Joriy yil 24 iyulda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Oksford universiteti professori Piter Frankopan bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Markaziy Osiyodagi vaziyat, mintaqaviy jarayonlarning holati va rivojlanish istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston tomonidan mintaqada yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik, o‘zaro ishonch va hamjihatlikni mustahkamlash borasida olib borilayotgan siyosat muhokama qilindi.
Tomonlar bugungi kunda Markaziy Osiyo barqaror va izchil rivojlanayotgan o‘zaro manfaatli hamkorlik makoniga aylanganini ta’kidladilar. Mintaqaviy yaqinlashuvning barqaror dinamikasi mintaqa mamlakatlari iqtisodiy o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Ta'kidlanishicha, iqtisodiyotning raqobatbardosh ustunliklari va bir-birini to'ldiruvchi imkoniyatlaridan foydalangan holda mintaqa mamlakatlari sanoat kooperatsiyasini izchil rivojlantirib, o'zlarining kuchli resurs-xomashyo salohiyati va inson kapitalidan to'liq foydalanmoqdalar.
Natijada, bugungi kunda Markaziy Osiyo investitsiyalarni jalb qilish markaziga, iqtisodiy va diplomatik faoliyatning jamluvchi nuqtasiga aylanmoqda. Bu jarayonlar xalqaro hamjamiyat va tadqiqotchilarning diqqatini tortmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish va tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha qo‘shma tadbirlar tashkil etishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Piter Frankopan - O'rta yer dengizi, Rossiya, Yaqin Sharq, Fors, Markaziy va Janubiy Osiyo tarixi, shuningdek, mintaqalar va xalqlar o'rtasidagi madaniy aloqalarni o'rganishga ixtisoslashgan taniqli ingliz tarixchisi.
Shuningdek, u Osiyodan Yevropagacha boʻlgan Ipak yoʻlining paydo bo’lishini oʻrganuvchi “Ipak yoʻli: dunyoning yangi tarixi” nomli eng koʻp sotilgan kitoblar turkumi muallifi. Bundan tashqari, P. Frankopan Britaniya parlamentining 2023-yil oxirida chop etilgan Markaziy Osiyoga oid tahliliy hisobotini ishlab chiqishda ishtirok etgan.
Kecha O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan Qurolli mojaro zonalaridan qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish masalalari bo'yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ekspertlar Kengashi (MEK) ishchi guruhlarining birinchi yig'ilishi onlayn tarzda bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" muxbiri.

24 июля т.г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с профессором Оксфордского университета Питером Франкопаном.
В ходе беседы были обсуждены ситуация в Центральной Азии, состояние и перспективы развития региональных процессов, а также проводимая Узбекистаном политика по укреплению добрососедства, дружбы, взаимного доверия и взаимопонимания в регионе.
Стороны констатировали, что сегодня Центральная Азия превратилась в устойчивое и стабильно развивающееся пространство взаимовыгодного сотрудничества. Неуклонная динамика регионального сближения положительно сказывается на экономическом росте стран региона.
Было отмечено, что, используя конкурентные преимущества и взаимодополняемость экономик, страны региона последовательно развивают промышленную кооперацию, в полной мере задействуют свой мощный ресурсно-сырьевой потенциал и человеческий капитал.
Как результат, сегодня Центральная Азия становится центром притяжения инвестиций, точкой сосредоточения экономической и дипломатической активности. Эти процессы привлекают пристальное внимание международного сообщества и исследователей.
В заключение встречи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии экспертного диалога и организации совместных мероприятий по актуальным вопросам региональной повестки, представляющим взаимный интерес.
Питер Франкопан является авторитетным британским историком, специализирующимся на изучении истории Средиземноморья, России, Ближнего Востока, Персии, Центральной и Южной Азии, а также исследовании культурных связей между регионами и народами.
Он также является автором серии книг-бестселлеров «Шелковый путь: Новая история мира», в которых исследуется история возникновения Шелкового пути из Азии в Европу. Кроме того, П.Франкопан участвовал в разработке аналитического доклада парламента Великобритании в отношении Центральной Азии, опубликованного в конце 2023 г.
Состоялось первое заседание Рабочих групп Регионального экспертного совета по вопросам реабилитации и реинтеграции
26 июля т.г. в онлайн-формате состоялось первое заседание Рабочих групп Регионального экспертного совета (РЭС) в Центральной Азии по вопросам реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон вооруженных конфликтов, созданного по инициативе Президента Республики Узбекистан.