Tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi diplomatik missiyalari rahbarlari va xodimlari, Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markaz kabi xalqaro tashkilotlar vakillari, BMT va YXHTning Oʻzbekistondagi loyiha koordinatorlari ofislari, shuningdek, milliy tahliliy va akademik muassasalarning yetakchi mutaxassislari ishtirok etdi.
Ta’kidlash joizki, hisobot Markaziy Osiyo mamlakatlari ekspertlar hamjamiyatining birinchi qo‘shma mahsuloti bo‘ldi. U munozarali ilmiy tadqiqot shaklida tayyorlangan bo‘lib, Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini tahlil qilishga bag‘ishlangan.
Unda o‘tgan yetti yil davomida turli ekspertlik maydonlarida bo‘lib o‘tgan muhokamalar natijalari o‘z ifodasini topgan. Ma’ruza loyihasi joriy yilning 14-15 avgust kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan 8-Markaziy Osiyo ekspertlar forumida ham muhokamaga qo‘yildi.
Hujjat mintaqaviy hamkorlikning avvalgi tajribasini umumlashtirishga qaratilgan retrospektiv tahlilni, shuningdek, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflarni o‘z ichiga oladi.
Taqdim etilgan ma’ruza tadbir ishtirokchilari tomonidan yuqori baholandi. O‘zbekiston tomonining tashabbusi muhimligi va o‘z vaqtida ilgari surilgani alohida ta’kidlandi.
Xususan, Tojikistonning O‘zbekistondagi elchisi Abdujabbor Rahmonzoda ta’kidlaganidek, hisobot chuqur tizimlashtirilgan tadqiqot bo‘lib, Markaziy Osiyoda davlatlararo hamkorlik rivojlanishining tarixiy bosqichlarini tushunish uchun zarur bo‘lgan keng faktologik materialni o‘z ichiga oladi.
Diplomat ushbu hujjat mintaqaviy intellektual muhitni yanada rivojlantirish uchun muhim asos bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirdi. "Bunday salmoqli asar mintaqa davlatlarining barcha tillariga tarjima qilinishi va keng kitobxonlar ommasiga yetib boradigan kitobga aylanishi kerak," - deya xulosa qildi A.Rahmonzoda.
O‘z navbatida, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar ham tayyorlangan hisobotning dolzarbligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mintaqaviy integratsiya hech qachon oson kechmagan, u sabr va vaqt talab qiladi. Yevropa Ittifoqi uchun bu 75 yil davom etdi, Markaziy Osiyo esa qisqa vaqt ichida hayratlanarli natijalarga erishdi. Shu nuqtayi nazardan, diplomat Bryussel Markaziy Osiyoda mintaqaviy yaqinlashuv jarayonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi va mintaqa davlatlari bilan hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Umuman olganda, ishtirokchilar hisobot Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha o‘z qarashlarini yaratish uchun boshlang‘ich nuqta bo‘la oladigan ko‘plab amaliy takliflarga ega keng qamrovli ish ekanligini e’tirof etdilar.
Shu bilan birga, Xalqaro suv resurslarini boshqarish institutining mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Barbara Yanush-Pavletta Markaziy Osiyoning yanada chuqur integratsiyaga o‘tishi uchun ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikka ko‘proq e’tibor qaratishni taklif qildi. Bu, mutaxassisning fikricha, mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish uchun poydevor bo‘ladigan yangi avlodni tarbiyalash imkonini beradi.
Tadbir yakunida ekspertlar mintaqaviy jarayonlar dinamikasini yanada chuqurroq o‘rganish va bu borada nashrlar tayyorlash bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Joriy yilning 17-noyabr kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida ikki davlat rahbarlari huzurida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va...

14 ноября в преддверии седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии (КВГГЦА) в ИСМИ состоялась презентация дискуссионного научно-исследовательского доклада «К перспективам развития регионального сотрудничества в Центральной Азии».
В мероприятии приняли участие руководители и сотрудники дипломатических миссий стран Центральной Азии и Европейского Союза, представители международных организаций, включая Региональный центр по превентивной дипломатии для Центральной Азии, офисы координаторов проектов ООН и ОБСЕ в Узбекистане, а также ведущие эксперты национальных аналитических и академических структур.
Следует отметить, что доклад стал первым совместным продуктом экспертного сообщества стран Центральной Азии. Он подготовлен в формате дискуссионного научного исследования и посвящён анализу перспектив развития регионального сотрудничества в Центральной Азии.
В нем нашли отражение результаты обсуждений, которые проходили на различных экспертных площадках в течение последних семи лет. Проект доклада также был вынесен на обсуждение на 8-м Центральноазиатском экспертном форуме, состоявшемся 14-15 августа т.г. в г.Ташкенте.
Документ содержит в себе ретроспективный анализ, направленный на обобщение предыдущего опыта регионального взаимодействия, а также предложения по дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Презентованный доклад получил высокую оценку участников мероприятия. Особо отмечалась важность и своевременность инициативы узбекской стороны.
Дипломат выразил уверенность, что данный документ послужит важной основой для дальнейшего развития региональной интеллектуальной среды. «Столь весомый труд должен быть переведен на все языки государств региона и стать настольной книгой, доступной для широкого круга читателей», - заключил А.Рахмонзода.
При этом глава регионального представительства Международного института управления водными ресурсами Барбара Януш-Павлетта предложила уделять большее внимание взаимодействию в области образования и науки для перехода Центральной Азии к более глубокой интеграции. Это, по мнению специалиста, позволит воспитать новое поколение, которое станет фундаментом для усиления регионального взаимодействия.
В завершение мероприятия эксперты выразили заинтересованность продолжить совместную работу над дальнейшим исследованием динамики региональных процессов и подготовкой публикаций в этом направлении.
17 ноября текущего года в рамках государственного визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в Узбекистан в присутствии глав двух государств состоялся обмен Меморандумом между Институтом стратегических и...