Мактаб таълимини ривожлантириш бўйича устувор вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 28 январь куни мактаб таълимини ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакат келажаги, барча соҳалар ва лойиҳалар муваффақияти билимли инсонларга боғлиқ. Шу боис охирги тўрт йилда таълим сифатини яхшилаш, ўқитувчилар мавқеини юксалтириш бўйича кўп ишлар қилинди. Энди мамлакатимиз янги даврга қадам қўймоқда. Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясида тўртинчи устувор йўналиш айнан таълим соҳасини, инсон капиталини ривожлантиришга қаратилган.
Давлатимиз раҳбари бу ҳаёт-мамот масаласи эканини таъкидлади.
– Бу соҳадаги ислоҳотларни кечиктиришга ҳаққимиз йўқ. Мактаб таълимида пойдеворни бугундан мустаҳкам қўйишимиз керак. Бунга барча эътиборимиз ва ресурсларимизни сафарбар қиламиз. Қийин йўлни танлаяпмиз, лекин шу йўл муаммоларни ечади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мактабларни яхшилаш фақат Халқ таълими вазирлигининг эмас, балки барча вазирлик ва идоралар, ҳокимликлар, илмий ташкилотлар, зиёлилар, кенг жамоатчиликнинг вазифаси бўлиши кераклиги таъкидланди.
Хусусан, мамлакатимиз бўйича 10 минг 130 та мактабни ислоҳ қилиш зарур. Бу 6 миллиондан зиёд ўқувчилар, 500 мингдан ортиқ муаллимлар, умуман, жамиятимизнинг барча қатламлари, ҳар бир оиланинг келажагига дахлдор.
Йиғилишда, аввало, соҳадаги муаммо ва долзарб масалалар кўрсатиб ўтилди.
Бугунги кунда 1 минг 695 та мактаб мукаммал таъмирга муҳтож. Афсуски, ҳанузгача 179 та пахсадан қурилган мактаб бор. 3 мингдан зиёд мактаб учун қўшимча ўқув бинолари зарур. 2 мингдан ортиқ мактабда спорт зал йўқ.
Бундан ташқари, янги массивлар барпо этилиши, қишлоқ инфратузилмаси кенгайиши ва аҳоли ўсиши ҳисобига яна 270 та мактаб қуришга эҳтиёж бор.
Шу пайтгача фойдаланиб келинаётган таълим стандартлари, ўқув дастурлари фақат назарий билим беришга йўналтирилган бўлиб, болаларни мантиқий фикрлашга, амалиётга, ҳаётга ўргатмаяпти.
Мактабларда ишлаётган 504 минг педагогдан 60 минг нафари ўрта махсус маълумотли, 190 минг нафарида эса умуман малака тоифаси йўқ. Кўп педагогларнинг билими ва маҳорати етарли эмас. Ўқитувчи сифатли дарс ўтишга эмас, “кўпроқ соат олиш”га интилади.
Тизимда ҳанузгача 200 дан ортиқ ҳисоботлар мавжуд, ўқитиш, тадбирлар ўтказиш каби жараёнлар ҳаддан ташқари қолипга солинган. Мактаб кутубхоналаридаги китоб фонди йиллар давомида янгиланмаган. Атиги 615 та мактабда миллий мусиқа анжомлари мавжуд.
Мактабларни баҳолаш, уларни аттестация ва аккредитациядан ўтказиш номига бўлиб, таълим-тарбия муҳитини яхшилашга хизмат қилмайди.
Бу каби камчиликлар халқ таълими тизимида барча ёндашувларимизни тубдан қайта кўриб чиқиш, уларни мутлақо такомиллаштиришни талаб қилади. Шу боис, мактабларнинг ҳам ички, ҳам ташқи қиёфасини янгилаш, таълим сифатини мутлақо янги босқичга олиб чиқиш бўйича катта ислоҳотлар бошланиши айтилди.
– Умуман, ўқитиш методикаси, дарсликлари, партадан тортиб, биносигача тўлиқ қайта кўриб чиқамиз. Таълимга, муаллимга шароит яратмасак, жамият ўзгармайди. Туман, вилоят ва республика даражасида Мактаб таълимини ислоҳ қилиш кенгашлари тузилади. Республика кенгашига шахсан ўзим раҳбарлик қиламан. Туман ва вилоят кенгашларига эса ҳокимлар бош бўлади, – деди Президент.
Бу кенгашлар соҳага оид ишларни халқ билан кенгашиб, ўқитувчилар, ота-оналар ва мутахассисларнинг фикрлари асосида ташкил қилади.
Йиғилишда мактаб таълимини ривожлантириш бўйича устувор вазифалар белгиланди.
Келгуси беш йилда 1 миллион 200 минг ўқувчи ўрни ташкил этиш зарур. Давлатимиз раҳбари янги мактаблар ва мавжудларида қўшимча бинолар қуриш орқали қувватларни ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Энди бу ишлар билан вилоят, шаҳар ва туман ҳокимлари шуғулланиши таъкидланди. Давлат томонидан ажратиладиган маблағдан ташқари маҳаллий бюджет тушумларининг ҳам бир қисми мактабларга йўналтирилади. Энг муҳими, янги мактаблар маҳалла фаоллари, ота-оналар ва жамоатчилик назорати остида қурилади ва фойдаланишга қабул қилинади.
Қурилиш вазирлигига янги талаблардан келиб чиқиб, “намунавий мактаб” лойиҳаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Шароитдан кейинги иккинчи муҳим масала бу – мактаблардаги муҳит. Давлатимиз раҳбари бунинг учун бошқарувни ислоҳ қилиш зарурлигини таъкидлаб, халқ таълими бўлими мудирлиги ва мактаб директорлигига малакали менежерларни тайинлаш, хориждан мутахассислар жалб қилиш бўйича тавсиялар берди.
Халқ таълими вазирлигига ушбу мутахассисларга аниқ натижага асосланган талаб ва мезонларни ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Юқори малакали, изланувчан, ўзининг “маҳорат мактаби”га эга муаллимларни рағбатлантириш бўйича қўшимча чоралар белгиланди. Унга кўра, Халқ таълими вазирининг жамғармаси ташкил этилади
ва унга дастлаб бюджетдан 300 миллиард сўм ажратилади. Жамғарма маблағлари илғор педагогик технологияларни жорий этаётган, ўқувчилари юқори натижаларга эришган муаллимларга ҳам берилади.
Яна бир ташаббусга кўра, ҳар бир вилоятда педагогика институтлари, университетлар, академик лицей ва ихтисослашган мактаблар ўқитувчиларидан иборат “мобиль методик гуруҳлар” ташкил қиланади. Улар таълим сифати паст бўлган мактабларга бориб, педагогларга янгича ўқитиш услубларини тушунтиради ва кўмаклашади. Бунинг учун уларга алоҳида ойлик устамалари берилади.
Педагог кадрларни тайёрлаш тизими ҳам тубдан такомиллаштирилади. Бунинг учун Тошкент шаҳридаги 5 та ҳамда ҳудудлардаги 17 та олий таълим муассасалари доимий тарзда мактабларга бириктирилади. Талабалар 1-курсданоқ мактаблар билан боғлиқ тарзда ўқийди. Бу орқали ҳам талабанинг, ҳам мактаб ўқитувчисининг, ҳам олийгоҳ муаллимининг касбий маҳорати ошади.
Мактабларда ўқув юкламаси ва дарслар сонини қайта кўриб чиқиш, болаларни фикрлашга чорлайдиган методикаларни жорий қилиш, дарсликларни илғор тажрибалар асосида тўлиқ янгилаш бўйича топшириқлар берилди.
Ўқувчиларининг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, спорт ва санъат тўгаракларини фаоллаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари мактаб таълими соҳасидаги ислоҳотлар жуда муҳим эканини таъкидлаб, мутасаддиларга халқаро ташкилотлар билан биргаликда стратегия ишлаб чиқиш вазифасини қўйди. Шу асосда, Мактаб таълимини ривожлантириш дастури қабул қилиниши белгиланди.
Йиғилишда вазирлар ва ҳокимлар, юртимизнинг барча ҳудудларидан муаллимлар ва мактаб директорлари ўз таклифларини билдирди.

Определены приоритетные задачи по развитию школьного образования
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития школьного образования.
Будущее страны, успех всех реформ и проектов зависят от наличия качественной системы образования. Поэтому за последние четыре года проделана большая работа по улучшению качества образования, повышению статуса педагогов. Сейчас наша страна вступает в новую эпоху, и именно вопросы развития образования и человеческого капитала определены четвертым приоритетом в Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы.
Глава нашего государства подчеркнул, что развитие школ является "вопросом жизни и смерти".
- Мы не имеем права затягивать реформы в этой сфере. Как бы ни было сложно, с сегодняшнего дня нам необходимо заложить прочный фундамент школьного образования. Направим все свое внимание и ресурсы. Этот путь будет сложным, но только он может решит все проблемы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что улучшение деятельности школ должно быть задачей не только Министерства народного образования, но и всех министерств и ведомств, хокимиятов, научных организаций, интеллигенции, широкой общественности в целом.
В частности, необходимо усовершенствовать 10 130 школ по всей стране. От этого зависит будущее более 6 миллионов учащихся и свыше 500 тысяч учителей, представителей всех слоев нашего общества, каждой семьи.
На совещании отмечены проблемы и актуальные вопросы в сфере.
Сегодня 1 695 школ нуждаются в капитальном ремонте. К сожалению, все еще функционируют 179 школ, построенных из глинобитного материала. Более 3 тысяч школ нуждаются в дополнительных учебных помещениях. Свыше 2 тысяч школ не имеют спортивных залов.
Кроме того, в связи со строительством новых жилых массивов, расширением сельской инфраструктуры и ростом числа населения требуется возвести еще 270 школ.
Действующие образовательные стандарты и учебные программы направлены только на получение учащимися теоретических знаний и не учат детей логическому мышлению, практическому применению знаний, не готовят к жизни.
Из 504 тысяч педагогов, работающих в школах, 60 тысяч имеют среднее специальное образование, а 190 тысяч не имеют квалификационной категории. У многих учителей недостаточно знаний и мастерства. Учителя стремятся «получить больше часов», а не провести урок качественно.
В системе школьного образования по-прежнему составляется более 200 видов отчетов, уроки и мероприятия проводятся по единообразным методам. Книжный фонд школьных библиотек не обновлялся годами. Только в 615 школах есть национальные музыкальные инструменты.
Оценка школ, их сертификация и аккредитация проводятся "для галочки" и не способствуют улучшению образовательной среды.
Подобные недостатки требуют коренного пересмотра всех подходов в системе народного образования, их кардинального совершенствования. Поэтому, отмечалось на совещании, будут запущены крупные реформы по обновлению как внешнего вида, так и внутреннего содержания школ, выведению качества образования на совершенно новый уровень.
- Мы полностью пересмотрим методики обучения, учебники, все - от парты до здания школы. Пока не будут созданы условия для образования, учителей, общество не изменится. На уровне районов, областей и республики будут образованы советы по реформированию школьного образования. Я лично буду председательствовать в Республиканском совете. Районные и областные советы возглавят хокимы, - сказал Президент.
Эти советы организуют свою работу, советуясь с народом, с учетом мнения учителей, родителей и специалистов.
На совещании определены приоритетные задачи в области развития школьного образования.
В ближайшие пять лет необходимо создать 1,2 миллиона ученических мест. Глава государства дал указания по увеличению вместимости школьной системы за счет строительства новых школ и дополнительных учебных корпусов в существующих школах.
Подчеркнуто, что отныне этими вопросами будут заниматься хокимы областей, городов и районов. Помимо средств, выделяемых государством, школам будут направляться и часть поступлений в местный бюджет. Самое главное, новые школы будут строиться и приниматься в эксплуатацию под надзором общественных активистов, родителей и общественности.
Министерству строительства поручено разработать проекты типовых школ с учетом новых требований.
Следующим после условий важным вопросом является обстановка в школах. Подчеркнув необходимость реформирования управления сферой, глава государства дал рекомендации по назначению начальников управлений народного образования и директоров школ из числа квалифицированных менеджеров, привлечению зарубежных специалистов.
Министерству народного образования поручено разработать ориентированные на конкретные результаты требования и критерии к этим специалистам.
Определены дополнительные меры по стимулированию высококлассных учителей, сформировавших собственный уникальный педагогический опыт. Так, будет образован Фонд министра народного образования, который на первом этапе получит 300 миллиардов сумов из бюджета. Средства фонда будут направляться на поощрение учителей, внедряющих передовые педагогические технологии и ученики которых достигают высоких результатов.
Озвучены и инициативы по созданию в каждой области «мобильных методических групп» в составе из преподавателей педагогических институтов, вузов, академических лицеев и специализированных школ. Они будут посещать школы с низким качеством образования, разъяснять и содействовать педагогам осваивать новые методики. За это им будут назначаться надбавки к заработной плате.
Коренным образом улучшится и система подготовки учителей. С этой целью 5 высших учебных заведений в Ташкенте и 17 в регионах будут закреплены за школами. Студенты начиная с первого курса будут проходить обучение непосредственно в школах. Это повысит профессиональные навыки как студентов, так и школьных учителей и преподавателей вузов.
Поручено также пересмотреть учебную нагрузку и количество уроков в школах, внедрить методики, побуждающие детей к мышлению, полностью обновить учебники на основе передового опыта.
Особое внимание уделено содержательной организации досуга учащихся, активизации деятельности спортивных и художественных кружков.
Подчеркнув исключительную важность реформ в сфере школьного образования, глава государства поручил ответственным лицам разработать соответствующую стратегию в сотрудничестве с международными организациями. Определено, что на этой основе будет принята Программа развития школьного образования.
На совещании заслушаны предложения министров и хокимов, учителей и директоров школ из всех регионов страны.