Шундай экан, инсон қадрини улуғлаш, ҳар бир шахснинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини таъминлаш мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишига айланди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.06.2020 йилдаги ПФ-6012-сон Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясининг қабул қилинганлиги бунинг яққол исботидир .
Дарҳақиқат, Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида сўзлаган нутқида таъкидлаганидек, Ўзбекистон “Инсон қадри ва манфаатлари учун” деган эзгу ғоя асосида демократия ва адолат тамойилларини мустаҳкамлашга қаратилган туб ислоҳотлар йўлидан дадил илгарилаб бормоқда.
Ўз навбатида, Президент Ш.Мирзиёевнинг қуйидаги сўзлари мамлакатда ушбу йўналишда олиб борилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини янада аниқроқ очиб беради: “Инсон қадри биз учун қандайдир мавҳум, баландпарвоз тушунча эмас. Инсон қадри деганда, биз, аввало, ҳар бир фуқаронинг тинч ва хавфсиз ҳаёт кечиришини, унинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашни назарда тутамиз” .
Шу ўринда, Ўзбекистонда “Инсон қадри учун” деган эзгу ғоя асосида олиб борилаётган чора-тадбирларнинг қуйидаги алоҳида жиҳатларига тўхталиб ўтиш мақсадга мувофиқдир.
Биринчидан, сўнгги йилларда изчил илгари сурилаётган “инсон қадри” тушунчаси “ижтимоий давлат” тушунчаси билан чамбарчас боғлиқ бўлиб, Янги Ўзбекистонни “ижтимоий давлат” тамойили асосида барпо этиш янгиланган Конституцияда ўз аксини топди.
Таъкидлаш жоизки, ижтимоий давлат – бу энг аввало инсон салоҳиятини тўла рўёбга чиқариш учун имконият ва муносиб ҳаёт кечириш учун барча зарур шарт-шароитларни яратиш, жумладан, камбағалликни қисқартириш, фуқароларнинг қадр-қиммати ва фаровонлигини ошириш ҳисобланади.
Таҳлилчилар фикрича, янгиланган Конституция бўйича 2023 йилда ўтказилган умумхалқ референдуми натижалари миллий тараққиётнинг устувор йўналишларини белгилаб берди. Янги таҳрирдаги Конституция Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари, сўз ва виждон эркинлиги, миллати, тили ва динидан қатъи назар, барча фуқароларнинг тенг ҳуқуқлилиги тамойилларига содиқлигини тасдиқлади. Хусусан, Ўзбекистон Конституцияси 65 фоизга янгиланиб, инсон ҳуқуқларига тааллуқли конституциявий нормалар сони 3 бараварга кўпайди ва 50 дан ортиқ моддани ташкил этди.
Ўз навбатида, янгиланган Конституциянинг 20-моддасида қайд этилишича, “Инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликлари бевосита амал қилади. Инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликлари қонунларнинг, давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, уларнинг мансабдор шахслари фаолиятининг моҳияти ва мазмунини белгилайди” .
Иккинчидан, Ўзбекистон Республикасида қабул қилинаётган стратегия, концепция ва давлат дастурларида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини янада такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, 2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси да ҳамда 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси да бевосита ўз ифодасини топган инсон ҳуқуқларининг умумэътироф этилган тамойиллари ва халқаро ташкилотларнинг ушбу соҳадаги тавсиялари айни йўналишдаги ислоҳотларга асос бўлмоқда.
Мазкур муҳим ҳужжатларда жамиятнинг ҳар бир аъзосини муносиб турмуш шароити билан таъминлаш, шахсий ўсишига кўмаклашиш, иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий чора-тадбирлар мажмуи орқали уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида миллий тараққиётнинг янги йўналишлари белгиланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-158-сон Фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси БМТнинг 2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларига ҳамоҳанг бўлиб, унинг тадбирлари доирасида амалга оширилаётган сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий модернизация бўйича ислоҳотларда “Ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” тамойилини таъминлашга қаратилган инсон ҳуқуқлари устуворлигини таъминлаш асосий ўринни эгаллайди.
Учинчидан, сўнгги йилларда камбағалликка қарши курашиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш мамлакат миллий сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Бу борада тадбиркорлик, ижтимоий ҳимоя, касбий таълим ва эҳтиёжманд аҳоли билан ишлашнинг янгича механизмлари йўлга қўйилди.
Давлат раҳбари ташаббуси билан маҳаллаларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолини даромадли меҳнат билан бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш ва шу орқали камбағалликни қисқартириб, аҳолининг яхши яшаши учун шароитлар яратиш мақсадида 2022 йилдан бошлаб ҳар бир маҳаллада “Ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Натижада, 2022 йилда камбағаллик даражаси 17 фоиздан 14,1 фоизга, 2023 йилда эса 11 фоизга тушди.
Шунингдек, аҳолига бандлик хизматларини кўрсатиш “Ягона ойна” тамойили асосида сифат ва натижадорлик юқори даражага оширилиб, 2017 йилда 274 минг аҳолига хизмат кўрсатилган бўлса, ҳозирга келиб йилига 1 миллион фуқароларга бандлик хизматлари кўрсатилмоқда.
Қайд этиш керакки, Ўзбекистон Марказий Осиёда биринчилардан бўлиб, иш берувчи ва ходимлар ўртасида электрон меҳнат дафтарчаси юритиш бўйича “Ягона миллий меҳнат тизими”ни ишга туширди. Мазкур тизим орқали аниқланган бўш иш ўринларига меҳнат органлари томонидан 2016-2023 йилларда 2,6 миллион ишсизларга ишга жойлашишга кўмаклашилди.
Бундан ташқари, ишсиз фуқаролар, айниқса ёшлар ва аёлларни касб-ҳунарга, тадбиркорлик кўникмаларига ва хорижий тилларга ўқитиш тизими яратилди. Ишсиз аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш қамрови сўнги 7 йилда 25 баробарга ортиб, 2023 йилда 160 минг нафарни ташкил этди.
Аҳолига тезкор, сифатли ва кенг турдаги давлат хизматларини кўрсатиш мақсадида Давлат хизматлари агентлиги ташкил этилди. Бугунки кунда агентлик томонидан давлат хизматлари кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш, аҳоли ҳаёт сифатини, инвестиция иқлимини, ишчанлик муҳитини яхшилаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, ҳозирда аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига Давлат хизматлари марказлари орқали жами 300 га яқин турдаги хизматлар кўрсатилмоқда.
Шу билан бирга, ташқи меҳнат миграцияси диверсификация қилинди ва натижада мамлакатлар географияси янада кенгайди. Бугунги кунда хорижда ишлаш истагини билдирган шахсларни ишга юбориш бўйича 22 та хорижий давлат билан ҳукуматлараро битим имзоланган.
Маълумотларга кўра, ушбу ислоҳотлар натижасида ишсизлик даражаси 2020 йилга нисбатан 3,7 фоизга камайиб, 2023-йилда 6,8 фоизни ташкил этди.
Тўртинчидан, Ўзбекистонда сўз ва ахборот олиш эркинлигини таъминлаш, оммавий ахборот воситалари фаолиятини ривожлантириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, веб-сайтлар оммавий ахборот воситалари (ОАВ) сифатида эътироф этилиб, давлат томонидан қўллаб-қувватланган ҳолда солиқ имтиёзлари, субсидия ва грантлар олиш ҳуқуқига эга бўлди.
Улар учун даромад солиғи 2025 йил июлигача 50 фоизга камайтирилди, давлат хизматлари марказлари ёки Ягона портал орқали рўйхатдан ўтказиш соддалаштирилиб, ушбу муддат 10 кунга қисқартирилди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 2200 дан ортиқ ОАВлари фаолият кўрсатмоқда, бу сўнгги 8 йилда 49 фоизга ўсиш демакдир. Уларнинг 65 фоизи нодавлат оммавий ахборот воситаларидир. Анъанавий ОАВлари билан бир қаторда интернет-нашрлар ҳам жадал ривожланиб, уларнинг сони 715 тадан ортди ва аудиторияси муттасил кенгайиб бормоқда.
Қайд этиш жоизки, ахборотни эркин тарқатиш ҳамда ундан фойдаланиш Ўзбекистон Республикасининг “Ахборот эркинлиги принциплари ва кафолатлари тўғрисида”ги қонунида ҳам мустаҳкамланган бўлиб, унга кўра, ахборот мулкдори, эгаси, ахборотдан фойдаланувчи ва бошқа шахсга зарар етказиши мумкин бўлган ҳар қандай ахборот муҳофаза этилади.
Бешинчидан, инсон ҳуқуқларининг ҳимоя қилиниши масалалари, ҳуқуқларнинг тенглигини таъминлаш билан боғлик қатор муҳим ишлар амалга оширилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, аҳолини кўп йиллар мобайнида қийнаб келаётган фуқаролик билан боғлиқ масалалар – Ўзбекистонда яшаб келаётган фуқаролиги бўлмаган шахсларга мамлакат фуқаролигини бериш борасидаги ишлар жамиятда фуқаросизликни қисқартириб, ҳуқуқлар тенглигини таъминламоқда. Ўз навбатида, ушбу ислоҳот халқаро ташкилотлар ва кенг жамоатчилик томонидан юксак эътироф этилиб, бутун дунё ҳамжамиятида Ўзбекистоннинг нуфузини янада ошишига хизмат қилмоқда.
Натижада ўн минглаб фуқаролиги бўлмаган шахслар Ўзбекистон фуқаролигига қабул қилинди. Хусусан, сўнги 7 йилда жами 80 мингдан ортиқ фуқаролиги бўлмаган шахслар Ўзбекистон Республикасининг фуқароси мақомига эга бўлди (1992-2016 йилларда бу кўрсаткич 482 тани ташкил этган).
Шунингдек, илгари 2 йилга хорижга чиқиш учун бериладиган рухсатнома ўрнига 10 йил амал қилувчи биометрик паспорт жорий этилиб, фуқаролар бу борада дуч келадиган қийинчиликлар бартараф қилинди.
Олтинчидан, қийноқларнинг олдини олиш ва қамоқда сақлаш шароитини яхшилаш борасида изчил ишлар амалга оширилмоқда. Бу борада сўнгги йилларда мамлакатда амалга оширилаётган муҳим қонунчилик ва маъмурий чора-тадбирлар тизимли аҳамиятга эга бўлаётганини кўриш мумкин.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 26-моддаси 2-қисмига кўра, ҳеч ким қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор этилиши мумкин эмас .
Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил 14 мартдаги ЎРҚ–530-сон қонунига мувофиқ , Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг қамоққа олинган шахслар ҳуқуқларини ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи ҳолатлардан ҳимоя қилиш бўйича ваколатлари кенгайтирилди. Мазкур қонун билан жорий этилган механизмнинг асосий жиҳати – Омбудсманнинг қамоққа олиш жойларига мунтазам ташриф буюриши белгиланганлигидир.
Жумладан, 2024 йилнинг 5 ойида жазони ижро этиш муассасаларига 107 маротаба (47 та тергов ҳибсхона ва 60 та колония) Омбудсман вакилларининг ташрифи амалга оширилди.
Бундан ташқари, Президентнинг 2023 йил 7 февралдаги ПҚ–46-сон қарори билан Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқланиб, унга кўра 2023 йил 1 мартдан бошлаб терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки терговни амалга оширувчи органлар ва жазони ижро этиш муассасалари ходимлари учун қийноққа солишга қарши курашиш бўйича қисқа муддатли ўқув курслари доимий равишда ташкил этиб келинмоқда.
Ўз навбатида, Ўзбекистон миллий давлатчилиги тарихида илк бор БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига 3 йил муддатга (2021-2023 йй.) сайланганини алоҳида қайд этиш ўринлидир. Хусусан, Ўзбекистон 169 та аъзо мамлакатлар овози билан сайловда энг кўп овоз олган давлат бўлди.
Хорижий экспертларнинг фикрича, Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашига аъзолиги тарихий аҳамиятга эга ва бу айни йўналишда мамлакатда амалга оширилаётган ишлар ҳамда қабул қилинган стратегияларда белгиланган мақсадларга ҳамоҳанг бўлган улкан ютуқдир.
Хулоса қилиб айтганда, бугунги кунда Ўзбекистонда жамиятни сиёсий, ижтимоий-маънавий модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида мамлакат тараққиётнинг янги босқичига қадам қўймоқда. Мамлакатда “инсон қадри учун” эзгу ғояси асосидаги демократик ўзгаришлар ортга қайтмас тус олди. Инсон қадри, манфаатлари ва ҳуқуқларини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди.
Зеро, Президент Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “барча ўзгаришларни, дастурларнинг амалдаги ижросини одамлар кундалик ҳаётида ҳар куни сезиши керак”.

Коренные реформы, нацеленные на укрепление принципов демократии и справедливости, являются приоритетом для Узбекистана
В последние годы в Узбекистане осуществляется планомерный курс на создание правового, светского, демократического и социального государства – Нового Узбекистана. При этом провозглашение человека высшей ценностью, обеспечение защиты его прав, свобод и законных интересов представляет неотъемлемую часть государственной политики. Наглядным подтверждением тому является принятие Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПФ-6012 от 22.06.2020 г. Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека.
Как отмечал Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Узбекистан уверенно идет по пути коренных реформ, нацеленных на укрепление принципов демократии и справедливости, основанных на идее «Во имя чести и достоинства человека».
Более точно раскрывают суть проводимых в стране реформ в этом направлении следующие слова Главы государства: «Понятие чести и достоинства человека не являются для нас каким-то абстрактным, высокопарным понятием. Когда мы говорим об этом, мы имеем в виду, прежде всего, обеспечение мирной и безопасной жизни каждого гражданина, его основных прав и свобод».
В данном контексте целесообразно подробнее осветить особенности реализации в Республике Узбекистан политики, фундаментальной основой которой выступает идея человекоцентричности.
Во-первых, концепция «человеческого достоинства», последовательно продвигаемая в последние годы, тесно связана с понятием «социальное государство», которое было отражено и в новой редакции Конституции страны. Следует отметить, что социальное государство – это, прежде всего, возможность для полной реализации человеческого потенциала, создания необходимых условий для достойной жизни, включая снижение уровня бедности и повышение благосостояния граждан.
Результаты проведенного в 2023 г. всенародного референдума по обновлению Конституции определили приоритетные направления развития страны. Новая редакция Основного закона подтвердила приверженность Узбекистана принципам прав человека, свободы слова и совести, равноправия всех граждан, независимо от национальности, языка и религии. Конституция Узбекистана была обновлена на 65%, а количество конституционных норм, касающихся прав человека, увеличилось в 3 раза и составило более 50 статей.
Наряду с этим статья 20 обновленной Конституции устанавливает, что «права и свободы человека действуют непосредственно. Права и свободы человека определяют суть и содержание законов, деятельности государственных органов, органов самоуправления граждан и их должностных лиц».
Во-вторых, в принятых Республикой Узбекистан стратегиях, концепциях и государственных программах особое внимание уделяется дальнейшему укреплению гарантий защиты прав и свобод человека.
В частности, общепризнанные принципы прав человека и рекомендации международных организаций в этой области, которые нашли непосредственное отражение в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017-2021 гг. и Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 гг., являются основой для проведения реформ в данном направлении.
Эти важные документы обозначили новые направления национального развития, направленные на обеспечение каждому члену общества достойных условий жизни, поддержку его личностного роста и защиту его прав посредством комплекса экономических, социальных и политических мер.
В свою очередь стратегия «Узбекистан – 2030», принята в соответствии с Целями устойчивого развития ООН до 2030 г. и нацелена на проведение комплексных политических, правовых и социально-экономических реформах на основе провозглашенного ООН принципа «Никого не оставлять позади».
В-третьих, борьба с бедностью и обеспечение занятости населения возведены в приоритет национальной политики страны. В связи с этим были созданы новые механизмы предпринимательства, социальной защиты, профессионального образования и работы с нуждающимся населением.
По инициативе Главы государства с 2022 г. в каждом районе введена должность помощника хокима, чтобы создать условия для социально-экономического развития районов, обеспечить занятость населения доходным трудом, развивать предпринимательство, тем самым снижая уровень бедности и создавая условия для полноценной жизни населения. В результате уровень бедности снизился с 17% до 14,1% в 2022 г. и до 11% в 2023 г.
Кроме того, внедрение системы «Единое окно» позволило повысить эффективность оказания услуг по трудоустройству населения.
Необходимо отметить, что Узбекистан одним из первых в Центральной Азии запустил «Единую национальную систему труда» для ведения электронного трудового учета между работодателями и работниками. В 2016-2023 гг. 2,6 млн. безработных граждан получили помощь в трудоустройстве на вакансии, выявленные с помощью этой системы.
Вместе с тем была создана система обучения безработных граждан, особенно молодежи и женщин, профессиям, предпринимательским навыкам и иностранным языкам. За последние 7 лет охват профессиональным обучением безработного населения увеличился в 25 раз.
В целях быстрого, качественного и широкого предоставления населению государственных услуг было создано Агентство государственных услуг. Сегодня Агентство уделяет особое внимание дальнейшему совершенствованию системы предоставления государственных услуг, улучшению качества жизни населения, инвестиционного климата, условий труда, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. Так, через Центры государственных услуг населению и субъектам предпринимательства предоставляется около 300 видов услуг.
В то же время диверсифицировалась внешняя трудовая миграция, в результате чего расширилась география стран. На сегодняшний день с 22 иностранными государствами подписаны межправительственные соглашения о направлении лиц, изъявивших желание работать за рубежом.
Согласно данным, в результате этих реформ уровень безработицы снизился на 3,7% в 2020 г. и достиг 6,8% в 2023 г.
В-четвертых, в Узбекистане ведется масштабная работа по обеспечению свободы слова и информации, развитию деятельности СМИ.
В частности, интернет-сайты были признаны средствами массовой информации (СМИ) и получили право на получение налоговых льгот, субсидий и грантов при государственной поддержке.
Для них до июля 2025 г. снижен подоходный налог на 50%, упрощена регистрация через центры госуслуг или Единый портал, срок которой сокращен до 10 дней.
Сегодня в Узбекистане действуют более 2200 СМИ, что означает рост на 49% за последние 8 лет. 65% из них - негосударственные СМИ. Помимо традиционных СМИ, активно развиваются и интернет-издания, их количество увеличилось до 715, а аудитория постоянно расширяется.
Свободное распространение информации и ее использование обеспечивается в соответствии с обновленной Конституцией, а также Законом Республики Узбекистан «О принципах и гарантиях свободы информации».
В-пятых, в соответствии с международными рекомендациями усовершенствована работа в области предоставления гражданства и предотвращения его утраты. В рамках принятой в марте 2020 г. новой редакции Закона «О гражданстве Республики Узбекистан» десятки тысяч лиц без гражданства получили гражданство нашей страны. Всего за последние 7 лет гражданство Республики Узбекистан получили в общей сложности более 80 тыс. лиц (в 1992-2016 гг. этот показатель составлял 482 человека).
Предпринятые нашей страной меры в этой сфере получили высокую оценку со стороны международных организаций и широкой общественности, что способствовало дальнейшему укреплению авторитета Узбекистана на мировой арене.
Также вместо процедуры оформления разрешения на выезд за границу сроком на 2 года был введен биометрический паспорт сроком действия на 10 лет и устранены трудности, с которыми сталкивались граждане в этом вопросе.
В-шестых, предприняты системные меры по предотвращению пыток и улучшению условий содержания под стражей.
В соответствии с частью 2 статьи 26 Конституции Республики Узбекистан, никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию.
Вместе с тем Законом Республики Узбекистан от 14.03.2019 г. №ЗРУ-530 были расширены полномочия Уполномоченного по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан («Омбудсмен») по защите прав заключенных от бесчеловечных или унижающих достоинство условий содержания. Установлен порядок регулярного посещения Омбудсменом мест лишения свободы.
В частности, только за 5 месяцев 2024 г. представители омбудсмена 107 раз посетили учреждения исполнения наказаний (47 следственных изоляторов и 60 колоний).
Кроме того, постановлением Президента Республики Узбекистан от 07.02.2023 г. № ПП-46 утверждена Национальная образовательная программа в области прав человека в Республике Узбекистан, согласно которой, начиная с 1 марта 2023 г., до окончания следствия, для сотрудников органов, осуществляющих дознание, следствие, предварительное следствие и учреждений исполнения наказаний постоянно организуются краткосрочные учебные курсы по противодействию пыткам.
Важно отметить, что впервые в истории национальной государственности Узбекистан был избран членом Совета ООН по правам человека сроком на 3 года (2021-2023 гг.).
При этом Узбекистан стал страной, набравшей наибольшее количество голосов на выборах – за него проголосовали 169 стран-членов.
По мнению зарубежных экспертов, членство Узбекистана в Совете ООН по правам человека имеет историческое значение и является большим достижением в соответствии с проводимой в стране работой и целями, поставленными в принятых стратегиях.
В целом, сегодня, в результате масштабных реформ по политической, социальной и духовной модернизации общества, страна выходит на новый этап развития. Демократические преобразования, основанные на идее «во имя чести и достоинства человека», приобрели в стране необратимый характер. Поощрение и защита достоинства, интересов и прав человека стали одним из приоритетов государственной политики.
Ведь, как отметил Президент Ш.Мирзиёев, «люди должны почувствовать все изменения, практическое выполнение программ в своей повседневной жизни».