Гўшт нархини арзонлаштириш бўйича тавсиялар берилди
Давлатимиз раҳбари Андижон вилоятига сафари чоғида Марҳамат туманидаги “Водий ҳамкор агрофирмаси” томонидан ташкил этилган қуёнчилик кластери билан ҳам танишди.
1 гектардан зиёд майдонда ташкил қилинган мазкур кластер жорий йил 1 майдан ишга тушди.
Кооперация усулида 50 та хонадонга қуёнлар тарқатилиб,  улардаги одамлар бандлиги таъминланди. Шунингдек, қуён терисини ошлаш ва теридан телпак тикиш цехида 20 та иш жойи яратилади.
Корхонага “Калифорния”, “Янги Зеландия”, “Фландер”, “Рекс” ва “Великан” зотли 1000 бош қуён олиб келинган бўлиб, бир йил давомида улар сони 30 минг бошга етиши кутилмоқда.
Қуёнчилик кластери томонидан бир йилда жами 3 миллиард сўмликдан зиёд маҳсулот ишлаб чиқариш, 150 минг долларлик экспорт қилиш режалаштирилган.
Шу ерда чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик корхоналари салоҳияти ҳақида маълумот берилди.
- Андижонда чорва кам, гўшт бошқа жойлардан олиб келиняпти. Қуён, парранда, балиқ кўпайтирилиб, гўшти истеъмолга чиқарилса, вилоятда гўшт нархи тушади. Камбағал оилаларга тарқатилиб, кластерлар томонидан қайта сотиб олинса, уларга даромад бўлади. Иқтисодий комплекс ва сектор раҳбарлари шу билан шуғулланиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоятда омихта ем ишлаб чиқаришни кўпайтириш, қуёнчиликни 1 миллион бошга етказиш бўйича топшириқлар берилди.

В ходе поездки в Андижанскую область глава государства ознакомился с деятельностью кластера кролиководства, организованного «Водий хамкор агрофирмаси» в Мархаматском районе.
Кластер, занимающий площадь более 1 гектара, начал работу 1 мая текущего года.
Кролики на основе кооперации были распределены среди 50 домохозяйств, что обеспечило занятость семей. Еще 20 рабочих мест будет создано в цехе по дублению кроличьих шкурок и пошиву меховых шапок.
Предприятие завезло из-за рубежа тысячу кроликов породы "Калифорния", "Новая Зеландия", "Фландер", "Рекс" и "Великан". Ожидается, что в этом году их поголовье достигнет 30 тысяч.
Кластер кролиководства планирует за год производить продукцию на более 3 миллиардов сумов и экспортировать на 150 тысяч долларов.
Здесь же представлена информация о потенциале животноводческих, птицеводческих и рыбоводческих предприятий.
- В Андижане мало скота, мясо ввозится из других регионов. Если разводить кроликов, птицу, рыбу, насыщать потребительский рынок, цены на мясо в области снизятся. Раздача молодняка малоимущим семьям с дальнейшим выкупом кластерами будет выгодно всем. Руководители экономического комплекса и секторов должны заняться этими вопросами, - указал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по наращиванию производства комбикормов в области, доведению поголовья кроликов до 1 миллиона.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «ВБМ Текстиль Груп» в городе Андижане.
21.05.2020Следующее
В ходе поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта «Современное село».