Инвестиция лойиҳаларининг бажарилиши танқидий муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев электротехника ва фармацевтика соҳаларида инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Мазкур тармоқларда ишни замонавий асосда ташкил этиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар турини кенгайтириш чоралари кўрилгани натижасида сўнгги уч йилда экспорт ҳажми 1,7 баравар ошди. Жорий йилда бу кўрсаткич 350 миллион долларга етиши кутилмоқда.
Лекин ҳали камчиликлар кўплиги, электротехника ва фармацевтика иқтисодиётда “ривожланиш нуқталари” бўлиши кераклиги таъкидланди.
– Ўтган 10 ойда иккита соҳа бўйича 2 миллиард доллардан кўп импорт бўлган. Мана шу рақамнинг ўзи нима қилишимиз кераклигини кўрсатиб турибди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Жорий йилда электротехника саноати тармоғида 55 та лойиҳа режалаштирилган эди. Шундан 26 таси йўлга қўйилган, 29 тасининг ижроси кечикмоқда.
Давлатимиз раҳбари бундай қолоқликнинг сабабларини сўраб, уларни ҳал этиш бўйича топшириқлар берди.
Электротехника тармоғининг драйвер йўналишларини аниқлаб олиш кераклиги қайд этилди.
Бугунги кунда ишлаб чиқариш мураккаб бўлмаган ва хориждан олиб келишдаги транспорт харажатлари юқори маҳсулотлар импорти 500 миллион доллардан ортади.
“Ўзэлтехсаноат” уюшмасига йил якунига қадар шундай маҳсулотлар рўйхатини шакллантириб, Тошкент шаҳри ва Хоразмдаги саноат зоналарида ишлаб чиқариш бўйича кўрсатма берилди.
Мазкур тармоқдаги экспортни шу йил якуни билан 310 миллион долларга, келгуси йил 370 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди. Бунда дунёга машҳур онлайн савдо тармоқларидан ҳам фойдаланиш, халқаро тендерларда қатнашиш яхши самара бериши айтилди. 2021 йилда халқаро стандартларни жорий этиш учун лаборатория ва сертификатлаш марказини ташкил этиш топшириғи берилди.
Йиғилишда фармацевтика тармоғидаги лойиҳалар ижроси ҳам муҳокама этилди.
Жорий йилга режалаштирилган 100 миллион долларлик 37 та инвестиция лойиҳасидан бугунги кунгача фақат биттаси фойдаланишга топширилгани кескин танқид қилинди.
Келгуси йилда 149 миллион долларлик 37 та лойиҳа бўйича амалий ишларни ҳозирдан бошлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Соҳадаги яна бир камчилик – охирги йилларда ташкил этилган 16 та йирик корхонанинг 8 таси тўлиқ қувватда ишламаяпти. Мутасаддиларга уларни бирма-бир таҳлил қилиб, тўлиқ қувватга чиқишига кўмаклашиш топширилди.
Маҳаллий корхоналарда 3 мингдан ортиқ номдаги дори-дармон ишлаб чиқарилса-да, улар асосан мураккаб бўлмаган женерик воситалардан иборат.
– Пандемия ҳаммамизнинг кўзимизни очди, фармацевтика нафақат иқтисодий, балки хавфсизлик жиҳатидан ҳам стратегик тармоқ эканини кўрсатди. Биринчи бўлиб фармзоналар ташкил этганимиз бежиз эмас. Биз жуда кўп нарсага дунёқарашимизни ўзгартиришимиз керак, – деди Президент.
Шу боис хавфсизлик ва самарадорлик даражаси юқори бўлган дори воситаларини ишлаб чиқаришга ўтиш кераклиги таъкидланди.
Мисол учун, келгуси йилда Наманганда парентерал, Самарқандда гормонал ва Тошкент вилоятида қон препаратларини ишлаб чиқаришга имконият мавжуд.
Доривор ўсимликларни плантанция усулида етиштириш ва саноат қайта ишлашни йўлга қўйиш натижасида экспорт ҳажми жорий йилнинг ўтган 10 ойида 40 миллион долларни ташкил этди. Ҳудудларда доривор ўсимликларни қайта ишлаш бўйича қиймати 42 миллион доллар бўлган 14 та кластер ташкил этилди.
Жорий йилда доривор ўсимликлар плантациялари 16 минг гектарга, хомашё тайёрлаш ҳажми 22 минг тоннага етказилмоқда. Лекин бу етарли эмас.
Шу боис келгуси йилда маҳсулот етиштириш, қайта ишлаш ва экспорт ҳажмини камида 2 бараварга ошириш мақсад қилиб қўйилди.
Қандли диабет касаллигида шакар ўрнини босувчи стевия ўсимлигини етиштириш, бахмалгул, наъматак, топинамбур, ола-ўт, заъфарон каби экспортбоп дориворларни саноатлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
207 та корхонадан 157 тасида халқаро стандартлар жорий қилинмагани қайд этилиб, бу борадаги ишларни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Келгуси йилда фармавцевтика маҳсулотлари экспортини 55 миллион долларга олиб чиқиш вазифаси белгиланди.

Критически рассмотрена реализация инвестиционных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам ускорения реализации инвестиционных проектов в отраслях электротехники и фармацевтики, а также производства конкурентоспособной продукции.
В результате мер по модернизации этих сфер и расширению ассортимента выпускаемой ими продукции с высокой добавленной стоимостью объем экспорта за последние три года увеличился в 1,7 раза. Ожидается, что в текущем году экспорт достигнет 350 миллионов долларов.
Однако, отмечалось на совещании, в этих двух отраслях имеется множество незадействованных возможностей, они должны служить «точкой роста» экономики.
– За минувшие 10 месяцев по двум отраслям импортировано продукции на более чем 2 миллиарда долларов. Сама эта цифра показывает, в каком направлении нам следует работать, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нынешнем году в электротехническом секторе планировалось реализовать 55 проектов. Из них осуществлены 26 проектов, реализация остальных запаздывает.
Глава государства поинтересовался причинами задержки и дал поручения по устранению препятствий.
Подчеркнута необходимость определения направлений, которые послужат драйверами развития электротехнической отрасли.
Сегодня в страну импортируется несложная в производстве и затратная в транспортировке продукция на 500 миллионов долларов.
В связи с этим ассоциации «Узэлтехсаноат» рекомендовано составить перечень такой продукции и наладить ее производство в промышленных зонах города Ташкента и Хорезмской области.
За счет этого планируется увеличить отраслевой экспорт до 310 миллионов долларов к концу текущего года и выйти на отметку 370 миллионов долларов в следующем году. Отмечена перспективность использования глобальных торговых онлайн-площадок и участия в международных тендерах. Поставлена задача организовать в 2021 году лабораторию и центр сертификации по внедрению международных стандартов.
На совещании обсуждена и реализация проектов в фармацевтической отрасли.
Подвергнут резкой критике тот факт, что из 37 инвестиционных проектов на сумму 100 миллионов долларов, запланированных на текущий год, пока завершен только один.
Отмечалось, что в следующем году должна начаться практическая работа по 37 проектам на сумму 149 миллионов долларов.
Еще один недостаток отрасли – половина из 16 крупных предприятий, созданных за последние годы, не работает на полную мощность. Ответственным лицам поручено проанализировать работу этих предприятий и помочь им выйти на полную мощность.
Хотя на отечественных предприятиях производятся лекарственные средства более 3 тысяч наименований, в основном это несложные в производстве дженерики.
– Пандемия открыла всем нам глаза, показала, что фармацевтическая промышленность является стратегическим сектором с точки зрения не только экономики, но и безопасности. Неспроста мы первым делом организовали фармзоны. Мы должны изменить наши взгляды на многое, – сказал Президент.
В связи с этим подчеркнута необходимость перехода к производству препаратов с высоким уровнем безопасности и эффективности.
Так, имеется возможность наладить в следующем году производство препаратов для парентерального применения в Наманганской, гормонального назначения – в Самаркандской и препаратов крови – в Ташкентской областях.
В результате выращивания лекарственных растений на плантациях и внедрения их промышленной переработки за последние 10 месяцев объем экспорта препаратов на их основе составил 40 миллионов долларов. В регионах создано 14 кластеров на 42 миллиона долларов по переработке лекарственных растений.
В этом году площадь плантаций целебных растений достигла 16 тысяч гектаров, а объем заготовленного сырья составил 22 тысячи тонн. Но этого все еще недостаточно, подчеркнуто на совещании.
В связи с этим поставлена задача в следующем году увеличить объемы производства, переработки и экспорта такой продукции как минимум в 2 раза.
Даны указания касательно выращивания стевии, из которой производится сахарозаменитель при диабете, промышленной обработки экспортоориентированных растений, таких как алтей, шиповник, топинамбур, чертополох, шафран.
Отмечалось, что на 157 из 207 предприятий не внедрены международные стандарты, подчеркнута важность расширения работы в этой сфере. Поставлена задача в 2021 году увеличить экспорт фармацевтической продукции до 55 миллионов долларов.