12 январь куни Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Стратегик ривожланиш агентлиги фаолияти муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Мамлакатимиздаги барқарорлик ва қулай инвестиция муҳити натижасида ташқи иқтисодий алоқалар изчил ривожланмоқда. 2021 йилда жами 10 миллиард доллардан ортиқ, жумладан, 8 миллиард 100 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ўзлаштирилган. Бунинг натижасида 318 та йирик ва 15 мингдан зиёд ҳудудий лойиҳалар амалга оширилиб, 273 мингдан ортиқ иш ўрни ташкил этилган. Янги корхоналар жами 1 миллиард доллардан зиёд экспорт ва 530 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш имкониятига эга.
Албатта, коронавирус пандемияси ҳали-ҳамон иқтисодий жараёнларга жиддий таъсир ўтказмоқда. Шунга қарамай, экспортда изчил ўсишга эришилмоқда. Хусусан, 2020 йилда мамлакатимизда экспорт миқдори 9 миллиард доллардан ошган бўлса, 2021 йилда 12 миллиард долларни ташкил этган. Эътиборлиси, бунда тайёр ва ярим тайёр маҳсулотлар улуши сезиларли кўпайган.
Жорий йилда 9 миллиард 500 миллион доллардан зиёд тўғридан-тўғри хорижий сармояларни ўзлаштириш, 282 та йирик ва 9 мингдан ортиқ ҳудудий лойиҳалар ишга тушириш мўлжалланган. Экспорт ҳажмини 14 миллиард долларга етказиш ҳисоб-китоб қилинган.
Йиғилишда мутасаддилар ушбу кўрсаткичларни тармоқ ва ҳудудлар кесимида таъминлаш чора-тадбирлари бўйича ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир инвестиция лойиҳасини доимий назоратга олиб, ташаббускорларга кўмаклашиш ва ўз вақтида ишга тушириш бўйича топшириқлар берди.
Туризм, тиббиёт ва машинасозлик тармоқлари, ҳудудлардан Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий ва Хоразм вилоятларида хорижий инвестицияларни жалб қилиш даражаси пастлиги кўрсатиб ўтилди. Шу боис улар бўйича алоҳида дастурлар ишлаб чиқиб, қўшимча сармоялар йўналтириш вазифаси қўйилди.
Президентимиз ишлаб чиқаришни ва саноат кооперациясини ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Маҳаллий маҳсулотлар турини кўпайтириш, бу борада тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш бўйича топшириқлар берилди. Жумладан, юртимизда ишлаб чиқарилмайдиган товарларни ўзлаштирган маҳаллий корхоналар маҳсулотлари кафолатли харид қилинади. Бу жараёнга ҳоким ёрдамчиларини ҳам жалб этиш муҳимлиги айтилди.
Аҳоли турмуш сифатига бевосита таъсир кўрсатадиган таълим, тиббиёт, сув таъминоти, йўл ва бошқа инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда шаффофликни таъминлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Соғлиқни сақлаш соҳаси, Оролбўйи минтақаси учун траст фонди каби ижтимоий муҳим йўналишларга хорижий грантлар жалб қилиш кераклиги айтилди.
Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Шавкат Мирзиёев Президент сайлови олдидан халқ билан учрашувларда ҳар бир туманда лойиҳа гуруҳлари ва холдинг компаниялари ташкил этилишини айтган эди. Йиғилишда ушбу тизимни жорий этиш борасида қилинаётган ишлар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳа гуруҳлари мутахассисларини бир тизим ва методология асосида ишлашга ўқитиш кераклигини таъкидлади.
Йиғилишда экспорт масаласи атрофлича таҳлил қилинди. Бу борадаги прогнозларни бажариш учун саноатга алоҳида аҳамият қаратиш, қўшимча имкониятларни ишга солиш зарурлиги қайд этилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 19 июлдаги фармонига мувофиқ, Стратегик ривожланиш агентлиги ташкил этилган эди. Бу Агентликка инвестицияларни жалб этиш ва лойиҳаларни амалга оширишнинг стратегик масалаларини ўрганиш, инвестиция фаолиятининг истиқболли йўналишларини аниқлаш, халқаро тажриба асосида иқтисодиёт тармоқларини ислоҳ қилиш ва ҳудудларнинг инвестиция салоҳиятини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш каби кўплаб вазифалар юклатилган.
Йиғилишда мазкур Агентликнинг тузилмаси, шу кунгача қилинган ишлар ва жорий йилги режалар ҳақида ахборот берилди.
Бугунги кунда Агентлик бошқармалари шакллантирилган, уларга етакчи хорижий университетларда ўқиган, ташаббускор ва билимли мутахассислар жамланган.
Агентликнинг бу йилги режаси 18 та муҳим тадбирдан иборат. Инвестиция лойиҳаларини илгари суришнинг янги механизмини жорий этиш, яширин иқтисодиётни қисқартириш орқали инвестиция муҳитини яхшилаш, инвестиция муҳити бўйича ҳудудлар рейтингини йўлга қўйиш, тадбиркорларнинг тизимли муаммоларини аниқлаш ва ҳал қилиш бўйича онлайн платформани ишга тушириш, Жаҳон банки билан биргаликда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш шулар жумласидан.
– Бу Агентлик инвестиция ҳажмини кенгайтириш ва экспорт салоҳиятини оширишга замин яратади. Шу боис, ҳудуд ва тармоқларни стратегик ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқиш, бунга хориждан малакали мутахассис ва маслаҳатчиларни ҳам жалб қилиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Стратегик ривожлантириш бўйича методология яратиб, уни ҳар бир ҳудуд ва тармоқда жорий қилиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 10 январь куни қурилиш, йўл инфратузилмасини яхшилаш ва табиий газ таъминотига оид лойиҳалар билан танишди.
11.01.2022Кейингиси
13 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.

12 января при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание, посвященное деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства стратегического развития.
Благодаря стабильности и благоприятному инвестиционному климату последовательно развиваются внешнеэкономические связи нашей страны. В частности, в 2021 году было привлечено в общей сложности более 10 миллиардов долларов иностранных инвестиций, в том числе 8 миллиардов 100 миллионов долларов - прямых. В результате запущено 318 крупных и более 15 тысяч региональных проектов, создано свыше 273 тысяч рабочих мест. Эти предприятия способны обеспечить экспорт на 1 миллиард долларов и заместить импорт на 530 миллионов долларов.
Конечно, пандемия коронавируса продолжает оказывать серьезное влияние на экономические процессы. Несмотря на это, достигается динамичный рост экспорта. Так, если в 2020 году объем экспорта составил 9 миллиардов долларов, то в 2021 году составил 12 миллиардов долларов. Примечательно, что в его структуре значительно выросла доля готовой и полуготовой продукции.
В нынешнем году планируется привлечь прямые иностранные инвестиции в размере более 9,5 миллиарда долларов, запустить 282 крупных и более 9 тысяч региональных проектов, а также довести экспорт до 14 миллиардов долларов.
На совещании ответственные лица проинформировали о мерах, которые будут приняты в разрезе отраслей и регионов для достижения указанных показателей.
Глава государства поручил установить постоянный контроль за каждым инвестиционным проектом, содействовать инициаторам и обеспечить своевременный запуск
Отмечен низкий уровень привлечения иностранных инвестиций в сферах туризма, медицины и машиностроения, среди регионов - в Республике Каракалпакстан, Навоийской и Хорезмской областях. В связи с этим поставлена задача разработать по ним отдельные программы и направить дополнительные инвестиции.
Президент отдельно остановился на вопросах развития промышленного производства и кооперации. Даны поручения по расширению ассортимента продукции отечественных производителей, поддержке и стимулированию предпринимателей. В частности, отмечалось, что продукция местных предприятий, освоивших выпуск товаров, не производящихся у нас в стране, будет гарантированно закуплена. Указано на важность привлечения в этот процесс и помощников хокимов.
Даны указания по развитию промышленной кооперации и повышению уровня локализации.
Подчеркнута важность обеспечения прозрачности и усиления общественного контроля в реализации проектов в области образования, здравоохранения, водоснабжения, дорожной и иной инфраструктуры, непосредственно виляющих на качество жизни населения.
Указано на необходимость привлечения иностранных грантов в сферу здравоохранения, трастовый фонд по Приаралью и другие социально важные направления.
Затронут также вопрос вступления во Всемирную торговую организацию.
Перед президентскими выборами Шавкат Мирзиёев отмечал, что в каждом районе будут созданы проектные группы и холдинговые компании. На совещании состоялась презентация проводимой работы по внедрению данной системы.
Глава государства отметил необходимость обучения специалистов проектных групп работать по единой системе и методологии.
Подробно проанализированы вопросы экспорта. Подчеркнута важность уделять особое внимание развитию промышленности и задействовать дополнительные возможности для выполнения прогноза в данной сфере.
Как известно, указом Президента Республики Узбекистан от 19 июля 2021 года было образовано Агентство стратегического развития. На агентство возложено множество задач, включая изучение стратегических вопросов привлечения инвестиций и реализации проектов, выявление перспективных направлений инвестиционной деятельности, разработка предложений по реформированию отраслей экономики на основе международного опыта и повышение инвестиционного потенциала регионов.
На совещании представлена информация о структуре агентства, уже проделанной работе и планах на текущий год.
В настоящее время сформированы управления агентства, они укомплектованы квалифицированными, инициативными специалистами – выпускниками ведущих зарубежных вузов.
План работы агентства на нынешний год состоит из 18 важных мероприятий. В их числе – внедрение нового механизма продвижения инвестиционных проектов, улучшение инвестиционного климата через сокращение теневой экономики, внедрение рейтинга инвестиционного климата регионов, запуск онлайн-платформы по выявлению и решению системных проблем предпринимателей, разработка совместно со Всемирным банком стратегии привлечения прямых иностранных инвестиций.
- Данное агентство создаст основу для расширения объема инвестиций и экспортного потенциала. Поэтому необходимо разработать “дорожную карту” по стратегическому развитию регионов и отраслей, привлекать в этот процесс квалифицированных специалистов и советников из-за рубежа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Определены конкретные задачи по созданию методологии в области стратегического развития и ее внедрению в каждом регионе и отрасли.
Президент Шавкат Мирзиёев 10 января ознакомился с проектами строительства, улучшения дорожной инфраструктуры и системы газоснабжения.