Шавкат Мирзиёев президентлик фаолиятининг илк кунларидаёқ юртимизда кадрлар муаммоси борлигини айтган эди. Кўп ўтмай, бу масалани таг заминидан ўрганиш ва ҳал этиш, юқори малакали мутахассислар тайёрлаш мақсадида мислсиз ислоҳотлар бошланди.
Аввало, мактабгача таълим тизими ривожлантирилиб, пойдевор мустаҳкамланди. Ўқув даргоҳларига, педагогларга эътибор кучайди. Олий таълим соҳасида ҳам катта ўзгаришлар бўлди. Бу тизимларни 2030 йилгача ривожлантириш бўйича концепциялар ишлаб чиқилди.
Билимли болаларни аниқлаб, чуқурлаштирилган тарзда ўқитиш, талаб юқори бўлган соҳаларга йўналтириш мақсадида ихтисослаштирилган мактаблар ташкил этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 14 сентябрдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги мактаб шундай таълим масканларидан яна биридир.
Давлатимиз раҳбари ўтган йили мазкур мактабни қуришга доир лойиҳалар билан танишган эди. Яқинда пойтахтимиз Тошкентда ушбу замонавий даргоҳ фойдаланишга топширилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни ахборот-коммуникация технологиялари йўналишига оид фанларни чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мазкур билим муассасасини келиб кўрди.
Мактабда кенг шароитлар, фан кабинетларидан ташқари дарслар ҳамда факультатив машғулотларни инновацион усулларда ўтиш учун қўшимча имкониятлар яратилган. Artel, UCell, ZTE ва Huawei компанияларининг махсус синфлари очилган.
Шавкат Мирзиёев ушбу синфлар, улардаги муҳит, асбоб-ускуналар билан танишди, ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди.
– Ҳамма ишларимиз, ислоҳотларимиз Ўзбекистоннинг эртанги куни учун. Келажагимиз замини эса – сиз, ёшлар. Кўзларингдан кўриб турибман: сизлар билимли, Ватанимизга муносиб фарзанд бўлиб етишмоқчисизлар. Бунинг учун ҳамма шароитларни яратиб берамиз, – деди Президент.
Мутасаддиларга шу каби илғор бинолар андозаси асосида мактабларнинг қурилиш лойиҳаларини ўзгартириш, методологияни мустаҳкамлаш орқали таълим сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
– Ал-Хоразмий бобомизга дунё ҳозиргача қойил қолади. Бугунги технологиялар, дастурий маҳсулотларга у яратган алгоритм асос бўлган. Сиз бундан фахрланишингиз, буюк аждодимиздек қунт билан ўқиб, доим изланишингиз керак, – деди давлатимиз раҳбари ёшларга.
Мактабда ўқувчилар замонавий мобил ва компьютер дастурларини ўрганиши, ўз устида ишлаб, тажриба ошириши учун робототехника ва санотехника хоналари, инновацион ва виртуал лабораториялар ташкил этилган.
Президент Шавкат Мирзиёев ушбу билим даргоҳида Мирзо Улуғбек туманидаги IT-парк бўлинмасини ташкил этиш, мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам шундай марказлар очиб, бу соҳага қизиққан ёшларга кенг шароитлар яратиш зарурлигини таъкидлади.
– Ахборот-коммуникация технологияларини яхши билган бола кўчада бекор юрмайди, ўзининг иши бўлади. Ёшларимизни шундай билимли мутахассислар этиб тарбияласак, оиласига, давлатга нафи тегади, – деди давлатимиз раҳбари.
Жорий йилда мактабнинг 5-11 синфларига 680 нафар ўқувчи математика ва чет тили синовлари асосида қабул қилинди. Педагогик жамоага Буюк Британия, Жанубий Корея ва Ҳиндистондан ўқитувчилар жалб этилган.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев еще в самом начале своей деятельности в качестве Президента констатировал наличие проблемы современных кадров в нашей стране. Вскоре были начаты масштабные реформы, нацеленные на глубокое изучение и решение этой проблемы, подготовку высококвалифицированных специалистов.
В первую очередь приняты меры по развитию дошкольного образования, являющегося фундаментом системы обучения. Усилено внимание к учебным заведениям и преподавателям. Большие изменения претерпело и высшее образование. Приняты концепции по развитию этих звеньев системы до 2030 года.
Для выявления и углубленного обучения одаренных детей создаются специализированные школы по востребованным направлениям.
Одной из них является школа имени Мухаммада аль-Хорезми, организованная в Ташкенте постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года.
В прошлом году глава государства ознакомился с проектами строительства этого образовательного учреждения, здание которого недавно было возведено и сдано в эксплуатацию.
Шавкат Мирзиёев 27 декабря посетил эту школу, которая специализируется на углубленное изучение предметов направления информационно-коммуникационных технологий.
Здесь помимо передовых для уроков условий и кабинетов созданы широкие возможности для проведения факультативных занятий с применением инновационных методик. Действуют специальные классы компаний Artel, UСell, ZTE и Huawei.
Глава государства ознакомился с созданными в классах условиями, их оснащением, побеседовал с учителями и учащимися.
– Вся наша работа, реформы – ради будущего Узбекистана. А основа завтрашнего дня – это вы, молодежь. Очевидно, хотите стать образованными, достойными Родины людьми. Мы создадим все условия для этого, – сказал Президент.
Ответственным лицам даны указания по изменению проектов строительства школ, взяв за модель здания этой и других подобных учебных заведений, повышению качества образования путем укрепления методологии.
– Во всем мире все еще восхищаются нашим предком Аль-Хорезми. Разработанный им алгоритм является основой современных технологий, программных продуктов. Вы должны гордиться этим, упорно учиться и всегда находиться в поиске так же, как и наш великий предок, – сказал глава государства молодежи.
Для освоения учащимися навыков создания мобильных и компьютерных программ, самостоятельной работы организованы кабинеты робототехники и электроники, лаборатории инновационных и виртуальных технологий.
Президент отметил необходимость создания в школе отделения организованного в Мирзо-Улугбекском районе IT-парка, открытия таких центров и в других регионах нашей страны, создания условий для молодежи, интересующейся ИКТ.
– Ребенок, хорошо разбирающийся в информационно-коммуникационных технологиях, не будет пропадать на улице, будет заниматься делом. Если воспитаем молодежь вот такими специалистами, то завтра они принесут пользу семье, государству, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нынешнем году на обучение в 5-11-м классах этой школы было принято 680 детей, успешно прошедших экзамены по математике и иностранным языкам. В педагогический коллектив привлечены преподаватели из Великобритании, Южной Кореи и Индии.