Shu yilning 20 fevral kuni SMTIda Hayfa shahrining Xalqaro maslahatlashuv markazi direkori Vadi Abdunassar bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Suhbat davomida O’zbekiston va Isroil o’rtasida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o’zaro hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan V.Abdunassarni ta’kidlashicha, O’zbekistonda harakatlar strategiyasi doirasida o’tkazilayotgan islohotlar ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlanishi yo’lida ijobiy sharoitlar yaratmoqda. Shu bilan bir qatorda, davlat va jamiyat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash, hamda iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirishga qaratilgan choralar yuqori baholandi. V.Abdunassar fikricha, O’zbekistonning ochiq pragmatik mintaqaviy siyosati, ko’p tomonlama konstruktiv hamkorlikning rivojolanishiga imkon yaratayotgani dunyo hamjamiyati tomonidan ijobiy baho berilayotganligidan dalolat bermoqda.
Suhbat davomida, O’zbekiston va Isroil o’rtasida, meditsina, ta’lim va turizm sohalarida, shuningdek, suv resurslaridan oqilona foydalanishga mo’ljallangan texnologiyalarini tadbiq etish istiqboldagi asosiy rejalar ekanligi ta’kidlab o’tildi.
Uchrashuv yakunida isroillik mutaxassisning ta’kidlashicha ikki davlat tahliliy markazlari o’rtasida turli masalalar yuzasidan fikr almashishga qaratilgan uchrashuvlar tashkil qilinishi o’zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochib berishiga zamin yaratadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Nyu-York universiteti Xalqaro hamkorlik markazi direktori B. Rubin bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
21.02.2019Keyingisi
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti xuzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Institutida Germaniyaning Federal xavfsizlik siyosati akademiyasi vitse-prezidenti Wolfgang Rudishhauser boshchiligidagi Germaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

20 февраля т.г. в ИСМИ состоялась встреча с директором Международного консультационного центра г.Хайфы (Израиль) Вади Абунассаром.
В ходе беседы были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Израилем в социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
В.Абунассар подчеркнул, что проводимые в стране реформы в рамках Стратегии действий по дальнейшему развитию Узбекистана создают благоприятные условия для укрепления двустороннего взаимодействия. В частности, были высоко оценены предпринимаемые меры по совершенствованию государственного и общественного строительства, обеспечению верховенства закона, развитию и либерализации экономики.
Более того, собеседником было отмечено, что проведение Узбекистаном открытой и прагматичной региональной политики способствует углублению многопланового конструктивного сотрудничества, что получает позитивную оценку мирового сообщества.
В данном контексте собеседник отметил перспективность долгосрочного взаимодействия между Узбекистаном и Израилем в областях медицины, образования, туризма и внедрении водосберегающих технологий.
В завершении эксперты отметили, что проведение подобных встреч аналитических структур открывает новые возможности для углубления взаимовыгодного сотрудничества по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес.
О встрече с американским экспертом
В ИСМИ при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с директором Центра международного сотрудничества Нью-Йоркского университета Барнеттом Рубином.
21.02.2019Следующее
В ИСМИ состоялась встреча с немецкой делегацией
В ИСМИ состоялась встреча с немецкой делегацией во главе с вице-президентом Федеральной Академии политики безопасности Германии Вольфгангом Рудишхаузером.