Япония ва Корея Республикаси билан иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Япония ва Корея Республикаси билан икки томонлама инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Ушбу давлатлар нафақат Осиё, балки бутун дунёда, айниқса, юксак технологиялар соҳасида етакчи ҳисобланади, кенг инвестиция имкониятларига эга.
Давлатлар раҳбарларининг сиёсий иродаси ва мунтазам мулоқотлари туфайли Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатлар билан муносабатлари стратегик шериклик даражасига кўтарилган, ҳамкорликнинг турли йўналишларида яқин алоқалар йўлга қўйилган.
2019 йилда икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очган самарали ташрифлар бўлиб ўтди. Хусусан, 18-21 апрель кунлари Корея Республикаси Президенти Мун Чже Ин мамлакатимизда, 17-20 декабрь кунлари эса Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Японияда ташриф билан бўлди. Учрашув ва музокаралар натижасида салмоқли ҳукуматлараро ва идораларларо ҳужжатлар имзоланди, савдо-иқтисодий ва инвестициявий келишувларга эришилди.
Бугунги йиғилишда ушбу мамлакатлар билан ўзаро савдо ва инвестиция кўрсаткичлари изчил ошиб бораётгани таъкидланди. Ўтган йил якунларига кўра Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион доллардан ортди. Бугунги кунда юртимизда Кунчиқар мамлакат иштирокида ўттизга яқин корхона фаолият юритмоқда.
Амалдаги лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди.
Япониялик шериклар билан ҳамкорликда геология, кимё ва нефть-кимё, банк-молия, соғлиқни сақлаш ва таълим каби соҳаларда умумий қиймати 6,6 миллиард долларлик 48 лойиҳа амалга оширилаётгани таъкидланди.
Хусусан, «HIS» компанияси билан меҳмонхоналар қуриш, “Isuzu” ва “Itochu” билан “СамАвто” корхонаси ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан Навоий иссиқлик энергия станциясида энергия блоклари (Навоий-3) қуриш бўйича ва кўплаб бошқа лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Йиғилишда турли икки томонлама тадбирлар, жумладан, ишбилармон доираларининг ўзаро ташрифларини ташкил этиш, янги қўшма лойиҳалар ишлаб чиқиш орқали Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигини янада фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Корея Республикаси билан ҳам иқтисодий алоқалар салмоқли даража ривожланмоқда. Хусусан, ўтган йил якунига кўра икки томонлама савдо ҳажми 2018 йилгига нисбатан 27 фоизга, жумладан, экспорт 30,1 фоизга ошди. 2019 йилнинг ўзида Ўзбекистонда Жанубий Корея сармоялари иштирокида 198 та корхона ташкил этилди, уларнинг умумий сони 800 дан ошди.
Кореялик шериклар билан биргаликда Тошкент шаҳрида болалар кўп тармоқли тиббиёт марказини қуриш лойиҳаси муваффақиятли амалга оширилаётгани таъкидланди. Пойтахт вилоятининг Қибрай туманида «Tashkent Farma Park» инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини яратиш ишлари бошланди. Мазкур лойиҳа илмий-тадқиқот маркази, лабораториялар, виварий, фармакопея марказини ўз ичига олган Фармацевтика техника университети ҳамда дори воситалари, тиббиёт буюмлари ва техникасини ишлаб чиқариш учун саноат зонаси ташкил этишни назарда тутади.
Қишлоқ хўжалиги, ахборот-коммуникация технологиялари, соғлиқни сақлаш, кимё, текстиль, электротехника, фармацевтика ва заргарлик саноати, таълим ва инновациялар ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишлари сифатида қайд этилди.
Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) техник кўмаги билан 2019 йилда соғлиқни сақлаш ва стандартлаштириш бўйича умумий қиймати 13 миллион долларлик иккита грант лойиҳаси доирасида иш олиб борилди, 29,6 миллион долларлик яна 6 лойиҳа амалга оширилмоқда. 2020-2022 йилларда умумий қиймати 72,2 миллион долларлик яна 10 та лойиҳа масаласи ўрганилмоқда.
Корея Республикаси Эксимбанки билан ҳамкорлик доирасида инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш ва биргаликда молиялаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикасига 2 миллиард долларлик ресурслар жалб қилинди ва 14 та стратегик муҳим лойиҳа амалга оширилди. Умумий қиймати 608 миллион долларлик 6 та лойиҳа устида иш бошланди.
Мухтасар айтганда, Япония ва Жанубий Корея билан қўшма лойиҳаларни амалга ошириш натижасида 40 мингдан зиёд янги иш ўринлари яратиш, ишлаб чиқариш ҳажмини 4,1 миллиард долларга, экспорт ҳажмини эса 1,14 миллиард долларга ошириш назарда тутилган.
Президент Шавкат Мирзиёев олий даражадаги ташрифлар якунида ишлаб чиқилган “йўл хариталари”да 2020 йилга белгиланган чора-тадбирларнинг тўлиқ ва сифатли ижросини таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди, аниқ вазифалар белгиланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля провел совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и перспектив развития двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с Японией и Республикой Корея.
Следует отметить, что эти две страны считаются передовыми не только в Азии, но и в мире в целом, особенно в сфере высоких технологий, располагают широкими инвестиционными возможностями.
Благодаря политической воле и регулярному диалогу на высшем уровне отношения между Узбекистаном и данными государствами возведены в ранг стратегического партнерства, налажены тесные контакты в различных направлениях сотрудничества.
В 2019 году состоялись плодотворные визиты, которые открыли новую страницу в истории двусторонних отношений. Так, 18-21 апреля нашу страну посетил Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, а 17-20 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Японию. По итогам встреч и переговоров подписан солидный пакет межправительственных и межведомственных документов, соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
На сегодняшнем совещании отмечено, что показатели взаимной торговли и инвестиций с этими странами последовательно растут. По итогам минувшего года товарооборот между Узбекистаном и Японией превысил 400 миллионов долларов. На сегодняшний день в республике действует около 30 предприятий с участием капитала из Страны восходящего солнца.
Особое внимание уделено своевременной и качественной реализации договоренностей и выработке новых предложений по углублению инвестиционного сотрудничества.
Отмечено, что совместно с японскими партнерами реализуется 48 проектов на сумму 6,6 миллиарда долларов в таких сферах, как геология, химия и нефтехимия, банковско-финансовый сектор, здравоохранение и образование.
В частности, успешно реализуются проекты по строительству гостиничных комплексов с группой компаний HIS, расширению производственных мощностей СП ООО «СамАвто» с Isuzu и Itochu, строительству энергоблоков на Навоийской ТЭС (Навои-3) совместно Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и многие другие.
В ходе совещания отмечена необходимость активизации сотрудничества между Узбекистаном и Японией путем организации различных двусторонних мероприятий, в том числе взаимных визитов деловых кругов двух стран, проработки новых совместных проектов.
Экономическое взаимодействие с Республикой Корея также демонстрирует значительное развитие. Так, по итогам прошлого года двусторонний товарооборот увеличился на 27 процентов по сравнению с 2018 годом, в том числе экспорт – на 30,1 процента. Только в прошедшем году в Узбекистане создано 198 предприятий с участием корейского капитала, а их общее количество превышает 800.
Отмечено, что с корейскими партнерами успешно реализуется проект по строительству детского многопрофильного медицинского центра в Ташкенте. Начата работа по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Farma Park» в Кибрайском районе столичной области. Реализация данного проекта в частности предусматривает организацию Фармацевтического технического университета с научно-исследовательским центром, лабораторией, виварием, фармакопейным центром, а также промышленной зоны для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
В качестве перспективных направлений взаимодействия обозначены такие сферы, как сельское хозяйство, информационно-коммуникационные технологии, здравоохранение, химическая, легкая, электротехническая, фармацевтическая и ювелирная промышленности, образование и инновации.
При техническом содействии Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA) в 2019 году завершена реализация двух грантовых проектов в сферах здравоохранения и стандартизации на сумму 13 миллионов долларов, на стадии реализации – 6 проектов на сумму 29,6 миллиона долларов. Прорабатывается реализация в 2020-2022 годах еще 10 проектов на сумму 72,2 миллиона долларов.
В рамках сотрудничества с Эксимбанком Республики Корея для финансирования и софинансирования приоритетных инвестиционных проектов в Республику Узбекистан привлечены ресурсы в размере 2 миллиардов долларов и реализовано 14 стратегически важных проектов. Начата реализация 6 проектов
на общую сумму 608 миллионов долларов.
В целом, в результате реализации совместных проектов с Японией и Южной Кореей предусматривается создание свыше 40 тысяч новых рабочих мест, увеличение объемов производства на 4,1 миллиарда долларов и экспорта – на 1,14 миллиарда долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на необходимость полного и качественного выполнения определенных на 2020 год мер в соответствии с «дорожными картами», разработанными по итогам визитов на высшем уровне.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты руководителей причастных министерств и ведомств, определены конкретные меры и задачи.