Farg‘onada MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika davlatlarining yetakchi tahlil markazlari vakillarini o‘zida jamlagan noyob xalqaro platforma - Farg‘ona tinchlik forumi o‘z ishini davom ettirmoqda. Tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlarining fuqarolik jamiyati, tadbirkorlik doiralari, ilmiy hamjamiyat vakillari va yosh yetakchilar ham ishtirok etmoqda.
Forum nafaqat fikr almashish va bahs-munozaralar maydoni, balki o‘zaro hurmat, yaxshi qo‘shnichilik va ochiq muloqot tamoyillariga asoslangan mintaqaviy hamkorlikning yangi falsafasini shakllantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
Forum ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasida bildirilgan Markaziy Osiyo mamlakatlarining sheriklik va integratsiyani chuqurlashtirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlovchi rezolyutsiyani qabul qilish to‘g‘risidagi tashabbusini so‘zsiz qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Forumning aynan Farg‘ona vodiysida - ilgari keskinlik bilan bog‘liq bo‘lgan, bugungi kunda esa yaxshi qo‘shnichilik, hamkorlik va integratsiya borasida barqaror sur’atlarni namoyish etayotgan mintaqada o‘tkazilishi ramziy ma’noga ega ekani ta’kidlandi.
Xalqaro hamkorlar tomonidan bildirilgan fikrlar
BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze ushbu forumni “yangi siyosiy muloqot madaniyatini shakllantirishga muhim hissa”, deb atadi. U mintaqa rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli ishonch kuchayib borayotgani, erishilgan kelishuvlar allaqachon o‘zining aniq natijalarini berayotganini alohida ta’kidladi.
YeXHT Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon Farg‘ona vodiysi diplomatiya va hamkorlik mintaqani qanday o‘zgartirishi mumkinligining ilhomlantiruvchi namunasiga aylanib borayotganini ta’kidladi. YeXHT ushbu noyob va jadal rivojlanayotgan mintaqada tinchlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlaydi.
Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash bosh kotibi Qayrat Saribay Farg‘ona tinchlik forumini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbuslari izchil amalga oshirilayotganidan dalolat beruvchi muhim voqea sifatida e’tirof etdi.
Uning fikricha "bugungi forum mintaqadagi ijobiy o‘zgarishlarning mantiqiy davomi bo‘ldi. Farg‘ona vodiysi o‘zining tarixiy rolini qayta tiklamoqda - u yana sa’y-harakatlar, g‘oyalar va tinch taraqqiyotga intilishlarni birlashtirish makoniga aylanmoqda".
SHHT Bosh kotibi o‘rinbosari Soxail Xon bo‘lib o‘tayotgan tadbir mintaqa mamlakatlarining tinchlik va farovonlikka intilishini aks ettirishini ta’kidladi. "Markaziy Osiyo SHHTning o‘zagi bo‘lib, bunday platformalarda qabul qilinayotgan qarorlar mintaqaviy hamkorlikning yetukligidan dalolat beradi," - deya ta’kidladi u.
Atlantika kengashining Yevroosiyo markazi direktori o‘rinbosari Endryu D’Anieri mamlakatlar o‘rtasida mustahkam hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda forumning muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Ekspert, shuningdek, mazkur tadbir mintaqada kechayotgan jarayonlarni chuqur va har tomonlama tahlil qilish platformasi sifatida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi, bu esa hamkorlikdagi rivojlanish va xavfsizlikni ta’minlash uchun muammolar va imkoniyatlarni yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
Martti Axtisaari nomidagi Tinchlik jamg‘armasining Osiyo dasturi rahbari Aleks Virtanen forumni tinchlik tashabbuslarini faol ilgari surish va mintaqaviy muloqotni chuqurlashtirish uchun muhim platforma sifatida ta’rifladi. "Bunday platforma mintaqa oldida turgan asosiy muammolarni hal qilishda kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun keng imkoniyatlar ochadi," - deydi ekspert.
Farg‘ona, 16-oktyabr - 15-oktyabr kuni Farg‘ona shahrida birinchi xalqaro tinchlik forumi o‘z ishini boshladi. Tinchlikni saqlash sohasi mutaxassislari va yetakchi diplomatlar etnik xilma-xillikka ega bo‘lgan Farg‘ona vodiysi mintaqasida tinchlikni mustahkamlashda asosiy omil bo‘lgan Markaziy Osiyodagi hamjihatlikning azaliy an’anasiga yuksak baho berishdi.

Форум стал не просто местом для обмена мнениями и дискуссий, но и важным шагом на пути к формированию новой философии регионального сосуществования, основанной на принципах взаимного уважения, добрососедства и открытого диалога.
Участники форума выразили безусловную поддержку инициативе Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, озвученной на ГА ООН, о принятии резолюции в поддержку усилий стран Центральной Азии по углублению партнёрства и интеграции.
Была подчеркнута символичность проведения форума именно в Ферганской долине – регионе, который в прошлом ассоциировался с напряжённостью, а сегодня демонстрирует устойчивую динамику к добрососедству, сотрудничеству и интеграции.
Оценки международных партнёров
Глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каха Имнадзе назвал форум «важным вкладом в формирование новой политической культуры диалога». Он подчеркнул, что благодаря политической воле лидеров стран региона уровень доверия растёт, а достигнутые соглашения уже приносят ощутимые результаты.
Директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон отметила, что Ферганская долина становится вдохновляющим примером того, как дипломатия и сотрудничество могут изменить регион. ОБСЕ продолжит поддерживать усилия по обеспечению мира и устойчивого развития в этом уникальном и динамичном регионе.
Генеральный секретарь Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Кайрат Сарыбай признал Ферганский форум мира важным событием, свидетельствующим о последовательной реализации инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
«Сегодняшний форум стал естественным продолжением позитивных изменений в регионе. Ферганская долина возвращает себе историческую роль – она вновь становится пространством объединения усилий, идей и стремлений к мирному развитию», -заявил дипломат.
Заместитель генерального секретаря ШОС Сохаил Хан отметил, что проходящее мероприятие отражает стремление стран региона к миру и процветанию. «Центральная Азия является ядром ШОС, а решения, принимаемые на таких площадках, свидетельствуют о зрелости регионального взаимодействия», – заявил он.
Заместитель директора Евразийского центра Атлантического совета Эндрю Д’Аниери подчеркнул, что форум играет ключевую роль в установлении прочных и долговременных партнёрских отношений между странами. Эксперт также подчеркнул важность мероприятия как площадки для глубокого и всестороннего анализа происходящих в регионе процессов, что помогает лучше понимать вызовы и возможности для совместного развития и безопасности.
Руководитель азиатской программы Фонда мира имени Мартти Ахтисаари Алекс Виртанен охарактеризовал форум как важную платформу для активного продвижения мирных инициатив и углубления регионального диалога. «Такая площадка открывает широкие возможности для выработки согласованных подходов к решению ключевых вызовов, стоящих перед регионом», - убежден эксперт.
15 октября в Фергане открылся первый международный Форум мира. Специалисты в сфере миростроительства и ведущие дипломаты высоко оценили давнюю традицию гармонии в Центральной Азии, которая стала ключевым фактором в укреплении мира в этнически многообразном регионе Ферганской долины.