СМТИ таҳлилий журналининг биринчи сони чоп этилди
Жорий йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтининг “Стратегические вопросы безопасности и развития” таҳлилий журналининг биринчи сони нашр этилди.
Ўзбекистон ва Германия: Марказий Осиёда  хавфсизлик ва барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлик" мавзусидаги давра суҳбати
Ўзбекистон ва Германия: Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлик" мавзусидаги давра суҳбати
БМТ Бош Ассамблеясининг “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” резолюцияси қабул қилинганлигига бағишланган халқаро давра суҳбати материаллари
Халқаро давра суҳбати материаллари Ўзбекистон ва Хитой: "Бир белбоғ, бир йўл" ташаббусини ҳамкорликда амалга ошириш истиқболлари
ЎЗБЕКИСТОН ВА ЕВРОПА ИТТИФОҚИ ЎРТАСИДАГИ ҲАМКОРЛИК:  КЕЛАЖАККА НАЗАР
ЎЗБЕКИСТОН ВА ЕВРОПА ИТТИФОҚИ ЎРТАСИДАГИ ҲАМКОРЛИК: КЕЛАЖАККА НАЗАР
Амитав Ачарья: “Минтақавий ўзига хослик масаласи Марказий Осиё давлатлари учун долзарб аҳамият касб этмоқда”
14-15 август кунлари Тошкентда бўлиб ўтган VIII Марказий Осиё экспертлар форуми иштирокчиларига йўллаган мурожаатида таниқли олим Амитав Ачарья шу фикрни билдирди.
ЎЗБЕКИСТОН ВА ШҲТ: КЎП ҚИРРАЛИ ҲАМКОРЛИК ИСТИҚБОЛЛАРИ
ШҲТ 24 йил ичида муҳим шаклланиш йўлини босиб ўтди ва замонавий халқаро меъморчиликнинг муҳим қисмига айланди.
29.08.2025
Ўзбекистон Раҳбари Ғазо секторидаги мавжуд вазиятни тинч йўл билан ҳал қилиш зарурлигини қайд этди
2025 йилнинг 1 сентябрь куни Хитойнинг Тяньцзинь шаҳрида бўлиб ўтган «Шанхай ҳамкорлик ташкилоти плюс» форматидаги йиғилишдаги нутқида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугунги нотинч халқаро шароитда ШҲТ барқарор ва адолатли жаҳон тартиботини таъминлашнинг ишончли таянчига айланаётганини таъкидлади.

Концепция Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией
В журнале «Российский внешнеэкономический вестник» опубликована статья главного научного сотрудника ИСМИ, доктора экономических наук Дмитрия Тростянского в соавторстве с докторами экономических наук Н.Зиядуллаевым и Н.Аимбетовым под заголовком «Либерализа
Основы водного сотрудничества в Центральной Азии и роль водной дипломатии в его развитии
10 апреля 2025 г., г.Ташкент
Материалы Первого заседания Центральноазиатского Экспертного Форума
ИСМИ издан первый аналитический журнал
В декабре текущего года Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан опубликовал первый номер журнала «Стратегические вопросы безопасности и развития».
Материалы Международного «круглого стола», посвященного принятию резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Укрепление регионального и международного сотрудничества в целях обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в ЦА регионе»
Материалы международного «круглого стола» «Китай-Узбекистан: перспективы совместной реализации инициативы ОПОП»
СОТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И ЕВРОПЕЙСКИМ СОЮЗОМ: ВЗГЛЯД В БУДУЩЕЕ
Узбекистан на пути к гражданскому обществу
Вместе с тем с каждым годом нашего независимо-го развития, оглядываясь на пройденный путь, когда порой за месяц, за год приходилось проходить дорогу, равную многим десятилетиям, есть возможность шире и глубже оценить сделанное и сделать необходимые выводы. Ибо, как говорится, большое, великое видит¬ся на расстоянии
УЗБЕКИСТАН И ШОС: ПЕРСПЕКТИВЫ МНОГОПЛАНОВОГО ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
За двадцать четыре года ШОС прошла солидный путь становления и развития, став неотъемлемым элементом современной системы международных отношений.
29.08.2025
Амитав Ачарья: Центральной Азии необходимо осознанно формировать региональную идентичность
Такое мнение высказал известный исследователь регионализма Амитав Ачарья в своем обращении к участникам VIII Центральноазиатского экспертного форума (ЦАЭФ), который состоялся 14-15 августа 2025 года в Ташкенте.