Joriy yilning 27-noyabr kuni Toshkent shahrida "Aholining radikallashuviga qarshi kurashishda mahalliy hamjamiyatlarning ishtiroki" mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan BMTning Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi va YEXHT bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan Mintaqaviy ekspertlar kengashi faoliyati doirasida bo‘lib o‘tdi.
Unda Markaziy Osiyo davlatlaridan Mintaqaviy ekspertlar kengashi, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, jumladan, SHHT MATT, Global hamkorlik va barqarorlik jamg‘armasi, Xalqaro odil sudlov va huquq ustuvorligi instituti, "Search for Common Ground" xalqaro nodavlat notijorat tashkiloti, "Bulan" instituti, "Atlantic Initiative" (Bosniya va Gersegovina) va boshqalar ishtirok etdi.
Konferensiya ishtirokchilari Mintaqaviy ekspertlar kengashining terrorizmga qarshi kurashish sohasida innovatsion yechimlarni ishlab chiqish uchun asosiy platforma sifatidagi muhim ahamiyatini ta’kidladilar. Kengash repatriantlar bilan ishlash bo‘yicha inklyuziv yondashuvlarni ishlab chiqish, qaytarilgan shaxslarni integratsiya qilish bo‘yicha kompleks dasturlarni yaratish, ushbu yo‘nalishdagi mutaxassislar salohiyatini oshirish masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikning yorqin namunasidir.
O‘zbekistonda mahalla instituti jamiyatda ijtimoiy uyg‘unlikni saqlash, repatriantlarning psixologik moslashuvi, ta’lim olishi va ishga joylashishiga amaliy yordam berishda muhim o‘rin tutishiga e’tibor qaratildi. Ushbu model xalqaro ekspertlar tomonidan jahon miqyosida moslashtirilishi mumkin bo‘lgan ilg‘or amaliyot sifatida e’tirof etilgan.
Konferensiya Markaziy Osiyo, Bolqon va boshqa mintaqalar mutaxassislari o‘rtasida tajriba almashish maydoniga aylandi. "Atlantic Initiative” (Bosniya va Gersegovina), Odil sudlov va huquq ustuvorligi xalqaro instituti, Global hamkorlik va barqarorlik jamg‘armasi ekspertlarining chiqishlari tashkil etildi.
Mintaqaviy ekspertlar kengashi Markaziy Osiyoda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikning ta’sirchan mexanizmi sifatida o‘zini namoyon etayotgani ta’kidlandi. Shu munosabat bilan tadbir ishtirokchilari mintaqamiz xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti yo‘lida ochiqlik va ishonch tamoyillari asosida hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tadbir yakunida ekspertlar tomonidan Mintaqaviy ekspertlar kengashini yanada rivojlantirish bo‘yicha bir qator tavsiyalar ishlab chiqildi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning may oyida o‘z ishini boshlagan Kengash platformasi mojaroli hududlardan qaytganlarni reabilitatsiya qilish va reintegratsiya qilish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni almashish uchun ekspertlarni birlashtiradi.
2024 yil 27 noyabrda Toshkent shahrida Qurolli mojaro zonalaridan qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish masalalari bo'yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ekspertlar Kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.

Мероприятие организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Контртеррористическим управлением ООН, Региональным центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии и ОБСЕ.
Конференция прошла в рамках деятельности Регионального экспертного совета, созданного по инициативе Президента Республики Узбекистан.
В ней приняли участие представители Регионального экспертного совета из государств Центральной Азии, международные и региональные организации, включая РАТС ШОС, Фонд глобального взаимодействия и устойчивости, Международный институт правосудия и верховенства права, МНПО «Search for Common Ground», Институт «Bulan», «Atlantic Initiative» (Босния и Герцеговина) и другие.
Участники конференции подчеркнули важное значение Регионального экспертного совета как ключевой площадки для выработки инновационных решений в сфере противодействия терроризму. Совет стал ярким примером регионального сотрудничества по вопросам разработки инклюзивных подходов по работе с репатриантами, созданию комплексных программ по интеграции возвращённых лиц, наращиванию потенциала специалистов в данном направлении.
Обращено внимание на то, что институт махалли в Узбекистане играет востребованную роль в поддержании социальной гармонии в обществе, оказании практической помощи репатриантам в их психологической адаптации, обучении и трудоустройстве. Данная модель признана международными экспертами как передовая практика, которую можно адаптировать на глобальном уровне.
Конференция стала площадкой для обмена опытом между специалистами из Центральной Азии, Балкан и других регионов. Организовано выступление экспертов Атлантической инициативы (Босния и Герцеговина), Международного института правосудия и верховенства права, Фонда глобального взаимодействия и устойчивости.
Отмечено, что Региональный экспертный совет зарекомендовал себя как действенный механизм взаимодействия международных и региональных организаций в Центральной Азии. В этой связи участники мероприятия выразили готовность укреплять сотрудничество на принципах открытости и доверия ради безопасности и устойчивого развития региона.
По итогам мероприятия экспертами выработан ряд рекомендаций по дальнейшему развитию Регионального экспертного совета.
Напоминаем, что платформа Совета, начавшая свою работу в мае этого года, объединяет экспертов для обмена передовыми практиками в области реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон конфликтов.
Ташкент принимает международную встречу по реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон конфликта
27 ноября 2024 года в Ташкенте пройдет вторая встреча Регионального экспертного совета по вопросам реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон конфликтов.