«LETA» АА сайтида Афғонистон муаммоси бўйича Марказий Осиё, Ҳиндистон, Эрон ва Афғонистон етакчи мутахассислари иштирокида ўтган халқаро видеоконференция ҳақида мақола чоп этилди
Яқинда бўлиб ўтган «Афғонистон келажаги: Марказий Осиё ва Эрон манзараси» халқаро видеоконференцияси минтақамиздан ташқарида ҳам катта қизиқишга сабаб бўлмоқда.
Жумладан, ушбу конференция тафсилотлари бўйича Латвиянинг «LETA» миллий ахборот агентлиги веб-сайтида инглиз ва рус тилларида мақола эълон қилди. Материалда Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатлари Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлар батафсил таҳлил қилинган.
Ҳиндистоннинг етакчи таҳлил маркази — «Observer Research Foundation» томонидан  ташкил этилган онлайн форумда Ҳиндистон, Эрон, Қозоғистон, Тожикистон, Афғонистон ва Ўзбекистоннинг таҳлилий ва тадқиқот марказлари раҳбарлар, экспертлар иштирок этди, деб ёзади «LETA».
“Онлайн муҳокамаларда Афғонистондаги ҳозирги вазият, давлат қуриш ва ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий тикланиш истиқболлари, Марказий ва Жанубий Осиёнинг минтақалараро ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлаш масалалари бўйича конструктив фикр алмашилди.
Конференцияда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақавий тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов Ўзбекистон анъанавий равишда афғон халқи сайлаган ҳукуматни қўллаб-қувватлаб, Афғонистонга нисбатан дўстона сиёсат юритаётганини таъкидлади. Ушбу сиёсат Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатда Президент этиб сайланиши билан яхлит, ҳар томонлама ва динамик характер касб этди.
Афғонистонда тинч музокаралар бошланиши учун таҳлилчилар халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарурлигини яна бир бор таъкидлади. Шу билан бирга, экспертлар Афғонистон сиёсий тизимининг конфигурациясини, келажагини ва шаклини афғон халқи ўзи ҳал қилиши керак деган фикрга қўшилди. Асосийси, у қамраб олинган сиёсий жараённи таъминлаши, мамлакатда миллий уйғунликка эришиш кафолати бўлиши керак.
Афғонистон можаросини ҳал қилишда Марказий Осиё мамлакатлари саъй-ҳаракатларининг муҳимлигини эътироф этган ҳолда, экспертлар ўтган йилнинг ноябрь ойида Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон, Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистон Президентларининг маслаҳат учрашувида Афғонистоннинг минтақавий савдо-иқтисодий алоқалари мамлакатда барқарор ва узоқ муддатли тинчликка эришишнинг муҳим шарти экани ҳақида қўшма баёнот қабул қилинганини юқори баҳоладилар.
Шу муносабат билан Афғонистоннинг демократик ривожланиш йўлига содиқлиги нафақат мамлакатда барқарор тинчлик ва узоқ муддатли барқарорликка эришиш, балки Афғонистоннинг Марказий Осиё минтақасига муваффақиятли қўшилишига ва минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг салоҳиятини тўлиқ англашига ёрдам беради”, дейилади Латвия янгиликлар агентлиги материалида.
«LETA»  Миллий ахборот агентлиги «Latopress» номи остида 1919 йилда ташкил этилган.  Агентлик 1991 йилдан бошлаб мустақил ташкилот сифатида фаолият юритади. Агентлик Латвия ва дунёдаги энг муҳим воқеаларни ёритувчи, ижтимоий-сиёсий ва иқтисодий ахборотларнинг асосий манбаларидан бири ҳисобланади.

Состоявшая на днях международная видеоконференция «Будущее Афганистана: взгляд из Центральной Азии и Ирана» вызвала большой интерес и за пределами нашего региона, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Так, Латвийское национальное информационное агентство LETA опубликовало на своем сайте статью на английском и русском языках, в которой дан развернутый анализ усилий Узбекистана и других стран Центральной Азии по мирному урегулированию ситуации в Афганистане.
Участниками онлайн-форума, организованного ведущим аналитическим центром Индии «Observer Research Foundation», стали руководители и эксперты аналитических и исследовательских центров Индии, Ирана, Казахстана, Таджикистана, Афганистана и Узбекистана, пишет LETA.
В ходе онлайн-дискуссии состоялся конструктивный обмен мнениями о складывающейся ситуации в Афганистане, перспективах государственного строительства и социально-экономического восстановления этой страны, укрепления трансрегиональной взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Выступая на конференции, первый заместитель директора Института стратегических и региональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжон Нематов отметил, что Узбекистан традиционно проводит дружественную политику в отношении Афганистана, поддерживая правительство, избранное афганским народом. Эта политика обрела целостный, всеобъемлющий и динамичный характер с избранием Шавката Мирзиёева на пост президента страны.
Для скорейшего начала мирных межафганских переговоров аналитики еще раз подчеркнули необходимость консолидации усилий мирового сообщества. При этом эксперты сошлись во мнении, что афганский народ сам должен решать конфигурацию политической системы Афганистана, будущий характер и форму его государственного строя. Главное, он должен обеспечить инклюзивный политический процесс, стать гарантом достижения общенационального согласия в стране.
Признавая значимость усилий центральноазиатских стран в урегулировании афганского конфликта, эксперты высоко оценили принятие Совместного заявления в ноябре прошлого года в Ташкенте на Консультативной встрече президентов Узбекистана, Казахстана, Туркменистана, Таджикистана и Кыргызстана, где лидеры стран Центральной Азии еще раз подтвердили свою твердую политическую волю содействовать интеграции Афганистана в региональные торгово-экономические связи в качестве важного условия достижения устойчивого и долгосрочного мира в стране.
В этой связи отмечено, что приверженность Афганистана демократическому пути развития позволит не только добиться устойчивого мира и долгосрочной стабильности в стране, но и будет способствовать успешной интеграции Афганистана в регион Центральной Азии и в полном объеме реализовать потенциал регионального торгово-экономического сотрудничества, обеспечить таким образом процветание и благополучие в странах Центральной и Южной Азии, резюмирует латвийское информагентство.
LETA – Латвийское национальное информационное агентство, основано в 1919 году под названием Latopress, возобновило работу в 1991 году в качестве независимого агентства LETA. Является одним из главных источников общественно-политической и экономической информации, освещения наиболее важных событий в Латвии и мире.
Агентство по внешнеэкономической деятельности Федеративной Республики Германия Germany Trade & Invest проинформировало о состоявшейся 7 июля 2020 года встрече рабочей группы по вопросам членства Узбекистана в ВТО.