Kuni kecha poytaxtimizdagi Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxonada pokistonlik jurnalist va yozuvchi Muhammad Abbos Xonning "O‘zbekiston: Uchinchi Renessans - kelajak konsepsiyasi" nomli kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Muhammad Abbos Xon badiiy-falsafiy yo‘nalishdagi ko‘plab kitoblar muallifi. Pokistonning "Daily Ittehad" va "Pakistan Economic" gazetalarida maxsus muxbir bo‘lib ishlagan davrida O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlari ijtimoiy-siyosiy va madaniy hayoti, tarixi haqida maqolalar e’lon qilgan.
Joriy yilda urdu tilida nashr etilib, o‘zbek va rus tillariga tarjima qilingan kitobda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning mazmun-mohiyati, "Yangi O‘zbekiston" taraqqiyotining ilg‘or modeli batafsil ochib berilgan.
Muhammad Abbos Xon o‘z asarida "Uchinchi Renessans" tushunchasini mintaqa uchun an’anaviy bo‘lgan adolat, insonparvarlik va ma’rifat qadriyatlariga asoslangan mamlakatdagi o‘zgarishlarning falsafiy va amaliy asosi sifatida ko‘rib chiqadi.
Taqdimotda qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyat, davlat organlari, SMTI kabi ekspert doiralari, ommaviy axborot vositalari hamda diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. Mehmonlar orasida Pokiston Islom Respublikasi Prezidentining axborot masalalari bo‘yicha maslahatchisi Murtazo Solangi boshchiligidagi delegatsiyasi ham ishtirok etdi.
Muallif o‘z nutqida shunday ta’kidladi: "Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar meni ushbu kitobni yaratishga ilhomlantirdi. O‘zbekiston bugungi kunda zamonaviy, jadal rivojlanayotgan davlat barpo etishga yo‘naltirilgan keng qamrovli islohotlarni muvaffaqiyatli ravishda hayotga tatbiq etayotgani bilan butun dunyoga o‘rnak bo‘lmoqda."
Kitobga so‘zboshini Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif yozgan bo‘lib, unda u o‘zbek xalqining boy ma’naviy merosiga chuqur hurmatini izhor etib mamlakatda yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlar jarayonini yuqori baholagan. Unga ko'ra, ushbu nashr xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega va kelajak avlodlar uchun qimmatli yo‘l ko‘rsatuvchi manba bo‘lib xizmat qiladi.
Taqdimotda so‘zga chiqqanlar bir ovozdan kitobning O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va haqiqatan ham "o‘zbek mo‘jizasi" deb atalayotgan islohotlarga bo‘lgan xalqaro qiziqishning ortib borayotganini aks ettirishini ta’kidladilar. Erishilgan natijalar mamlakatning jahon hamjamiyatidagi o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan maqsadli va izchil siyosati tufayli amalga oshirildi.
Tadbir davomida mamlakatlar o‘rtasidagi strategik hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Pokistonlik mehmonlar O‘zbekiston va Pokiston Prezidentlarining Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘lovchi o‘zaro bog'liqlikni mustahkamlash hamda transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarini yuqori baholadilar. Mazkur loyihalar Buyuk Ipak yo‘lining asosiy yo‘nalishlarini qayta jonlantirmoqda va mintaqalarning iqtisodiy o‘sishi, savdo-sotiq hamda barqaror rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Tadbir yakunida ishtirokchilar O‘zbekiston tajribasi - davlatchilikni jadal rivojlantirish, institutlarni zamonaviylashtirishga intilish va innovatsion kelajakka yo‘nalganlik - xalqaro miqyosda tobora kattaroq qiziqish uyg‘otayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladilar. Bunday ilmiy tadqiqot ishlari Uchinchi Renessans g‘oyalarini va Yangi O‘zbekistondagi ijobiy o‘zgarishlarni chuqur anglashga xizmat qilishi alohida qayd etildi.
Joriy yilning 11-dekabr kuni SMTI bosh ilmiy xodimi Lobar Umarova Istanbul shahrida bo‘lib o‘tgan Yaqin Sharqda suv sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro ekspertlar uchrashuvida ishtirok etdi.

В Ташкенте состоялась презентация книги «Узбекистан: Третий Ренессанс – концепция будущего»
На днях в Ташкенте в Национальной библиотеке имени Алишера Навои прошла презентация книги пакистанского журналиста и писателя Мухаммада Аббаса Хана «Узбекистан: Третий Ренессанс – концепция будущего».
Мухаммад Аббас Хан – автор многочисленных книг художественно-философского направления. В период работы специальным корреспондентом пакистанских газет «Daily Ittehad» и «Pakistan Economic» он публиковал статьи об общественно-политической и культурной жизни, истории Узбекистана и других стран Центральной Азии.
Книга, вышедшая в этом году на урду и переведённая на узбекский и русский языки, подробно раскрывает суть масштабных реформ и прогрессивную модель развития «Нового Узбекистана» под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В своём труде Мухаммад Аббас Хан рассматривает концепцию «Третьего Ренессанса» как философскую и практическую основу преобразований в стране, основанную на традиционных для региона ценностях справедливости, гуманизма и просвещения.
Презентация собрала представителей законодательной и исполнительной власти, государственных органов, экспертных кругов, в том числе ИСМИ, средств массовой информации и дипломатического корпуса. Среди гостей была делегация Исламской Республики Пакистан во главе с советником президента по информационным вопросам Муртазой Соланги.
В своём выступлении автор отметил, что «преобразования, осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева, вдохновили меня на создание этой книги. Узбекистан демонстрирует всему миру пример успешной реализации масштабных реформ, направленных на построение современного, динамично развивающегося государства».
Предисловие к книге написал Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, который подчеркнул глубокое уважение к богатому духовному наследию узбекского народа и высоко оценил динамику позитивных изменений в стране. Издание, по его словам, имеет важное значение для укрепления взаимопонимания между народами и служит ценным ориентиром для будущих поколений.
Выступившие на презентации единодушно отметили, что книга отражает растущий международный интерес к реформам, проводимым в Узбекистане, которые поистине называют «узбекским чудом». Достигнутые результаты стали возможны благодаря целеустремлённой и последовательной политике страны, направленной на укрепление её роли в глобальном сообществе.
В ходе мероприятия особое внимание также уделялось стратегическому партнёрству между странами. Пакистанские гости высоко оценили инициативы Президентов Узбекистана и Пакистана, направленные на укрепление взаимосвязанности и развитие транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную и Южную Азию. Эти проекты возрождают ключевые направления Великого Шёлкового пути и открывают новые возможности для экономического роста, торговли и устойчивого развития регионов.
В заключение мероприятия участники с удовлетворением отметили, что опыт Узбекистана – стремительное развитие государственности, модернизация институтов и ориентация на инновационное будущее – вызывает всё больший международный интерес. Было особо подчеркнуто, что подобные исследовательские труды призваны способствовать глубокому пониманию идей Третьего Ренессанса и позитивных преобразований в Новом Узбекистане.