Maqolada Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi (KADHK) mamlakatlari o‘rtasidagi jadal rivojlanayotgan munosabatlar atroflicha tahlil qilinib, ikki mintaqa o‘rtasidagi strategik sheriklik istiqbollari belgilab berilgan.
"2023-yil 19-iyulda Jiddada bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo va KADHK davlatlari rahbarlarining birinchi tarixiy sammiti bu jarayondagi burilish nuqtasi bo‘lib, ushbu sammit uzoq muddatli strategik hamkorlik uchun poydevor yaratdi," deya ta’kidlaydi mualliflar.
Ushbu muloqotning ikkinchi sammiti 2025-yil may oyida Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Sammit o’tkazilishi uchun Samarqandning tanlangani "shaharning sivilizatsiyalar chorrahasi sifatidagi tarixiy ahamiyatini ko‘rsatadi va mintaqalar o‘rtasidagi an’anaviy aloqalarning qayta tiklanishini anglatadi."
Maqolada ta’kidlanishicha, Markaziy Osiyo va KADHK mamlakatlarining iqtisodiy imkoniyatlari, siyosiy muloqotning chuqurlashuvi, madaniy-tarixiy aloqalarga bo‘lgan o‘zaro qiziqish va qulay geostrategik joylashuv bilan uyg‘unlashib, ushbu hamkorlik formatining strategik ahamiyatini yanada oshirmoqda.
Mualliflarning qayd etishicha, so‘nggi yillarda KADHK mamlakatlarining Markaziy Osiyoga kiritayotgan investitsiyalari umumiy hajmi barqaror o‘sish sur’atini ko‘rsatib, 2022-yildan boshlab qariyb uch barobarga oshgan.
Tahlilchilarning so’zlariga ko’ra, turizm sohasida sezilarli yutuqlarga erishildi: Markaziy Osiyo KADHK davlatlari sayyohlari uchun jozibador makonga aylanmoqda. Masalan, 2023-yilda O‘zbekistonga KADHK mintaqasidan 8,3 mingdan ortiq sayyoh tashrif buyurgan bo‘lsa, 2024-yilda kelib 12 ming nafar sayyoh tashrif buyurgan (2023-yilga nisbatan 44,5 foizga o‘sish). Eng katta o‘sish Saudiya Arabistoni (71%) va BAA (51%) dan kuzatildi.
Mualliflar ko‘p tomonlama kelishuvlar orqali savdoni kengaytirish, transport loyihalarini (shu jumladan Transafg‘on yo‘lagini) amalga oshirish, infratuzilma va yuqori texnologiyalarga investitsiyalarni jalb qilish, agrosanoat majmuasini rivojlantirish, shuningdek, raqamli transformatsiya kabi hamkorlikning salohiyati hali to’liq ochilmagan istiqbolli yo‘nalishlariga ham alohida e’tibor qaratadilar.
Yetakchi tahlil markazlari rahbarlarining fikriga ko‘ra, ilmiy-intellektual hamkorlikni mustahkamlash yana bir muhim yo‘nalish hisoblanadi. Mualliflarning ta’kidlashicha, ikki mintaqaning ilmiy-tadqiqot institutlari va tahlil markazlari o‘zaro munosabatlarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilashda alohida ahamiyat kasb etishi lozim.
Shu munosabat bilan yaqinda Toshkentda (O‘zbekiston) "Markaziy Osiyo – Ko’rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash: tarixiy aloqalardan keng qamrovli hamkorlik sari" mavzusida Markaziy Osiyo mamlakatlari va KADHK tahlil markazlarining birinchi forumini o‘tkazish rejalashtirilmoqda, unda ikki mintaqaning yetakchi "aql markazlari" ishtirok etish istagini bildirgan.
Birinchi mintaqalararo forum O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Saudiyaning yetakchi tadqiqot markazi "Gulf Research Center" tomonidan tashkil etilmoqda.
"Umuman olganda, Markaziy Osiyo va KADHK davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik real strategik istiqbollarni ochadi. Birlashtiruvchi omil sifatida nafaqat madaniy-tarixiy yaqinlik, balki iqtisodiyotlarning bir-birini to‘ldiruvchi xususiyatini ham qayd etishimiz mumkin," - deya xulosa qiladi Eldor Aripov va Abdulaziz Sager.
Joriy yilning 24-aprel kuni SMTI direktori Eldor Aripov O‘zbekistonga yangi tayinlangan Turkiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Ufuk Ulutash bilan uchrashuv o‘tkazdi.

Ведущие интернет-издания Египта — «Sada El Balad» и «Al Diplomacy», Кувейта «Q8 press», Иордании «Ammon news» опубликовали совместную статью директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова и директора саудовского исследовательского Центра «Gulf Research Center» Абдулазиза Сагера под заголовком «Центральная Азия и ССАГЗ: от исторических связей к стратегическому партнёрству».
В статье представлен всесторонний анализ динамично развивающихся отношений между Центральной Азией и странами Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ), обозначены перспективы стратегического партнерства между двумя регионами.
«Поворотным моментом в этом процессе стал первый исторический саммит глав государств ССАГЗ и Центральной Азии, состоявшийся 19 июля 2023 года в Джидде, который заложил основу для долгосрочного стратегического сотрудничества», - пишут авторы.
Второй саммит этого диалога планируется провести в мае 2025 года в Самарканде. Выбор Самарканда в качестве площадки для проведения саммита «подчеркивает историческую роль города как перекрестка цивилизаций и символизирует возрождение традиционных связей между регионами».
Экономические возможности стран ЦА и ССАГЗ, дополняемые углублением политического диалога, взаимным интересом к культурно-историческим связям и выгодным геостратегическим расположением, усиливают стратегическую значимость данного формата партнерства», - отмечается в статье.
Авторы подчёркивают, что общий объем инвестиций стран ССАГЗ в Центральную Азию в последние годы демонстрирует устойчивый рост, увеличившись почти в 3 раза с 2022 года.
Значительные успехи, как констатируют аналитики, достигнуты в туристической сфере: Центральная Азия превращается в привлекательный полюс притяжения для туристов из ССАГЗ. Например, в 2023 году Узбекистан посетили более 8,3 тыс. туристов из региона ССАГЗ, а в 2024 году 12 тыс. (рост на 44,5% по сравнению с 2023 годом). Самый большой прирост из КСА (71%) и ОАЭ (51%).
Особое внимание авторы уделяют также перспективным направлениям сотрудничества, потенциал которых еще только предстоит раскрыть: расширение торговли через многосторонние соглашения, реализация транспортных проектов (включая Трансафганский коридор), привлечение инвестиций в инфраструктуру и высокие технологии, развитие агропромышленного комплекса, а также цифровая трансформация.
Ещё одним важным направлением, по мнению глав ведущих аналитических центров, является укрепление научно-интеллектуального взаимодействия. «Исследовательские институты, аналитические центры двух регионов должны играть особую роль в определении приоритетных направлений развития отношений», - убеждены авторы.
В этой связи уже в ближайшее время планируется провести в Ташкенте (Узбекистан) первый форум аналитических центров стран Центральной Азии и ССАГЗ на тему: «Укрепление стратегического партнерства между Центральной Азией и ССАГЗ: от исторических связей к всеобъемлющему сотрудничеству», в котором изъявили желание принять участие ведущие «мозговые центры» двух регионов.
Организаторами первого межрегионального форума выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и ведущий саудовский исследовательский Центр «Gulf Research Center».
«В целом, сотрудничество между Центральной Азией и ССАГЗ открывает реальные стратегические перспективы. Объединяющим началом выступает не только культурно-историческая близость, но взаимодополняемый характер экономик», - заключают Элдор Арипов и Абдулазиз Сагер.