Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 август куни экологик ҳолатни яхшилаш, дарахтлар муҳофазасини самарали ташкил этиш ва яшил ҳудудларни кенгайтириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бутун дунёда бўлгани каби мамлакатимизда ҳам экологик муаммолар кўпаймоқда. Бунга баъзан табиий омиллар, кўп ҳолларда эса инсоннинг ўзи сабабчи бўлмоқда.
Масалан, сўнгги 4 йилда саноат корхоналари 2 бараварга ортиб, шаҳарларда чанг-газ миқдори меъёрдан 4 баравар ошган. Юртимиз ҳудудларида яшил майдонлар 3-4 бараварга қисқариб кетган. Сув камайиб, ер ости суви сатҳи ҳам пасайган.
Кўп қаватли уйлар оралиғидаги бўш жойларда қурилишлар қилиш, мораторий эълон қилинганига қарамасдан, дарахтларни кесиш, яшил ҳудудларни камайтириш ҳолатлари кўпчиликни ранжитмоқда.
Бу борада Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ҳамда маҳаллий ҳокимликларда жонкуярлик етишмаяпти, амалий ишлар кўринмаяпти.
Шу боис йиғилишда соҳадаги муаммолар танқидий муҳокама қилинди. Жойларда ишларни тизимли ташкил эта олмагани учун Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси Алишер Мақсудов лавозимидан озод этилди.
Экологик ҳолатни яхшилаш, яшил ҳудудларни кенгайтириш бўйича муҳим вазифалар белгиланди.
Бу йил куз ойларида автомобиль йўллари, дала четлари, барча аҳоли масканларида 55 миллион дона, келгуси йил баҳор мавсумида 70 миллион дона тут, павловния, чинор, эман, ёнғоқ, жийда, терак каби мевали ва манзарали дарахтлар экиш вазифаси қўйилди.
Дарахтларни парваришлаш учун ҳар бир маҳаллага биттадан, туман ва шаҳар ободонлаштириш бўлимларига камида 5 нафардан ишчи бириктириш зарурлиги таъкидланди.
Ҳокимларга шаҳарлар ва туманлар марказларидаги 4 минг 500 километр ички ирригация тармоқларини тиклаш бўйича топшириқ берилди.
Экологияни яхшилаш, яшил ҳудудларни кенгайтиришда кўчатчилик жуда муҳим. Мисол учун, Андижон, Пахтабод ва Марҳамат туманларида павловния етиштирувчи хўжаликлар ташкил этилган. Ёки, Ургут туманининг Хўжаидук ва Омонқўтон қишлоқларида ҳар бир хонадонда 2 минг тупдан манзарали дарахт кўчатлари етиштирилмоқда.
Шу каби омилкорларни қўллаб-қувватлаш, аҳолини сифатли кўчатлар билан таъминлаш мақсадида ҳар бир ҳудудда “Яшил замин” жамғармалари ташкил этилиши белгиланди.
Мутасаддиларга кўчатчиликка ихтисослашган хўжаликлар учун танлов асосида ер ажратиш, “Яшил замин” жамғармаси ҳисобидан аҳолига мевали ва манзарали дарахт кўчатларини бепул тарқатиш бўйича кўрсатма берилди.
Шаҳарларда яшил ҳудуд ва жамоат парклари ташкил қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Масалан, Қарши шаҳридаги 27 гектар майдонга эга Алишер Навоий номидаги истироҳат боғининг 11 гектари аттракционлардан тозаланиб, сокин ҳудудга айлантирилган. Китобхонлик бурчаклари, пиёда ва велосипед йўлаклари ташкил этилган.
Лекин, юртимиздаги 300 га яқин истироҳат боғлари турли вазирлик ва идораларга қарашли бўлиб, уларнинг аксарияти қаровсиз.
Шу боис мутасаддиларга барча истироҳат боғларидаги дарахтларни тўлиқ хатловдан ўтказиб, жамоат паркларини кўпайтириш бўйича топшириқ берилди. Таъкидланганидек, истироҳат боғларининг 70 фоизи яшил ҳудуд бўлиши керак ва уларда бино-иншоотлар қурилишига йўл қўйилмайди.
Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида биттадан сайилгоҳ, кўп қаватли уйлар жойлашган маҳаллаларнинг ҳар бирида яшил ҳудудлар ташкил қилиш зарурлиги қайд этилди. Шунингдек, 60 километр каналлар бўйи, 250 километр пиёдалар йўлаклари атрофига манзарали дарахтлар экиш керак.
Тошкент шаҳар ҳокимига шу борада қатор топшириқлар берилди.
Маълумки, Президент фармони билан тасдиқланган 2030 йилгача бўлган даврда Ўзбекистон Республикасининг Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш концепциясига кўра, дарахтлар ва буталарнинг қимматбаҳо навлари кесилишига мораторий жорий қилинган эди. Ушбу чора муддати 2020 йил 31 декабргача бўлиб, у орқали 316 минг туп дарахт асраб қолинди.
Лекин шунга қарамасдан, 5 мингга яқин дарахтлар ноқонуний кесилган.
Шу боис давлатимиз раҳбари бу борадаги чораларни кучайтириш бўйича кўрсатмалар берди. Хусусан, дарахтларни кесишга мораторий 2024 йилга қадар узайтирилади ва жавобгарлик кескин кучайтирилади. Яшил ҳудуд ва жамоат паркларидаги дарахтларни кесиш қатъиян тақиқланади.
Тошкент шаҳри ва вилоятлар марказида экология полицияси ташкил этилади. Унинг зиммасига экология соҳасидаги қонунбузарликлар, жумладан, дарахтларни рухсатсиз кесиш, чиқиндиларни ножоиз жойга ташлаш, браконьерлик каби ҳолатларга қарши курашиш вазифалари юклатилади.
Шу билан бирга, экология соҳасида қўлланиладиган жарималар миқдори 5 баравар, етказилган зарар учун компенсация миқдори 2 баравар оширилади.
Чиқиндиларни йиғиш ва қайта ишлаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Бу борада давлат-хусусий шериклик йўлга қўйилган жойларда тартиб яхшиланган.
Хусусан, Наманган шаҳри, Тўрақўрғон, Мингбулоқ ва Наманган туманларида маҳаллаларни санитар тозалаш хизматлари билан қамраб олиш даражаси 92 фоизга етиб, тушумлар 2 бараварга ошган.
Фарғонада 7 миллиард сўмлик инвестиция жалб қилиниб, илк бор чиқиндиларни саралаш заводи ишга туширилган.
Бу тажрибани бошқа ҳудудларда ҳам кенгайтириш, хусусий шериклик асосида янги лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Илм ва инновациялар ҳар бир соҳада зарур. Лекин бугунги кунда Экология қўмитаси тизимидаги 2 мингдан ортиқ ходимларнинг атиги 10 фоизи мутахассис ҳисобланади.
Шу боис, қўмита ҳузуридаги илмий-тадқиқот институти фаолиятини такомиллаштириш, олимлар ва кадрлар тайёрлашни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бунинг учун мазкур илмий-тадқиқот институти замонавий техника ва лаборатория ускуналари билан жиҳозланади. Докторантурага квоталар 2 баравар оширилади. Институтда экология ва атроф-муҳит муҳофазаси бўйича илмий даражаларни берувчи Илмий кенгаш ташкил этилади.
25 август куни хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчилари томонидан ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения экологической ситуации, эффективной организации охраны деревьев и расширению зеленых зон.
В нашей стране, как и во всем мире, нарастают экологические проблемы. Это вызвано как природными факторами, так и деятельностью самого человека.
Так, за последние 4 года количество промышленных предприятий в Узбекистане увеличилось вдвое, уровень запыленности и загазованности воздуха в городах превысил норму в 4 раза. В регионах страны площадь зеленых насаждений сократилась в 3-4 раза. Снизился уровень надземных и подземных вод.
Факты строительства на свободных участках между многоэтажными домами, вырубки деревьев, несмотря на объявленный мораторий, сокращения зеленых зон вызывают недовольство населения.
Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды, власти на местах не проявляют инициативу и не проводят практической работу в этом направлении.
В связи с этим на совещании критически рассмотрены проблемы в сфере. Председатель Госкомитета по экологии и охране окружающей среды Алишер Максудов освобожден от должности за неспособность организовать системную работу на местах.
На совещании определены важные задачи по улучшению экологической ситуации и расширению зеленых зон.
Поставлена задача высадить осенью этого года вдоль автомобильных дорог, по периметру полей и во всех населенных пунктах 55 миллионов, а весной следующего года - 70 миллионов саженцев шелковицы, павловнии, клена, дуба, ореха, лоха узколистного, тополя и других фруктовых и декоративных деревьев.
Отмечалось. что для ухода за деревьями необходимо закрепить по одному работнику за каждой махаллей, а также не менее 5 работников за районными и городскими отделами благоустройства.
Хокимам областей поручено восстановить 4,5 тысячи километров внутренних ирригационных сетей в городах и районных центрах.
В улучшении экологии, расширении зеленых зон важную роль играет заготовка саженцев. Так, например, в Андижанском, Пахтабадском и Мархаматском районах созданы питомники павловнии. Или же в селах Ходжаидук и Омонкутон Ургутского района в каждом домохозяйстве заготавливается по 2 тысячи саженцев декоративных деревьев.
Чтобы поддержать такие хозяйства, обеспечить население качественной рассадой, в каждом регионе планируется создать фонды «Яшил замин».
Ответственным лицам поручено выделить питомникам участки на конкурсной основе, бесплатно раздать населению саженцы плодовых и декоративных деревьев за счет средств фондов «Яшил замин».
Особое внимание уделено созданию зеленых зон и общественных парков в городах.
Например, 11 и 27 гектаров парка имени Алишера Навои в городе Карши превращены в "тихую зону" без аттракционов. Организованы уголки для чтения, пешеходные и велосипедные дорожки.
Вместе с тем около 300 парков отдыха по стране находятся в ведении различных министерств и ведомств, большинство из них - в бесхозном состоянии.
Поэтому ответственным лицам поручено провести полную инвентаризацию деревьев во всех парках отдыха и увеличить количество общественных парков. Указано, что 70 процентов парков отдыха должны быть зелеными зонами, в которых запрещается строить какие-либо здания и сооружения.
Подчеркнута необходимость создания по одному прогулочному месту в каждом районе Ташкента и по одной зеленой зоне в каждой махалле с многоэтажными домами. Также необходимо посадить декоративные деревья вдоль 60 километров каналов и 250 километров тротуаров. Хокиму города Ташкента даны соответствующие поручения.
Как известно, в соответствии с утвержденной указом Президент Концепции по охране окружающей среды Республики Узбекистан в период до 2030 года введен мораторий на вырубку ценных пород деревьев и кустарников. Благодаря этой мере, действующей до 31 декабря 2020 года, 316 тысяч деревьев были сохранены от вырубки. Но, несмотря на это, были незаконно срублены около 5 тысяч деревьев.
В связи с этим глава государства поручил усилить меры по охране деревьев. В частности, мораторий на вырубку деревьев будет продлен до 2024 года, ответственность за его нарушение будет значительно усилена. Категорически запрещено вырубать деревья в зеленых зонах и общественных парках.
В Ташкенте и областных центрах будет создана экологическая полиция. На нее будут возложены задачи по борьбе с правонарушениями в области экологии, в том числе с несанкционированной вырубкой деревьев, выбросом отходов в неположенном месте, браконьерством и другими.
При этом размер штрафов в сфере экологии будет увеличен в 5 раз, а размер компенсации за причиненный ущерб - в 2 раза.
Также затронут вопрос сбора и переработки отходов. Отмечалось, что работа с отходами улучшилась в регионах, где налажено государственно-частное партнерство.
В частности, в городе Намангане, Туракурганском, Мингбулакском и Наманганском районах охват махаллей санитарными услугами достиг 92 процентов, а выручка увеличилась вдвое. В Фергане с привлечением инвестиций на 7 миллиардов сумов впервые введен в строй завод по сортировке отходов.
Указано на важность распространения данного опыта в других регионах, реализации новых проектов на основе партнерства с частным сектором.
Подчеркнута необходимость развития экологической науки и инноваций. Сегодня только 10 процентов из более чем 2 тысяч работников системы Госкомэкологии являются профильными специалистами.
В этой связи даны указания по совершенствованию деятельности научно-исследовательского института при комитете, развитию подготовки кадров, особенно научных.
Для этого институт будет оснащен современной техникой и лабораторным оборудованием. Квоты на обучение в докторантуре будут увеличены вдвое. В институте будет создан Ученый совет, который будет присуждать ученые степени в области экологии и защиты окружающей среды.
Ответственные лица отчитались по обсужденным на совещании вопросам.
25 августа состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну послами иностранных государств.