Президент Шавкат Мирзиёев Бўка туманида Бешта ташаббус доирасида амалга оширилган ишлар билан танишди.
Бўка тумани давлатимиз раҳбарининг ижтимоий, маънавий-маърифий соҳалардаги ишларни янги тизим асосида йўлга қўйиш бўйича илгари сурган бешта муҳим ташаббусни ҳаётга жорий этиш бўйича намуна қилиб олинган. Бўстон, Чавлисой, Янгиқўрғон ва Ровот маҳаллаларида улкан қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.
Давлатимиз раҳбари Бўстон маҳалласидаги Ёшлар истироҳат боғида бўлди. Қарийб 2 гектар майдонни эгаллаган боғда ёшлар волейбол, баскетбол, шахмат-шашка, стол тенниси билан шуғулланиши, аттракционлар, рақс майдони, интернет кафеда бўш вақтини мазмунли ўтказиши мумкин. Китобхонликни оммалаштириш мақсадида 4 мингга яқин аҳолига хизмат кўрсатадиган Халқ кутубхонаси ташкил этилди. 450 томошабинга мўлжалланган “Бўстон арена” стадиони реконструкция қилинди. Болалар ва ўсмирлар спорт мактаби балансига ўтказилган стадионда барча зарур шароитлар яратилган. Бу ерда 100 дан зиёд ўқувчи-ёш футбол билан шуғулланади.
Илгари ҳудуд аҳолиси оддий ташхис учун ҳам туман марказига боришга мажбур эди. Ҳудуддаги 7-сонли қишлоқ оилавий поликлиникаси мукаммал таъмирланиб, зарур тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди. 100 қатновга мўлжалланган шифо маскани бешта маҳалладаги 14 мингдан зиёд аҳолига хизмат кўрсатади. Бу ерда кундузги стационар, ижтимоий дорихона, электрон поликлиника тизими йўлга қўйилди.
Давлатимиз раҳбари поликлиникадаги шароитни, унинг ёнида барпо этилган “Бўстон барака чеварлари” МЧЖга қарашли тикувчилик цехини кўздан кечирди, тикувчи аёллар билан мулоқот қилди.
- Менинг ниятим сизларни рози қилиш, аёлларнинг чарақлаган бахтли кўзларини кўриш. Сизлар хурсанд бўлсангиз, оилаларингиз хурсанд бўлади, болаларнинг дунёқараши, маънавияти ўзгаради, - деди Президент.
Маҳалла гузарида гўзаллик салони очилди. Узоқ вақт ишламаган ушбу боғча қайта таъмирланди ва 150 болани ўз бағрига оладиган бўлди. Гузардаги 1978 йилда қурилган кинотеатр биноси шу кунга қадар қаровсиз ҳолда эди. Бугун бу ерда 150 ўринли кинотеатр, рақс, доира, рубоб, тасвирий санъат, фортепьяно каби тўгараклардан иборат замонавий маданият маркази қад ростлади.
- Узоқ йиллар Бўка туманига етарли эътибор берилмагани учун халқимиздан қарзимиз бор эди. Бугунги ўзгаришлар - раҳбарлар хоҳласа нималар қилиши мумкинлигига мисол, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари илгари сурган Бешта ташаббус доирасида Бўка тумани марказида Маданият ва маърифат экопарки барпо этилди. Президентимиз ушбу истироҳат боғига ташриф буюриб, ёшлар учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, осуществляемой в Букинском районе в рамках Пяти инициатив.
Букинский район выбран моделью для реализации выдвинутых главой государства пяти важных инициатив по организации новой системы социальной и духовно-просветительской работы. Выполнена масштабная строительная и благоустроительная работа в махаллях Бустон, Чавлисой, Янгикургон и Ровот.
Глава государства посетил Парк молодежи в махалле Бустон. В парке, занимающем почти 2 гектара площади, созданы возможности для игры в волейбол, баскетбол, настольный теннис, шашки и шахматы, установлены аттракционы, имеются танцевальная площадка и интернет-кафе. Для популяризации чтения книг в махалле открыта общественная библиотека, способная обслуживать около 4 тысяч читателей. Реконструирован и передан на баланс детско-юношеской спортивной школы стадион на 450 зрителей. Здесь будут заниматься футболом более ста учащихся.
Прежде местным жителям приходилось добираться до районного центра, чтобы пройти медицинскую диагностику. Капитально отремонтирована и оснащена необходимым оборудованием сельская семейная поликлиника №7. Медучреждение, рассчитанное на прием 100 пациентов в сутки, обслуживает 14 тысяч жителей пяти махаллей. Здесь организованы стационар, социальная аптека, внедрена система "Электронная поликлиника".
Глава государства ознакомился с условиями в поликлинике, посетил открывшийся рядом швейный цех ООО “Бустон барака чеварлари” и побеседовал с швеями.
- Я хочу, чтобы вы, женщины, были довольны, видеть ваши сияющиеся от счастья глаза. Если довольны вы, то довольны и ваши семьи, ширится кругозор и повышается духовность ваших детей, - сказал Президент.
В махаллинском гузаре открыт салон красоты. Возобновлена деятельность закрытого на долгие годы детского сада, который после современного ремонта примет 150 воспитанников. Бездействовало и здание здешнего кинотеатра, построенного в 1978 году. Сегодня на его месте стоит современный центр культуры с кинотеатром на 150 мест, кружками по танцам, игре на доире, рубабе, фортепиано, изобразительному искусству и другим.
- Долгие годы Букинскому району не уделялось достаточного внимания, мы были в долгу перед его жителями. Эти преобразования являются примером того, что смогут сделать руководители, когда есть желание, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках Пяти инициатив Президент в Букинском районном центре создан Экопарк культуры и просветительства. Глава государства посетил парк и ознакомился с созданными здесь условиями.