Joriy yilning 12-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripovning Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, hamdo‘stlik ishlari va taraqqiyot vazirligi (FCDO) vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Britaniya delegatsiyasi tarkibida FCDO Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha departament direktori Jonatan Evans, departament eksperti Lourens Broyd hamda Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixona siyosiy masalar bo’yicha maslahatchisi David Pert ishtirok etdi.
Suhbat chog‘ida britaniyalik mehmonlarga Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik jarayonlari va Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan atroflicha ma’lumot berildi.
Ta’kidlanishicha, bugun Markaziy Osiyo ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkorlik makoni sifatida shakllanmoqda. Shu jarayonda, O‘zbekiston mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va integratsiyani mustahkamlash borasida tizimli ishlar olib bormoqda, bu o’z navbatida umumiy masalalarni hal etishda kelishilgan yondashuvlar ishlab chiqilishiga xizmat qilmoqda.
Suhbatdoshlar, shuningdek, Afg‘onistonda tinch va barqaror taraqqiyotga ko‘maklashish masalasida O‘zbekistonning pozitsiyasiga ham qiziqish bildirishdi. Ta’kidlandiki, ushbu mamlakatning iqtisodiy tiklanishi va uni mintaqalararo savdo aloqalariga qo‘shish mustahkam va uzoq muddatli tinchlikni ta’minlashning asosiy sharti sifatida qaralmoqda. Barqaror Afg‘oniston nafaqat transmintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, balki butun Yevroosiyo makonida xavfsizlikni ta’minlash uchun ham strategik imkoniyatlar ochadi.
Bundan tashqari, uchrashuv ishtirokchilari yuqori texnologiyalar, ta’lim, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash va yashil energetika rivoji kabi sohalarda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Ushbu yo‘nalishlarda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi alohida ta’kidlandi.
Muzokaralar yakunida tomonlar konstruktiv va o‘zaro foydali sheriklikni kengaytirishga bo‘lgan intilishlarini tasdiqlashdi. Qayd etilishicha, ekspertlar darajasida yo‘lga qo‘yiladigan muloqot ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarda kelishuvni ta’minlashga xizmat qiladi.
2025-yil 13-sentyabrda SMTI direktori Eldor Aripovning Shanxay xalqaro tadqiqotlar akademiyasi (SHXTA) prezidenti Chen Dunsyao bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

12 сентября 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча директора Института Элдора Арипова с представителями Министерства иностранных дел, по делам содружества и развития Великобритании (FCDO).
В состав британской делегации вошли директор департамента по Восточной Европе и Центральной Азии FCDO Джонатан Эванс, эксперт департамента Лоуренс Бройд и заместитель посла Великобритании в Ташкенте Дэвид Перт.
В ходе переговоров британским гостям была представлена подробная информация о развитии регионального сотрудничества в Центральной Азии и ситуации в Афганистане.
Было подчеркнуто, что сегодня Центральная Азия формируется как пространство доверия, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества. В этом контексте отмечалось, что Узбекистан предпринимает последовательные шаги по укреплению взаимодействия и консолидации региона, что способствует выработке согласованных подходов к решению общих задач.
Собеседники также проявили интерес к позиции Узбекистана в вопросе содействия мирному и устойчивому развитию Афганистана. Было почёркнуто, что экономическое восстановление этой страны и её интеграция в межрегиональные торговые связи рассматриваются как ключевые условия обеспечения прочного и долгосрочного мира. Стабильный Афганистан открывает стратегические возможности не только для укрепления трансрегиональной взаимосвязанности, но и для поддержания безопасности на обширном пространстве Евразии.
Кроме того, участники встречи обсудили перспективные направления взаимодействия в таких сферах, как высокие технологии, образование, противодействие изменению климата и развитие зелёной энергетики. Было отмечено, что реализация совместных инициатив в этих областях будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
По итогам переговоров стороны подтвердили взаимную заинтересованность в расширении конструктивного и взаимовыгодного партнёрства. Подчёркивалась важность налаживания экспертного диалога, который позволит укрепить взаимопонимание и выработать согласованные подходы к ключевым вопросам двусторонней и региональной повестки.
9-10 сентября в Баку состоялось XIII заседание Форума аналитических центров Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).