15 dekabr kuni Koreya Respublikasi Seul shahridagi Xanyan universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi munosabati bilan “O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi strategik hamkorlik” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Koreya Prezidenti tomonidan tashkil etilgan Shimoliy iqtisodiy hamkorlik qo‘mitasi ko‘magida Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Koreya Respublikasining 8 yetakchi ilmiy-tadqiqot instituti va tahlil markazlaridan 25 nafardan ortiq taniqli professor-o‘qituvchilar va ekspertlar ishtirok etdi. O‘zbekiston tomonidan STMI, ITIM va MOXI yetakchi tahlilchilari ishtirok etdi.
Tadbirda ikki davlatning siyosiy-diplomatik sohadagi hamkorligi, xalqaro va mintaqaviy darajadagi faoliyatni muvofiqlashtirish masalalari tahlil qilindi. Investisiya loyihalarini amalga oshirish jarayoni o‘rganilib, savdo-iqtisodiy hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Davlat rahbarlarining bo‘lajak sammiti kun tartibi ko‘rib chiqilib, ikki tomonlama muloqotni chuqurlashtirishning istiqbolli imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Anjuman ishtirokchilarining vakillik tarkibi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan atroflicha fikr almashishni oldindan belgilab berdi, shuningdek, alohida strategik sheriklikni yanada rivojlantirish bo'yicha g'oyalarni ishlab chiqish imkonini berdi.
Xanyan universiteti qoshidagi Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi direktori Om Gu Xo o‘zining qutlov nutqida O‘zbekiston rahbarining Koreyaga bo‘lajak tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, kun tartibini yangi keng ko'lamli hamkorlik tashabbuslari bilan boyitish uchun zamin yaratishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakatni Markaziy Osiyo mintaqasidagi yetakchi davlatga aylantirmoqda hamda aholi turmush darajasini yuksaltirish uchun zarur shart-sharoit yaratmoqda.
Om Gu Xo O‘zbekiston rahbarining bunday siyosati Koreya Respublikasining “Iqtisodiy hamkorlikning yangi shimoliy siyosati”ning asosiy hamkori sifatidagi rolini mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi. Shu munosabat bilan tashkil etilgan seminar turli darajadagi barcha qo‘shma tadbirlarni kengaytirish masalalarini muhokama qilish va ikki davlat manfaatlarining istiqbolli “kesishuv nuqtalari”ni aniqlash imkonini beradi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Instituti direktori o‘rinbosari Sanjar Valiev bugungi kunda O‘zbekiston-Koreya strategik sherikligi boy va samarali xarakter kasb etganini ta’kidladi.
STMI rahbari oʻrinbosarining soʻzlariga koʻra, Prezident Mun Chje Inning “Yangi shimol siyosati” Prezident Shavkat Mirziyoyevning “Yangi Oʻzbekiston” rivojlanish strategiyasi bilan hamohangdir. Bundan tashqari, Oʻzbekiston rahbari tashabbusi bilan boshlangan Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro aloqani tiklash jarayoni Seulning yangi Shimoliy va Janubiy siyosatini bogʻlash imkonini beradi.
O‘zbekistonlik ekspert ta’kidlaganidek, bunday tashabbus yuqori qo’shilgan qiymatga ega mahsulotlarni yetkazib berishning yangi zanjirlarini yaratish orqali O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Umuman olganda, seminar raqamli iqtisodiyot, aqlli shaharlarni rivojlantirish, yashil energiyaga manbalariga o‘tish, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash va sog‘liqni saqlash tizimini modernizatsiya qilish kabi sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, ta’lim almashinuvini kengaytirish va ikki davlat yoshlarining hamkorlik platformalarini tashkil etish, gumanitar aloqalarni mustahkamlash imkonini berdi. Seminarda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston-Janubiy Koreya munosabatlari kun tartibining bunday kengayishi ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik istiqboliga har ikki tomonlama ko’p fikrlilik asosida holda qarash imkonini beradi.

15 декабря в Университете «Ханьянг» в Сеуле состоялся научно-практический семинар на тему: «Стратегическое сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей», приуроченный к визиту Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Корея.
В мероприятии, организованном Центром Азиатско-Тихоокеанских исследований при поддержке Комитета Северного экономического сотрудничества при Президенте Кореи, приняли участие свыше 25 видных профессоров и экспертов из 8 ведущих исследовательских институтов и аналитических центров Республики Корея. Узбекскую сторону представляли ведущие аналитики ИСМИ, МИЦА и ЦЭИР.
На мероприятии проведён анализ сотрудничества двух стран в политико-дипломатической сфере и координации деятельности на международном и региональном уровне. Изучен ход реализации инвестиционных проектов, а также обсуждены перспективные направления торгово-экономического сотрудничества. Рассмотрена повестка предстоящего саммита глав государств и изучены перспективные возможности углубления двустороннего диалога.
Представительный состав участников семинара предопределил насыщенный обмен мнениями по современному состоянию и перспективам двустороннего взаимодействия, а также позволил сгенерировать идеи по дальнейшему наращиванию особого стратегического партнёрства.
Выступая с приветственной речью, директор Центра Азиатско-Тихоокеанского исследования Университета Ханянг Ом Гу Хо отметил, что предстоящий визит главы Узбекистана в Корею станет важнейшим шагом для укрепления двусторонних отношений и заложит основу для обогащения повестки дня новыми масштабными инициативами по сотрудничеству.
По его словам, впечатляющие реформы, проводимые Президентом Узбекистана Ш.М.Мирзиёевым трансформируют страну в лидирующее государство региона Центральной Азии, создают предпосылки для повышения уровня жизни населения.
Ом Гу Хо подчеркнул, что подобная политика лидера Узбекистана способствует укреплению роли страны в качестве ключевого партнёра «Новой Северной политики экономического сотрудничества» Республики Корея. В этой связи, организованный семинар позволяет обсудить расширение совместных мероприятий на всех уровнях и определить перспективные «точки соприкосновения» интересов двух стран.
В свою очередь, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Санжар Валиев отметил, что на сегодняшний день узбекско-корейское стратегическое партнёрство приобрело насыщенный и продуктивный характер.
По словам замглавы ИСМИ, «Новая Северная политика» Президента Мун Чжэ Ина созвучна со стратегией развития «Нового Узбекистана» Президента Шавката Мирзиёева. Кроме того, инициированный Главой Узбекистана процесс восстановления взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией позволит соединить новую Северную и Южную политику Сеула.
Как отметил узбекский эксперт, подобная инициатива позволит усилить торгово-экономические связи Узбекистана и Южной Кореи посредством создания новых цепочек поставок продукции с высокой добавленной стоимостью.
В целом, проведённый семинар позволил наметить приоритетные направления развития двустороннего сотрудничества в таких сферах, как «цифровое» госуправление, развитие «умных» городов, переход к «зелёной» энергетики, борьба с пандемией коронавируса и модернизация системы здравоохранения, расширение образовательных обменов и налаживание площадок сотрудничества молодёжи двух стран, укрепление гуманитарных связей. Как отмечалось на семинаре, подобное расширение повестки узбекскo-южнокорейских отношений позволяет с оптимизмом смотреть на будущее многопланового сотрудничества двух государств.