Президент Шавкат Мирзиёев Олмазор туманидаги “NANO Medical Clinic” кўп тармоқли шифохона фаолияти билан танишди.
Бу замонавий клиника мамлакатимизда хусусий тиббиётни ривожлантириш бўйича яратилган тизим натижаларидан бири. Ўтган йили декабрда ишга туширилган терапевтик бинода маслаҳат поликлиникаси, 35 ўринли стационар, ядро тиббиёти, гемодиализ ва терапия бўлимлари, лаборатория жойлашган. Ушбу комплекс чет эл лойиҳаси асосида барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари бу қурилиш лойиҳасига алоҳида эътибор қаратди. Ҳар бир метр ердан оқилона фойдаланиб, ҳамма жиҳатлар ҳисобга олингани, бошқа объектларни лойиҳалаштиришда буни ўрганиш кераклигини таъкидлади.
Клиникада эндокринология, неврология, кардиология, офтальмология, урология, оториноларингология, ультратовуш ташхиси, терапия, физиотерапия бўйича консерватив даволаш йўлга қўйилган. Шифо маскани рақамли рентген, компьютер томографияси, суяк денситометри, юрак дефибриллятори каби илғор диагностика ускуналари билан жиҳозланган. Бу ерда 15 нафар олий тоифали шифокор фаолият олиб бормоқда.
Муҳим жиҳати, клиникада радионуклид текширувига асосланган ядро тиббиёти ва интервенцион радиология жорий қилинган. Бу турли эндокрин ва онкологик касалликларни аниқлаш ва даволашда катта самара беради. Ушбу йўналишлар Атом энергетикаси бўйича халқаро агентлик (МАГАТЭ) назоратида ташкил этилган. Бундан ташқари, Германия, Туркия, Россиядаги етакчи тиббий марказлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Клиникада суяк тўқимасининг минерал зичлигини аниқлашнинг диагностик усули ҳам муваффақиятли қўлланилмоқда.
Бугунги кунда лойиҳанинг иккинчи босқичи доирасида уч қаватли жарроҳлик биноси қурилмоқда. Бу аҳолига жаҳон стандартлари даражасида тиббий хизмат кўрсатиш ва яна 60 та янги иш ўрни ташкил этиш имконини беради.
Шу ерда давлатимиз раҳбарига хусусий тиббиёт тизимида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 апрелдаги «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ҳамда ўша йил 29 декабрдаги «Хусусий тиббиёт ташкилотларини янада ривожлантириш бўйича қўшимча шарт-шароитларни яратиш тўғрисида»ги қарорлари бу борадаги имкониятларни кенгайтирди.
Мисол учун, хусусий клиникалар шуғулланиши мумкин бўлган ихтисосликлар 50 тадан 129 тага кўпайтирилди. 2022 йил 1 январгача солиқ ва божхона тўловлари бўйича имтиёзлар берилди.
Натижада 2017 йилда хусусий тиббиёт муассасалари 3 минг 454 тани ташкил қилган бўлса, жорий йил 1 июнь ҳолатига кўра, 5 минг 612 тага етган. 11 мингдан ортиқ иш ўрни яратилган.
Ҳудудларда замонавий клиникалар ташкил этиб, тиббий хизматлар бўйича рақобатни, пировардида сифатни таъминлаш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Бундан бир йил олдин, 2019 йил 24 май куни Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Миллий университетида олий таълим ва илм-фан намояндалари билан учрашган эди. Олим ва педагогларнинг ижтимоий шароитларини яхшилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратиб, улар учун кўп қаватли уйлар қуриш бўйича кўрсатмалар берганди.
12.06.2020Кейингиси
Давлатимиз раҳбари бугуннинг ўзида Олмазор туманидаги «ARDENT FOODS» масъулияти чекланган жамият корхонасида бўлди.

Важно изучать зарубежный опыт проектирования клиник
Эта современная клиника стала реальностью благодаря работе по развитию частного сектора медицины в нашей стране. В терапевтическом корпусе, открывшемся в декабре прошлого года, действуют консультационная поликлиника, стационар на 35 коек, отделения ядерной медицины, гемодиализа и терапии, а также лаборатория.
Проект, по которому была возведена клиника на основе зарубежного опыта, вызвал большой интерес у главы государства. Отметив, что в нем рационально использован каждый метр площади, учтены все аспекты, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость изучения данной практики при проектировании других объектов.
Клиника предлагает консервативное лечение в области эндокринологии, неврологии, кардиологии, офтальмологии, урологии, оториноларингологии, физиотерапии, а также предлагает такие диагностические услуги, как цифровая рентгенография, компьютерная томография, денситометрия. Здесь работают 15 врачей высшей категории.
Важно отметить, что в данном учреждении практикуют ядерную медицину и интервенционную радиологию, основанную на радионуклидном исследовании. Технология эффективно применяется для выявления и лечения различных эндокринных и онкологических заболеваний. Работа с ней организована под надзором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Кроме того, налажено сотрудничество с ведущими медицинскими центрами Германии, Турции и России.
В клинике успешно применяется и метод определения минеральной плотности костной ткани.
Сегодня в рамках второго этапа проекта строится трехэтажный хирургический корпус. Это обеспечит доступ к медицинским услугам мирового уровня и создаст 60 новых рабочих мест.
Здесь главе государства доложили о работе, проводимой в частном секторе здравоохранения.
Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора в сфере здравоохранения» от 1 апреля 2017 года и «О создании дополнительных условий для дальнейшего развития частных медицинских организаций» от 29 декабря того же года расширили возможности в этой области.
К примеру, количество специальностей, которые могут практиковать частные клиники, было увеличено с 50 до 129. Сроком до 1 января 2022 года им предоставлены налоговые и таможенные льготы.
В результате в 2017 году число частных медицинских учреждений составило 3454, а по состоянию на 1 июня текущего года достигло 5612. Создано более 11 тысяч рабочих мест.
Президент дал указания по организации современных клиник в регионах, тем самым усилению конкуренции в сфере медицинских услуг, что послужит повышению их качества и укреплению здоровья населения.