun tartibining ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqqan holda, SHHT doirasida hamkorlikni yanada rivojlantirishga oid takliflari chuqur tahlil qilishdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Sanjar Valiyev asosiy ma’ruza bilan chiqish qilib, SHHT dagi eng muhim tendensiyalarga e’tibor qaratdi hamda ushbu tashkilot platformasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishda O‘zbekistonning yangicha faol rolini ochib berdi.
Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti vakilining so‘zlariga ko‘ra, COVID-19 pandemiyasi global o‘zgarishlarning kuchli katalizatori bo‘ldi, hayotimizdagi deyarli barcha sohalarga daxl qildi va SHHT doirasidagi amaliy hamkorlikka ta’sir ko‘rsatdi. Hozirgi sharoitda 10 noyabrda bo‘lib o‘tgan SHHT davlatlari rahbarlari sammitining qarorlari yangi hayot shakllantirayotgan qator muammolarga nisbatan jamoaviy javob bo‘ldi.
Davlatimiz rahbarining ijtimoiy-iqtisodiy sohada hamkorlikning yangi yondashuv va mexanizmlarini shakllantirish, sog‘liqni saqlash tizimlarining o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish, xavfsizlikni ta’minlash masalalarida aloqalarni kengaytirish bo‘yicha pragmatik va aniq takliflari umumiy manfaatlar uchun SHHT mamlakatlari salohiyatidan kengroq foydalanishga zamin yaratadi.
Tahlilchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz va mintaqani rivojlantirish manfaatlariga asoslangan ochiq tashqi siyosati hamkorlikni rivojlantirishga kuchli turtki bo‘ladi, deb o‘z ma’ruzasiga yakun yasadi. Buning samarasida mamlakatimizning SHHT va boshqa xalqaro tashkilotlarda nufuzi ma’lum darajada mustahkamlanmoqda.

18 ноября состоялся «круглый стол», посвященный инициативам Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, выдвинутым на саммите глав государств Шанхайской организации сотрудничества.
В мероприятии, организованном Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, приняли участие сенаторы и депутаты Олий Мажлиса, руководители и эксперты ведущих исследовательских центров, ректоры УМЭД, ТашГУВ, профессора и исследователи ряда ВУЗов, а также представители министерств и ведомств страны.
Представительный состав участников «круглого стола» позволил провести глубокий анализ предложений Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева по дальнейшему развитию сотрудничества в рамках ШОС, обусловленных текущей международной ситуацией, приоритетами региональной и внутренней повестки.
Выступая с основным докладом, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Санжар Валиев обратил внимание на наиболее важные тенденции в ШОС и раскрыл новую активную роль Узбекистана в дальнейшем наращивании взаимодействия на платформе данной организации.
По оценкам представителя ИСМИ, пандемия COVID-19 стала мощным катализатором глобальных изменений, затронула практически все сферы жизнедеятельности и отразилась на практическом сотрудничестве в рамках ШОС. В текущих условиях решения прошедшего 10 ноября саммита глав государств ШОС стали коллективным ответом на комплекс проблем, который формирует новая реальность.
Как считает С.Валиев, инициативы лидера Узбекистана нашли поддержку большинства партнёров по организации именно через призму стоящих перед ШОС задач. Прагматичный и конкретный характер высказанных им предложений по формированию новых подходов и механизмов сотрудничества в социально-экономической сфере, усилению взаимосвязанности систем здравоохранения и расширению контактов в вопросах обеспечения безопасности, по сути, создает базу для более широкого задействования потенциала стран ШОС в общих интересах.
Аналитик резюмировал, что новая открытая внешняя политика Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, целиком базирующаяся на интересах развития страны и региона, придает мощный импульс развитию сотрудничества. В результате в значительной степени укрепляется авторитет страны в ШОС и других международных организациях.