Latviya delegatsiyasi bilan uchrashuv
SMTIda Latviya tashqi ishlar vazirligi davlat kotibi o'rinbosari, siyosiy direktori Janis Majeiks bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Muloqot chog'ida O'zbekiston-Latviya hamkorligining istiqbollari, shuningdek, O'zbekiston-Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
J.Majeiksning ma’lumotiga ko’ra, Latviya hukumati so'nggi yillarda O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarni va Markaziy Osiyodagi hamkorlikning ijobiy dinamikasini katta qiziqish bilan kuzatmoqda.
Latviya tomoni O'zbekiston bilan ikki tomonlama munosabatlar rivojiga ijobiy baho berdi. Savdo-iqtisodiy hamkorlik dinamikasini oshirish, transport sohasidagi hamkorlik va ta'lim sohasidagi aloqalarni kengaytirishning yuqori ahamiyati ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida yevropalik hamkor O'zbekiston va Latviyaning ilmiy tadqiqot markazlari o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirdi.

О встрече с делегацией Латвии
В ИСМИ состоялась встреча с заместителем государственного секретаря, политическим директором МИД Латвии Янисом Мажейксом. В ходе беседы стороны обсудили перспективы узбекско-латвийского сотрудничества, а также вопросы расширения многостороннего взаимодействия Ташкента с Европейским союзом.
Я.Мажейкс подчеркнул, что в Риге с большим интересом наблюдают за происходящими в Узбекистане в последние годы масштабными реформами и позитивной динамикой сотрудничества в Центральной Азии.
Латвийская сторона позитивно оценила развитие двусторонних отношений между Узбекистаном и Латвией. Была отмечена важность наращивания динамики торгово-экономического сотрудничества, взаимодействия в области транспорта и расширения контактов в сфере образования.
В завершении встречи европейские партнёры выразили заинтересованность в активизации сотрудничества между исследовательскими структурами Узбекистана и Латвии.