OSTONA, 16 oktyabr - Kuni kecha Qozog‘iston poytaxtida "Qutblashuvdan hamkorlik sari: xalqaro tizimda ishonchni tiklash" mavzusida tahliliy markazlarning Ostona forumi yakunlandi. Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti tomonidan tashkil etilgan tadbirda dunyoning 20 dan ortiq mamlakatidan 300 dan ziyod ekspertlar ishtirok etdi.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyoda ishonch va siyosiy muloqotga asoslangan davlatlararo hamkorlikning noyob modeli shakllanayotganini ta’kidladilar. Bunda 2018-yilda o‘z ishini boshlagan Davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari muhim rol o‘ynadi. 2024-yil avgust oyida "Markaziy Osiyo - 2040" konsepsiyasi va 2025-2027-yillarga mo‘ljallangan yo‘l xaritasining qabul qilinishi hamkorlikni rivojlantirishda yangi qadam bo‘ldi.
Mintaqa mamlakatlarining siyosiy jihatdan yaqinlashuvi allaqachon sezilarli iqtisodiy natijalarni olib keldi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Baxtiyor Mustafayevning ta’kidlashicha, 2016-yildan buyon Markaziy Osiyoning umumiy yalpi ichki mahsuloti 80 foizdan ortiq o‘sdi va 2024-yil yakuniga ko‘ra 500 milliard dollarga yaqinlashdi. Bugungi kunda mintaqa mamlakatlari an’anaviy savdodan sanoat kooperatsiyasi, qo‘shma investitsiya loyihalari va yangi ishlab chiqarish zanjirlarini yaratishga o‘tmoqda.
Logistik berklik holatiga javoban yagona bozor va transport yo‘laklarini yaratish
Forumning asosiy mavzularidan biri Markaziy Osiyoning transport izolyatsiyasi bo‘ldi. Baxtiyor Mustafayev tovarlar qiymatida logistika xarajatlarining ulushi 50 foizgacha yetayotgani, bu jahon o‘rtacha ko‘rsatkichidan 5 baravar yuqori ekani va eksport salohiyatini jiddiy ravishda cheklayotganini ta’kidladi.
Ushbu muammoni hal etish maqsadida mutaxassislar tovarlar, xizmatlar, sarmoya va ishchi kuchi erkin harakatlanishi uchun "to‘siqsiz" muhit yaratilgan yagona mintaqaviy bozorni tashkil etish g‘oyasini ma’qulladilar. Infratuzilmani rivojlantirishga, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlariga Hind okeani portlariga eng qisqa yo‘l ochib beradigan Transafg‘on transport yo‘lagini barpo etishga alohida e’tibor qaratildi.
Xavfsizlik, iqlim va demografiya: muammolardan hamkorlikdagi yechimlargacha
Mutaxassislar mintaqa barqarorligiga tahdid soluvchi boshqa dolzarb muammolarni ham muhokama qildilar. Geosiyosiy beqarorlik sharoitida O‘zbekiston Prezidentining Markaziy Osiyoni zararli raqobatdan xoli hudud sifatida saqlab qolishga qaratilgan Mintaqaviy xavfsizlik konsepsiyasini ishlab chiqish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Iqlim va suv-energetika kun tartibi ham muhim mavzuga aylandi. So‘nggi o‘n yilliklarda muzliklar maydoni 30 foizga qisqargani va kutilayotgan suv resurslari kamayishi fonida ishtirokchilar ushbu sohada hamkorlikni kuchaytirish va iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni ishlab chiqishga chaqirdilar.
Demografik o‘sishga ham alohida e’tibor qaratildi. 2050-yilga kelib, mintaqa aholisi 100 million kishidan oshishi kutilmoqda. "Yosh va ko‘payib borayotgan aholi iqtisodiyotning kuchli harakatlantiruvchi kuchiga aylanishi mumkin. Biz demografik chaqiriqni demografik imkoniyatga aylantirmog‘imiz lozim," - deb ta’kidladi B.Mustafayev.
Ostona forumi Markaziy Osiyodagi hamkorlikni chuqurlashtirish yo‘lidagi amaliy qadamga aylandi. Ekspertlar hamjamiyati nafaqat mavjud muammolarni aniqlab berdi, balki mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlashning aniq mexanizmlarini ham taklif etdi. Ular muammolarni muhokama qilishdan ularni birgalikda hal etishga o‘tish uchun aniq yo‘l xaritasini belgilab berdilar.

Участники форума отметили, что в Центральной Азии формируется уникальная модель межгосударственного взаимодействия, основанная на доверии и политическом диалоге. Важную роль в этом сыграли Консультативные встречи глав государств, запущенные в 2018 году. Новым шагом в развитии сотрудничества стало принятие в августе 2024 года Концепции «Центральная Азия – 2040» и Дорожной карты на 2025–2027 годы.
Политическое сближение стран региона уже принесло ощутимые экономические результаты. Как заявил заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований Республики Узбекистан (ИСМИ) Бахтиёр Мустафаев, с 2016 года совокупный ВВП Центральной Азии вырос более чем на 80% и по итогам 2024 года приблизился к 500 миллиардам долларов. Сегодня страны региона переходят от традиционной торговли к промышленной кооперации, совместным инвестиционным проектам и созданию новых производственных цепочек.
Единый рынок и транспортные коридоры в ответ на логистическую замкнутость
Одной из ключевых тем форума стала транспортная изолированность Центральной Азии. Бахтиёр Мустафаев отметил, что доля логистических затрат в стоимости товаров доходит до 50%, что в 5 раз выше среднемирового показателя и серьезно сдерживает экспортный потенциал.
Для решения этой проблемы эксперты поддержали идею создания единого регионального рынка с «безбарьерной» средой для движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Особое внимание было уделено развитию инфраструктуры, в частности, строительству Трансафганского коридора, который открывает для Центральной Азии кратчайший путь к портам Индийского океана.
Безопасность, климат и демография: от вызовов к совместным решениям
Эксперты также обсудили другие актуальные угрозы стабильности региона. В условиях геополитической турбулентности была поддержана инициатива Президента Узбекистана по разработке Концепции региональной безопасности, призванной сохранить Центральную Азию пространством, свободным от деструктивной конкуренции.
Не менее важной темой стала климатическая и водно-энергетическая повестка. На фоне сокращения площади ледников на 30% за последние десятилетия и ожидаемом уменьшении водных ресурсов, участники призвали к укреплению кооперации в этой сфере и выработке совместных мер по адаптации к изменениям климата.
Отдельное внимание было уделено демографическому росту. К 2050 году население региона превысит 100 миллионов человек. «Молодое и растущее население может стать мощным драйвером экономики. Нам необходимо превратить демографический вызов в демографический дивиденд», – подчеркнул Б. Мустафаев.
Астанинский форум стал практическим шагом к углублению партнерства в Центральной Азии. Экспертное сообщество не только обозначило вызовы, но и предложило конкретные механизмы укрепления региональной устойчивости, определив четкую дорожную карту для перехода от обсуждения проблем к их совместному решению.
16 октября в Фергане под эгидой Ферганского форума мира совместно с кыргызскими партнерами организован День «Ынтымак» (День сплочённости), символизирующий дружбу и взаимопонимание народов долины
Широкий резонанс среди общественности, политикоформирующих, экспертных кругов и международного сообщества вызвало обращение Томаса Гремингера, президента Женевской платформы миростроительства – организатора Женевской недели мира, к участникам Ферганского форума мира.