O‘zbekiston delegatsiyasi Istanbulda turkiyalik hamkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Baxtiyor Mustafoyev joriy yilning 7-8 may kunlari Istanbulda bo‘lib o‘tgan 28-Yevrosiyo iqtisodiy sammitida O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida ishtirok etdi.
Turkiyaga tashrif davomida delegatsiya "Marmara Group" strategik va sotsiologik tadqiqotlar jamg‘armasi prezidenti Akkan Suver bilan ham uchrashuv o‘tkazdi. Ta’kidlash joizki, SMTI va "Marmara Group" o‘rtasidagi hamkorlik 2018-yildan buyon imzolangan Anglashuv memorandumi asosida faol rivojlanib bormoqda.
Bundan tashqari, Sabohiddin Zoim nomidagi Istanbul universiteti rektori Ahmad Chevat hamda ushbu ta’lim muassasasida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar bilan muloqot bo‘lib o‘tdi. Universitet 2010-yilda tashkil etilgan va taniqli turk olimi sharafiga nomlangan bo‘lib, 36 ta bakalavriat, 57 ta magistratura va 20 ta doktorlik yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan keng ko‘lamli ta’lim dasturlarini taklif etadi. Ayni paytda universitetda 11 mingga yaqin talaba tahsil olmoqda.
Suhbatlar chog‘ida tomonlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkiya hamkorligini, jumladan, ikki mamlakat ilmiy-tahliliy tashkilotlari o‘rtasidagi aloqalarni yanada chuqurlashtirish masalalarini muhokama qilishdi.
Ikki davlat aloqalarining rivoji tahliliga alohida e’tibor qaratildi.Qayd etilishicha, O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari o‘rtasida yaqin va ishonchli muloqot yo‘lga qo‘yilgani davlatlararo munosabatlarni keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishda muhim omil bo‘ldi.
Suhbatdoshlar ikki tomonlama munosabatlar jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etishdi. 2016-yildan buyon tovar ayirboshlashning jadal o‘sishi kuzatilmoqda, u uch barobar ko‘payib, 3 milliard dollardan oshdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda Turkiyaning "Eczacıbaşı" (sanoat), "Çalık Holding" (to‘qimachilik, energetika, qurilish, logistika va media), "Cengiz Enerji" (energetika), "Ro‘nesans Holding" (qurilish, energetika va sog‘liqni saqlash) va boshqa ko‘plab taniqli kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar ham faol rivojlanmoqda. Buxoro davlat tibbiyot institutida Turkiya tibbiyot fanlari universiteti bilan hamkorlikda fakultet, Toshkentda esa Turkiya iqtisodiyot va texnologiyalar universitetining filiali tashkil etildi.
Uchrashuvlar yakunida tomonlar ilmiy-tahliliy hamkorlik va akademik almashinuvlarni yanada kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi barqaror va uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga tayyorlik qayd etildi.

Заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Бахтиёр Мустафаев, в составе узбекской делегации, находился в Стамбуле для участия в 28-м Евразийском экономическом саммите, прошедшем 7–8 мая текущего года.
В ходе пребывания в Турции делегация также провела встречу с президентом Фонда стратегических и социологических исследований «Marmara Group» Акканом Сувером. Следует отметить, что сотрудничество между ИСМИ и «Marmara Group» активно развивается с 2018 года на основе подписанного Меморандума о взаимопонимании.
Кроме того, состоялись переговоры с ректором Стамбульского университета имени Сабахаттина Заима Ахметом Чеватом, а также с узбекскими студентами, обучающимися в этом учебном заведении. Университет, основанный в 2010 году и названный в честь выдающегося турецкого ученого, предлагает широкий выбор образовательных программ, включая 36 бакалавриатных, 57 магистерских и 20 докторских. В настоящее время в вузе обучается около 11 тысяч студентов.
В ходе бесед стороны обсудили вопросы дальнейшего углубления многопланового узбекско-турецкого сотрудничества, включая взаимодействие между научно-аналитическими организациями обеих стран.
Особое внимание было уделено анализу развития узбекско-турецких связей. Было подчеркнуто, что установление тесного и доверительного диалога между лидерами Узбекистана и Турции стало ключевым фактором, позволившим вывести межгосударственные отношения на новый уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
Собеседники с огромным удовлетворением констатировали динамичное развитие двусторонних отношений. С 2016 года наблюдается стремительный рост товарооборота, который увеличился в три раза и превысил отметку в 3 млрд долларов. В настоящее время на территории Узбекистана успешно действуют около 2 тыс. известных турецких компаний, таких как «Eczacıbaşı» (промышленность), «Çalık Holding» (текстиль, энергетика, строительство, логистика и медиа), «Cengiz Enerji» (энергетика), «Rönesans Holding» (строительство, энергетика и здравоохранение) и многие другие.
Активно развиваются и культурно-гуманитарные связи между странами. В Бухарском государственном медицинском институте совместно с Турецким университетом медицинских наук был создан факультет, а в Ташкенте открыт филиал Турецкого университета экономики и технологий.
По итогам проведённых встреч стороны выразили обоюдную заинтересованность в дальнейшем расширении научно-аналитического сотрудничества и академических обменов. Была подчёркнута готовность к последовательному укреплению устойчивых и долгосрочных партнёрских отношений между Узбекистаном и Турцией.
19-21 мая 2025 года в Термезе состоится первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания».