Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 26 январь куни Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясини белгилаш ҳамда уни жорий йилда амалга ошириш масалалари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бугун 35 миллиондан зиёд кўпмиллатли халқимиз ривожланган давлатларга хос ҳаёт даражасига эришиш, адолатли, эркин ва фаровон жамият қуришдек улуғ мақсадлар билан яшамоқда. Шундан келиб чиқиб, Шавкат Мирзиёев ўтган йилги Президент сайловида “Инсон қадри учун”, “Давлат – инсон учун” деган ғояларни илгари сурган эди. Уларни ҳаётга татбиқ этиш мақсадида, аҳолининг фикр ва таклифлари асосида 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси ишлаб чиқилди.
Ушбу дастурий ҳужжатда яқин ва ўрта истиқболда мамлакатимизнинг ривожланиш тенденциялари қандай бўлиши, бу борадаги устувор вазифалар белгиланган. “Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” деган тамойил асосида ислоҳотларнинг узвийлиги ва давомийлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилган.
Жорий йилги “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили” бўйича давлат дастури лойиҳаси ҳам янги стратегиядан келиб чиқиб тайёрланган. Очиқ муҳокамалар жараёнида аҳолидан 17 мингдан зиёд таклифлар олинган. Улар таснифланиб ва умумлаштирилиб, дастур лойиҳаси 300 дан ортиқ ташаббуслар билан тўлдирилган.
Давлатимиз раҳбари халқимизга бундай фаоллиги, ислоҳотларга ишончи ва дахлдорлиги учун миннатдорлик билдирди.
– Инсон қадри биз учун қандайдир мавҳум, баландпарвоз тушунча эмас. Инсон қадри деганда, биз, аввало, ҳар бир фуқаронинг тинч ва хавфсиз ҳаёт кечиришини, унинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашни назарда тутамиз. Инсон қадри деганда, биз ҳар бир фуқаро учун муносиб турмуш шароити ва замонавий инфратузилма ташкил этишни, малакали тиббий хизмат кўрсатиш, сифатли таълим, ижтимоий ҳимоя тизими, соғлом экологик муҳит яратиб беришни тушунамиз. Бу мақсадга эришиш учун эса дунёдаги ноёб демократик тузилма бўлган маҳалла институти имкониятларидан самарали фойдаланиш, унинг ваколатларини янада кенгайтириш, пировард натижада маҳаллани жамиятимизнинг ҳал қилувчи бўғиниѓа айлантириш вазифасини ўз олдимизга қўймоқдамиз. Маҳалла тинч бўлса, юрт тинч бўлади. Маҳалла обод бўлса, бутун мамлакат обод бўлади, – деди Президент.
Тараққиёт стратегияси 7 та устувор йўналиш ва 100 та мақсаддан иборат. Булар:
I. Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш;
II. Мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойилларини тараққиётнинг энг асосий ва зарур шартига айлантириш;
III. Миллий иқтисодиётни жадал ривожлантириш ва юқори ўсиш суръатларини таъминлаш;
IV. Адолатли ижтимоий сиёсат юритиш, инсон капиталини ривожлантириш;
V. Маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқиш;
VI. Миллий манфаатлардан келиб чиққан ҳолда умумбашарий муаммоларга ёндашиш;
VII. Мамлакатимиз хавфсизлиги ва мудофаа салоҳиятини кучайтириш, очиқ, прагматик ва фаол ташқи сиёсат олиб бориш.
Тараққиёт стратегиясини жорий йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастурида умумий қиймати 55 триллион сўм ва 11,7 миллиард долларлик 398 та чора-тадбир кўзда тутилган.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари барча саъй-ҳаракатлар ва маблағлар ҳар бир маҳаллага аниқ етиб бориши, оилалар фаровонлигини оширишга хизмат қилиши кераклигини таъкидлади.
Президентимиз 7 та устувор йўналишнинг ҳар бирига алоҳида тўхталиб, энг муҳим жиҳатларини айтиб ўтди.
Хусусан, маҳаллани жамоатчилик бошқаруви ва назоратининг таянч бўғинига айлантириш, халқ билан мулоқот тизимини такомиллаштириш, ҳудудий дастурларни жамоатчилик фикри асосида амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Хотин-қизларнинг ўқиши ва ишлаши учун имкониятларни янада кенгайтириш орқали улар орасидаги ишсизликни 2 бараварга қисқартириш мумкинлиги айтилди.
Иккинчи йўналиш ҳақида сўз борар экан, “қонун устуворлиги индекси” юқори даражада бўлган давлатлар қаторидан жой олиш энг асосий вазифалардан экани таъкидланди. Шу мақсадда мулк ҳуқуқини ишончли ҳимоя қилиш, маъмурий судлар ваколатларини кенгайтириш орқали фуқаро ва тадбиркорлар ҳуқуқларини кафолатли таъминлаш бўйича янги тизим яратилади.
Йўлларда хавфсиз шароит яратиш, транспорт ҳодисалари ва ўлим ҳолатларини кескин қисқартириш учун ҳаракатларни бошқариш тўлиқ рақамлаштирилади, ҳайдовчилик гувоҳномасига ўқитиш кучайтирилади.
Давлатимиз раҳбари миллий иқтисодиётни жадал ривожлантириш йўналишининг аҳамиятига атрофлича тўхталди.
– Ҳеч кимга сир эмас – бугун жамиятда тинчлик ва барқарорликни сақлаш, мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, мамлакатимизнинг ҳудудий яхлитлиги, сарҳадларимиз дахлсизлигини таъминлаш энг муҳим вазифа, керак бўлса, масалаларнинг масаласи бўлиб турибди. Фақат барқарор иқтисодиётгина ижтимоий муаммоларни ҳал этиш имконини беради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис стратегияда иқтисодиёт тармоқларини комплекс ва жадал ривожлантириш, замонавий иш ўринлари яратиш ва камбағалликни қисқартириш бўйича кўплаб чора-тадбирлар белгиланган.
Хусусан, келгуси беш йилда ялпи ички маҳсулот ҳажмини 100 миллиард доллардан ошириш мақсад қилинган. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 1,4 баравар кўпайтириш ва камбағаллик даражасини камида 2 баравар қисқартириш режалаштирилган.
Илм-фан ва инновациялар, қишлоқ хўжалигига бозор механизмларини жорий этиш орқали деҳқон ва фермерлар даромадини 2 баравар ошириб, аграр тармоқда йиллик ўсишни камида 5 фоизга етказиш имконияти бор.
Шунингдек, келгуси беш йилда иқтисодиётга 120 миллиард доллар, шу жумладан 70 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб этиш, экспорт ҳажмини йилига 30 миллиард доллардан ошириш мўлжалланган.
– Энг қийини, бу улкан вазифаларни ҳамон давом этаётган пандемия ва глобал инқироз шароитида амалга оширишга тўғри келади. Бу биздан катта куч ва маблағ, мустаҳкам ирода ва қатъий интизомни, барча имкониятларни тўла сафарбар қилишни талаб этади, – деди давлат раҳбари.
Ижтимоий йўналишдаги асосий вазифалар ҳам кўрсатиб ўтилди. Хусусан, келгуси беш йилда мактабларда қўшимча 1 миллион 200 минг ўқувчи ўрни яратилади ҳамда дарсликлар янгиланади. Давлат ва хусусий боғчаларни кўпайтириш орқали мактабгача таълим қамрови 80 фоизга етказилади.
Олий ўқув юртларининг нуфузли халқаро рейтингларга кириши, хусусий шериклик асосида 100 минг ўринли талабалар турар жойи барпо этилиши ҳам муҳим вазифалардан.
Шунингдек, бирламчи тиббий хизматлар сифатини ошириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, рақамли тиббиётни кенг жорий қилиш зарурлиги таъкидланди. Дори воситалари ва тиббий буюмлар учун бюджетдан ажратиладиган маблағлар 3 баравар оширилиши белгиланди.
Маънавият соҳасига оид чора-тадбирлар муҳокама қилинар экан, 12 мингдан зиёд кутубхона имкониятларидан самарали фойдаланиш, мафкуравий хуружларга қарши миллий ғоя асосида биргаликда курашиш муҳимлиги қайд этилди.
Жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланадиган аҳоли сонини 33 фоизга етказиш, Олимпия ва Паралимпия ҳаракатини янада ривожлантириш бўйича вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Меҳнат миграциясини тизимли ташкил этиш, фуқароларни хорижий тиллар ва касбга ўргатиш, хориждаги ватандошлар билан мулоқотни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Тараққиёт стратегиясидаги яна бир муҳим йўналиш – Ватанимиз хавфсизлиги ва мудофаа салоҳиятини кучайтириш, очиқ ва прагматик, фаол ташқи сиёсат олиб боришга қаратилган.
Шу мақсадда Янги Ўзбекистон хавфсизлиги концепцияси қабул қилинади. Ахборот технологиялари билан боғлиқ хуружларнинг олдини олиш ва киберхавфсизликни таъминлаш тизими яратилади. Фавқулодда вазиятларни бошқариш тизими такомиллаштирилади. Ички ва ташқи молиявий оқимларни мониторинг қилиш ва бу билан боғлиқ хавф-хатарларнинг олдини олишга қаратилган янги механизмлар жорий этилади.
Президентимиз тараққиёт стратегияси ва йиғилишдаги топшириқларга доир ҳужжатларни пухта ишлаб чиқиш, уларнинг ижроси ҳақида кенг жамоатчиликка ҳисобот бериб бориш талабини қўйди.
– Ҳамма ўзгаришларни, дастурларнинг амалдаги ижросини одамлар кундалик ҳаётида ҳар куни сезиши керак. Мана шу асосий мақсад, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Вазирлар Маҳкамасига Тараққиёт стратегияси ва жорий йилги Давлат дастури бажарилишини ташкил этиш ва назорат қилиш бўйича кўрсатмалар берилди. Ҳокимликларга ҳудудий дастурларни ушбу ҳужжатлар билан уйғунлаштириб, кенг жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиш вазифаси қўйилди.
– Ҳамма ислоҳотларни, ҳамма ҳаракатларни жамият билан бирга қиламиз. Ҳаммамиз бир куч, бир қудрат бўлиб халқимизга хизмат қилишимиз керак, – деди Президентимиз.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни видеоанжуман шаклида ўтадиган “Ҳиндистон – Марказий Осиё” биринчи саммитида иштирок этади.
26.01.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни видеоанжуман шаклида ўтган “Ҳиндистон – Марказий Осиё” биринчи саммитида иштирок этди.

Шавкат Мирзиёев: Все реформы и действия осуществим вместе с обществом
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 26 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы и ее реализации в текущем году.
Сегодня наш 35-миллионный многонациональный народ живет с великой целью достижения уровня жизни, соответствующего развитым государствам, построения справедливого, свободного и процветающего общества. Поэтому в ходе президентских выборов в прошлом году Шавкат Мирзиёев выдвинул идеи «Во имя чести и достоинства человека» и «Государство для людей». В целях их реализации на основе мнений и предложений населения разработана Стратегия развития на 2022-2026 годы.
Этот программный документ определяет, какими будут тенденции развития нашей страны на ближайшую и среднесрочную перспективу, устанавливает приоритеты в этом направлении. Особое внимание в нем уделено обеспечению преемственности и непрерывности реформ на основе принципа «От стратегии действий – к Стратегии развития».
Исходя из положений новой стратегии был разработан и проект государственной программы "Год обеспечения интересов человека и развития махалли". В ходе открытого обсуждения данного проекта от общественности поступило более 17 тысяч предложений. Они были классифицированы и обобщены, проект программы дополнен более чем 300 инициативами.
Глава нашего государства поблагодарил наш народ за такую   активность, доверие и участие в реформах.
- Понятие чести и достоинства человека не являются для нас каким-то абстрактным, высокопарным понятием. Когда мы говорим об этом, мы имеем в виду, прежде всего, обеспечение мирной и безопасной жизни каждого гражданина, его основных прав и свобод. Под человеческим достоинством мы понимаем создание достойных условий жизни и современной инфраструктуры для каждого гражданина, доступа к квалифицированному медицинскому обслуживанию, качественному образованию, социальной защите, здоровой экологической среде. Для достижения этой цели мы поставили перед собой задачу эффективно использовать возможности института махалли, являющегося уникальной для мира демократической структурой, дальнейшего расширения его полномочий, чтобы в конечном итоге превратить махаллю в решающее звено нашего общества. Если в махалле царит мир, будет мирно и в стране. Если махалля будет благоустроенной, то благоустроенной будет вся страна, - сказал Президент.
Стратегия развития состоит из 7 приоритетных направлений и 100 целей. Это:
I. Построение народного государства путем обеспечения интересов человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества;
II. Превращение принципов справедливости и верховенства закона в основное и необходимое условие развития страны;
III. Развитие национальной экономики, обеспечение высоких темпов ее роста;
IV. Реализация справедливой социальной политики, развитие человеческого капитала.
V. Обеспечение духовного развития, выведение данной сферы на новый этап;
VI. Подход к общечеловеческим проблемам исходя из национальных интересов;
VII. Усиление безопасности и обороноспособности страны, ведение открытой, прагматичной и активной внешней политики.
В Государственной программе по реализации Стратегии развития в текущем году запланировано 398 мероприятий, на осуществление которых будет направлено 55 триллионов сумов и 11,7 миллиарда долларов.
На совещании глава нашего государства подчеркнул, что все усилия и выделяемые средства должны дойти до каждой махалли и служить повышению благосостояния семей.
Президент подробно остановился на каждом из семи приоритетов и обозначил наиболее важные аспекты.
В частности, подчеркнута необходимость превращения махалли в опорное звено общественного управления и контроля, совершенствования системы диалога с народом, реализации региональных программ с учетом общественного мнения.
Отмечено, что за счет дальнейшего расширения возможностей женщин получать образование и трудиться безработица среди них может быть сокращена вдвое.
Говоря о втором направлении, глава государства указал, что одной из основных задач является вхождение в число стран с высоким «индексом верховенства права». С этой целью будет создана новая система гарантированного обеспечения прав граждан и предпринимателей за счет надежной защиты собственности и расширения полномочий административных судов.
Управление дорожным движением будет полностью цифровизировано для создания безопасных условий на дорогах, резкого сокращения дорожно-транспортных происшествий и смертности, а контроль и ответственность в сфере обучения водителей будут усилены.
Глава нашего государства коснулся важности ускоренного развития национальной экономики.
- Не секрет, что сегодня важнейшей, если угодно, архиважной задачей является сохранение мира и стабильности в обществе, укрепление нашей независимости, обеспечение территориальной целостности нашей страны, неприкосновенности наших границ. Только стабильная экономика позволит решить социальные проблемы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поэтому в стратегии намечен ряд мер по комплексному и опережающему развитию отраслей экономики, созданию современных рабочих мест и сокращению бедности.
В частности, определена цель увеличения валового внутреннего продукта до 100 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет. Планируется увеличить промышленное производство в 1,4 раза и сократить бедность не менее чем в 2 раза.
За счет развития науки и инноваций, внедрения в сельское хозяйство рыночных механизмов можно удвоить доходы фермеров и довести ежегодный рост в сельскохозяйственном секторе минимум до 5 процентов, отмечено на совещании.
Планируется также привлечение в экономику 120 миллиардов долларов, в том числе 70 миллиардов долларов иностранных инвестиций в течение следующих пяти лет, увеличение годового экспорта до 30 миллиардов долларов
— Самое сложное — выполнять эти масштабные задачи в условиях продолжающейся пандемии и мирового кризиса. Это требует от нас больших сил и ресурсов, твердой воли и строгой дисциплины, полной мобилизации всех возможностей, - сказал глава государства.
Также были обозначены основные задачи в социальной сфере. В частности, в ближайшие пять лет в школах будет создано дополнительно 1,2 миллиона ученических мест, обновлены учебники. За счет увеличения количества государственных и частных детских садов охват дошкольным образованием достигнет 80 процентов.
Важными задачами также являются включение высших учебных заведений в престижные международные рейтинги и строительство студенческих общежитий на 100 тысяч мест на основе частного партнерства.
Подчеркнута необходимость повышения качества, укрепления материально-технической базы первичной медико-санитарной помощи, широкого внедрения цифровой медицины. Планируется увеличить бюджетные ассигнования на лекарства и предметы медицинского назначения в 3 раза.
В ходе обсуждения мер в сфере духовности отмечена важность эффективного использования возможностей более 12 тысяч библиотек, совместной борьбы с идеологическими угрозами на основе национальной идеи.
Поставлены задачи по увеличению количества регулярно занимающихся физической культурой и спортом до 33 процентов, дальнейшему развитию олимпийского и паралимпийского движения.
Отдельное внимание уделено вопросам экологии и охраны окружающей среды, реализации общенационального проекта «Яшил макон».
Даны поручения по системной организации трудовой миграции, обучению граждан иностранным языкам и профессиям, расширению связей с соотечественниками за рубежом.
Еще одним важным направлением Стратегии развития являются укрепление безопасности и оборонного потенциала нашей Родины, проведение открытой и прагматичной, проактивной внешней политики.
С этой целью будет принята концепция безопасности Нового Узбекистана. Будет создана система предотвращения инфотехнологических атак и обеспечения кибербезопасности. Будет усовершенствована система управления чрезвычайными ситуациями. Поручено разработать новые механизмы мониторинга внутренних и внешних финансовых потоков, и предотвращения связанных с ними рисков.
Президент выдвинул требование тщательно проработать документы касательно Стратегии развития и поставленных на совещании задач, регулярно отчитываться перед широкой общественностью об их исполнении.
- Люди должны почувствовать все изменения, практическое выполнение программ в своей повседневной жизни. Это главная цель, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Кабинету Министров даны указания по организации исполнения и контроля за реализацией Стратегии развития и государственной программы на текущий год. Хокимиятам поручено привести региональные программы в соответствии с указанными документами и провести их общественное обсуждение.
- Все реформы, все действия мы будем проводить вместе с обществом. Все мы должны сплотиться и приложить все силы для служения нашему народу, - сказал Президент.
По обсужденным на совещании вопросам выступили Премьер-министр и его заместители, министры, хокимы и представители общественности.