Joriy yilning 27-may kuni Moskvada "Rossiya va O‘zbekiston: hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari" mavzusidagi konferensiya bo‘lib o‘tdi. Mazkur anjuman "Valday" xalqaro munozara klubi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) hamkorligida tashkil etildi.
O‘zbek va rus ekspertlarining ikki tomonlama uchrashuvlar ko‘rinishidagi bunday yig‘ilishlari 2019-yilda Samarqandda SMTI va "Valday" klubi o‘rtasida yo’lga qo’yilgan hamkorlik doirasida har yili o‘tkazib kelinmoqda.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan SMTI direktori Eldor Aripov, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov, Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Sharof Rajabboyev, SMTI direktori o‘rinbosari Baxtiyor Mustafoyev, SMTI bo‘lim boshlig‘i Milana Bazarova, Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti loyiha rahbari Darya Ilina, Strategik islohotlar agentligi islohotlarni monitoring qilish va baholash guruhi rahbari Bekzod Qurbonov hamda boshqalar ishtirok etdilar.
Rossiya tomonidan konferensiyada "Valday" xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Kengashi raisi Andrey Bistritskiy, "Valday" kubini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining ilmiy ishlar bo‘yicha direktori Fyodor Lukyanov, "Valday" klubining dasturiy direktori Timofey Bordachyov, “Oliy iqtisodiyot maktabi” Milliy tadqiqot universitetining Jahon iqtisodiyoti va jahon siyosati fakulteti dekani Anastasiya Lixachyova, Rossiya Fanlar akademiyasi M. Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar institutining Markaziy Osiyo sektori mudiri Stanislav Pritchin, Yevroosiyo taraqqiyot bankining Raqamli tashabbuslar direksiyasi direktori Viktor Shaxmatov va boshqalar qatnashdilar.
Eldor Aripov o’z nutqida O‘zbekiston va Rossiya munosabatlari bugungi kunda eng yaxshi davrni boshdan kechirayotganini, jadal rivojlanish va barqaror o‘sishni namoyish etayotganini qayd etdi. Birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida o‘zaro hamkorlikning barqaror va samarali modeli shakllantirilgani, uning asosida shunchaki deklaratsiyalar emas, balki o‘zaro manfaat keltiradigan va uzoq muddatli strategik sheriklik uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladigan amaliy ishlar, samarali qadamlar qo‘yilgani ta’kidlandi.
Eldor Aripov O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan o‘zaro bog‘liqlik konsepsiyasining mazmun-mohiyatini ochib berar ekan, Afg‘onistonni yakkalab qo‘ymaslik muhimligini e’tirof etdi. Uning fikricha, bunday yondashuv pirovardida butun Yevroosiyо mintaqasida barqarorlik, tinchlik va taraqqiyot ta’minlanadi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti islohotlarining mafkuraviy asosi haqidagi savolga javob berar ekan, SMTI rahbari mamlakatda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarning bosh maqsadi inson qadr-qimmatini ta’minlash ekanligini ta’kidladi. "Shavkat Mirziyoyev aynan shu shior bilan saylovda qatnashib, ko‘pchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlandi," - dedi u. O‘zbekistondagi islohotlar ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish, kambag‘allikni tugatish, tadbirkorlikni rivojlantirish va mintaqada yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash kabi asosiy yo‘nalishlarga qaratilgan.
Andrey Bistritskiy o‘z nutqida bugungi kunda Rossiya va O‘zbekistonni rivojlanish maqsadlarining o‘xshashligi birlashtirayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, "mamlakatlar zamonaviy tahdidlarga javob berish va konstruktiv sheriklikni rivojlantirish uchun ko‘plab sohalar mavjud."
Bu borada Fyodor Lukyanovga ko’ra "aloqalarning jadalligi va ijobiyligi bo‘yicha Rossiya va O‘zbekistonning so‘nggi yillardagi munosabatlariga o‘xshashi juda kam". Biz zamonaviy masalalarni juda samarali hal etishni o‘rganib oldik," - deydi u. Qolaversa, ekspertning qayd etishicha, O‘zbekiston-Rossiya hamkorligi yanada kengroq vazifalar doirasida boshqacha ko‘lam kasb etmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, "O‘zbekiston va Rossiya Markaziy Yevroosiyo makonining tayanch mamlakatlari bo‘lib, ularning o‘zaro hamkorligi mintaqadagi barqarorlikning kafolati vazifasini bajaradi."
Tadbir ishtirokchilari mavzuli sessiyalar davomida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda, shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash hamda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish masalalarida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini izlash masalalariga e’tibor qaratdilar.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi raqamli transformatsiya, ilmiy-texnik taraqqiyot va sanoatni modernizatsiya qilish kabi asosiy yo‘nalishlarni qamrab olgan texnologik va innovatsion hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
Rossiyalik ekspertlar O‘zbekistonning IT-startaplarni qo‘llab-quvvatlash, moliyaviy texnologiyalar va elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro reytinglardagi yutuqlarini qayd etdilar. Shu munosabat bilan ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni, jumladan, ilg‘or raqamli yechimlar va ilmiy ishlanmalarni amalga oshirishda Rossiya Federatsiyasi tajribasi va O‘zbekistonning inson kapitalini birlashtirish orqali kuchaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Anjuman doirasida SMTI rahbariyati Rossiya strategik tadqiqotlar instituti (RSTI) direktori Mixail Fradkov bilan ham uchrashdi. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, SMTI va RSTI o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Joriy yilning 29-may kuni bo‘lib o‘tgan " Markaziy Osiyo - 2050: umumiy farovonlik va barqarorlik sari" forsayt-seminari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi (SIA) va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan tahliliy va ilmiy-tadqiqot muassasalari mutaxassislari uchun seminar-trening tashkil etildi.

27 мая т.г. в Москве состоялась конференция «Россия и Узбекистан: приоритетные направления сотрудничества», организованная Международным дискуссионным клубом «Валдай» в партнерстве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ).
Подобные встречи узбекских и российских экспертов в формате двусторонних заседаний проходят ежегодно в рамках сотрудничества ИСМИ и клуба «Валдай» установленного в 2019 году в Самарканде.
В мероприятии с узбекской стороны приняли участие директор ИСМИ Элдор Арипов, директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов, директор Агентства инновационного развития Шароф Ражаббаев, заместитель директора ИСМИ Бахтиёр Мустафаев, руководитель отдела ИСМИ Милана Базарова, руководитель проекта Института макроэкономических и региональных исследований Дарья Ильина, руководитель группы мониторинга и оценки реформ Агентства стратегических реформ Бекзод Курбанов и др.
С российской стороны в конференции выступили такие эксперты как председатель Совета Фонда развития и поддержки МДК «Валдай» Андрей Быстрицкий, директор по научной работе Фонда развития и поддержки «Валдай» Фёдор Лукьянов, программный директор клуба «Валдай» Тимофей Бордачёв, декан факультета мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ Анастасия Лихачёва, заведующий сектором Центральной Азии ИМЭМО РАН Станислав Притчин, директор Дирекции цифровых инициатив Евразийского Банка Развития Виктор Шахматов и др.
В приветственном выступлении Элдор Арипов заявил, что отношения Узбекистана и России сегодня переживают лучшие времена, демонстрируют динамичное развитие и стабильный рост. Было подчеркнуто, что совместными усилиями сформирована устойчивая и эффективная модель взаимодействия, в основе которой не просто декларации, а реальные дела, результативные шаги, которые приносят ощутимую взаимную выгоду и служат прочной основой для долгосрочного стратегического партнерства.
Раскрывая суть концепции взаимосвязанности, выдвинутой Президентом Узбекистана, Элдор Арипов признал важность отказа от изоляции Афганистана. Такой подход, по его мнению, в конечном счёте, обеспечит стабильность, мир и развитие всего евразийского региона.
Кроме того, отвечая на вопрос об идеологической основе реформ Президента Узбекистана, руководитель ИСМИ обозначил центральную идею происходящих преобразований в стране – обеспечение человеческого достоинства. «Именно с этим лозунгом Шавкат Мирзиёев шел на выборы и получил широкую поддержку», – объяснил он. Реформы Узбекистана сосредоточены на ключевых направлениях: расширение доступа к образованию, борьба с бедностью, поддержка предпринимательства и укрепление добрососедских отношений в регионе.
В своей речи Андрей Быстрицкий отметил, что сегодня Россию и Узбекистан объединяют совпадение целей развития. С его слов, «существует много сфер, в которых страны могли бы сотрудничать, чтобы отвечать на современные вызовы и развивать конструктивное сотрудничество».
В данном контексте Фёдор Лукьянов считает, что «по интенсивности и позитивности связей мало что сравнится с отношениями России и Узбекистана в последние годы. Мы научились решать современные вопросы очень эффективно», - подчеркнул он. Кроме того, по мнению эксперта, узбекско-российское сотрудничество приобретает иной масштаб в контексте более широких задач. Ф.Лукьянов убежден, что «Узбекистан и Россия - это опорные страны центрального евразийского пространства, а их взаимодействие выступает якорем стабильности в регионе».
В ходе тематических сессий участники мероприятия сосредоточились на вопросах поиска новых векторов сотрудничества Узбекистана и России в торгово-экономической, инвестиционной сферах, в области обеспечения продовольственной безопасности и внедрения водосберегающих технологий.
Отдельное внимание было уделено технологическому и инновационному взаимодействию между двумя странами, которое охватывает такие ключевые направления, как цифровая трансформация, научно-технический прогресс и модернизация промышленности.
Российские эксперты отметили достижения Узбекистана в международных рейтингах в сфере поддержки IT стартапов, развития финансовых технологий и электронного правительства. В этой связи выражена заинтересованность в усилении кооперации двух стран, в том числе путём объединения опыта РФ и человеческого капитала Узбекистана при реализации передовых цифровых решений и научных разработок.
В рамках состоявшейся конференции руководство ИСМИ также встретилось с директором Российского института стратегических исследований (РИСИ) Михаилом Фрадковым. В ходе беседы были обсуждены вопросы современного состояния и перспектив двусторонних отношений между Узбекистаном и Россией, а также возможные направления сотрудничества между ИСМИ и РИСИ.