Бунёдкорлик лойиҳалари тақдимот қилинди
Маълумки, Имом Бухорий ёдгорлик мажмуасини реконструкция қилиш ва кенгайтириш режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида бу ишларни ҳар томонлама чуқур ўйлаб лойиҳалаштириш зарурлигини таъкидлаган эди. Шу асосида лойиҳа қайта кўриб чиқилиб, такомиллаштирилди. Унга кўра, катта масжид, тўртта минора ва кенг айвонлар қуриш, хиёбон, унинг атрофида меҳмонхоналар ҳамда бошқа инфратузилма объектлари барпо этиш кўзда тутилган.
Президентимиз тақдимот билан танишар экан, зиёратчи ва бошқа сайёҳлар учун қулайликларни кенгайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Шавкат Мирзиёев бугунги тақдимот чоғида мажмуани жаҳон андозалари даражасида сифатли қуриш, зиёратчиларга қулайликларни ошириш бўйича қатор кўрсатмалар берди.
Тадбирда Ўзбекистон давлат санъат музейининг янги биноси лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси буюртмаси билан дунёга машҳур япон меъмори Тадао Андо томонидан ишлаб чиқилган лойиҳага мувофиқ, музейнинг мавжуд биноси ёнида айлана шаклида 3 қаватли янги иншоот қад кўтариши кўзда тутилган.
Бу қурилишнинг аҳамияти шундаки, музейнинг ҳозирги шароити билан мавжуд экспонатларнинг бор-йўғи 3 фоизини намойишга қўйиш мумкин. Янги иморат қурилгач, ушбу санъат даргоҳининг кўргазма майдони кенгаяди.
Музей биносини реконструкция қилиш лойиҳаси объектнинг тарихий қиймати ва яхлитлигини сақлаб қолган ҳолда меъморчиликдаги замонавий тенденцияларни ҳамда бугунги куннинг ижтимоий архитектурасини акс эттиради, пойтахтимиз кўркига кўрк қўшади.
Давлатимиз раҳбари 16 октябрь куни Тошкент архитектура-қурилиш институтининг янги биносини бориб кўрганида бу ерда соҳа кластери ташкил этиш, ҳудудни қурувчилар массивига айлантириш лозимлиги юзасидан топшириқлар берилган эди. Шу мақсадда институт атрофидаги майдонлар ҳам қўшилиб, янги лойиҳа ишлаб чиқилди.
Унга кўра, олий таълим муассасаси ёнида қурилиш коллежи, қурилиш материаллари бўйича илмий-тадқиқот маркази, лаборатория, ётоқхоналар, спорт мажмуаси ва бошқа объектлар барпо этилиши мўлжалланган.
Кейинги йилларда мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами кенгайди. Айниқса, кўп қаватли уйлар қурилиб, аҳолининг энг муҳим талаби қондирилмоқда.
Сурхондарё вилоятида ҳам шу каби ишлар режалаштирилган. Хусусан, Термиз шаҳрининг Беруний кўчасида Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот маркази, масжид, меҳмонхона, турар жойлар, маҳалла гузари ва кўплаб тадбиркорлик субъектлари жойлашган. Мазкур марказий кўчанинг янги лойиҳасига кўра, реконструкция ва қурилиш ишлари амалга оширилади. Денов туманининг Нурли манзил ва Лочин маҳаллаларида энергия тежамкор кўп қаватли уйлар, ижтимоий муассасалар барпо этилиши кўзда тутилган.
Тақдимотда Тошкент шаҳрида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари ҳақида ҳам маълумот берилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбари шу йил 12 июнь куни пойтахтимизнинг Олмазор туманида бўлиб, уни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича вазифаларни белгилаб берган эди. Хусусан, Тошкент туманининг бир қисмини Олмазор туманига ўтказиб, янги турар жойлар ва корхоналар барпо этиш таклиф қилинганди.
Бугун тақдим этилган лойиҳага биноан, 200 гектардан зиёд ушбу ҳудудда 150 минг аҳолига мўлжалланган кўп қаватли уйлар, мактаб, болалар боғчаси, истироҳат боғи, тижорат зонаси қурилиши кўзда тутилган.
Яна бир лойиҳа пойтахтимиздаги “Наврўз” қабуллар уйидан самарали фойдаланишга оид. Ушбу мажмуани капитал таъмирлаб, Давлат иштирокидаги корхоналарни соғломлаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштириш маркази ташкил этиш режалаштирилган. Бу ерда тадбиркорларга маълумотлар очиқ ва шаффоф тарзда тақдим этилади.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳридаги Темурбеклар мактаби қурилишига доир тақдимот билан ҳам танишди ва зарур кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 ноября ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов по стране.
Как известно, была запланирована реконструкция и расширение мемориального комплекса Имама Бухари в Самаркандской области. Ранее, во время поездки в регион глава государства указал на необходимость всесторонне продуманного подхода к проектированию этих работ. В соответствии с этим проект был пересмотрен и усовершенствован. Он предусматривает строительство большой мечети, минаретов и террас, аллею, вдоль нее – гостиниц и других объектов инфраструктуры.
Знакомясь с презентацией, Президент дал указания по качественному строительству комплекса в соответствии с мировыми стандартами, создать больше удобств для паломников и путешественников.
Рассмотрен проект нового здания Государственного музея искусств Узбекистана.
Согласно проекту, разработанному всемирно известным японским архитектором Тадао Андо по заказу Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры нашей страны, рядом с нынешним зданием Государственного музея искусств планируется построить новое трехэтажное сооружение круглой формы.
Необходимость строительства нового здания для музея обусловлено ограниченными выставочными возможностями существующего здания – сейчас можно представить лишь 3 процента экспонатов. Со строительством нового объекта возможности и площадь музея намного расширятся.
Проект реконструкции музея, отражающий современные тенденции и решения социально-ориентированной архитектуры, сохранит историческую ценность и целостность объекта, станет украшением столицы.
16 октября, во время посещения нового здания Ташкентского архитектурно-строительного института глава государства отмечал, что необходимо создать здесь профильный кластер и превратить этот район в массив строителей. С этой целью территория института была укрупнена, разработан новый проект.
Так, рядом с вузом намечено возвести строительный колледж, научно-исследовательский центр строительных материалов, лабораторию, общежития, спортивный комплекс и другие объекты.
В последние годы в стране значительно расширился масштаб созидательной работы. В частности, для обеспечения растущей потребности населения в жилье строятся многоквартирные дома.
Ряд проектов в этом направлении запланировано реализовать в Сурхандарьинской области, которые были представлены сегодня Президенту Шавкату Мирзиёеву. Так, намечено осуществить реконструкцию и благоустройство центральной улицы Беруни в городе Термезе, где расположены Международный научно-исследовательский центр Имама Термизи, мечеть, гостиница, дома, махаллинский гузар и множество предприятий. А в махаллях Нурли манзил и Лочин Денауского района будут построены энергоэффективные многоквартирные дома и социальные объекты.
В ходе презентации представлена также информация о строительных объектах в городе Ташкенте.
Как известно, 12 июня этого года глава государства посетил Алмазарский район столицы и поставил задачи по его социально-экономическому развитию. В частности, было предложено передать часть Ташкентского района в состав Алмазарского района и построить новые жилые массивы и предприятия.
Согласно представленному сегодня проекту, на территории площадью более 200 гектаров планируется построить многоэтажные дома для более чем 150 тысяч человек, школу, детский сад, парк и коммерческую зону.
Еще один проект посвящен эффективному использованию дома приемов «Навруз». Планируется осуществить капитальный ремонт комплекса и организовать в нем Центр оздоровления предприятий с участием государства и приватизации государственных активов. Здесь открыто и прозрачно будет представлена соответствующая информация для предпринимателей.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с презентацией о ходе строительства школы «Темурбеклар мактаби» в Ташкенте и дал необходимые указания.