Президент Шавкат Мирзиёев 1 февраль куни инвестиция соҳасига доир аввалги топшириқлар ижроси ва янги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Жорий йил 11 январь куни тижорат банклари томонидан жами қиймати 1 миллиард доллар бўлган инвестиция лойиҳалари ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан жами қиймати 8,6 триллион сўм бўлган 9 та йирик саноат лойиҳаси тақдимот қилинган эди.
Давлатимиз раҳбарининг кўрсатмасига мувофиқ, мазкур лойиҳаларни сифатли амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар, муддатлар ва масъуллар белгиланган “йўл хариталари” ишлаб чиқилиб, тасдиқланди.
Бундан ташқари, тижорат банклари томонидан қўшимча равишда янги инвестиция лойиҳалари тайёрланди. Тақдимотда ушбу янги лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Хусусан, 10 та йирик тижорат банки томонидан жами қиймати 1,5 миллиард доллар бўлган 136 та янги лойиҳа таклифлари ишлаб чиқилди.
Хусусан, Агробанк томонидан тўқимачилик кластерлари билан биргаликда қўшимча 43 та лойиҳа шакллантирилган. Жами 501 миллион долларлик ушбу лойиҳалар натижасида пахта толасини қайта ишлаш даражаси анча ошиб, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш кўлами кенгаяди.
Миллий банк томонидан жорий йилда 225 миллион долларлик 6 та янги лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Мисол учун, Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий ҳамда Наманган вилоятларида поливинилхлорид ва алюминий ромлар ишлаб чиқариш, пойтахтимиз ва Тошкент вилоятида поезд вагонлари ҳамда юк машиналарига хизмат кўрсатувчи транспорт-логистика марказини ташкил қилиш лойиҳалари шулар жумласидандир.
Ўзсаноатқурилишбанк томонидан “Ургут” эркин иқтисодий зонасида 110 миллион долларлик лойиҳани амалга ошириш режалаштирилмоқда. Бунда, йилига 600 минг тонна пўлат маҳсулотлари ишлаб чиқариш қуввати пайдо бўлади.
Ипотека банк Қуйи Чирчиқ туманида 27 гектардан зиёд майдонда замонавий логистика фаолиятини ташкил этиш лойиҳасига сармоя киритмоқчи. Бу корхона бир вақтда 120 та юк машинаси ва 25 та вагонга хизмат кўрсатиш имконига эга бўлади.
Асака банк кредити иштирокида пойтахтимизнинг “Эски шаҳар” ҳудудида Миллий савдо шаҳарчасини ташкил этиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар аввало иш ўринлари яратиш, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган бўлиши кераклигини таъкидлади.
Иқтисодий комплекс идоралари ишни маҳаллалар даражасида ташкил этиши, тижорат банклари жойларда юқори самарали лойиҳаларни амалга ошириб, айниқса, ёш тадбиркорларга кенг йўл бериши кераклиги қайд этилди.
Бунинг учун маҳаллаларда банкнинг янги бошқарув тизимини йўлга қўйиш, ҳар бир туман ва маҳалланинг имкониятларидан келиб чиққан ҳолда лойиҳаларни тайёрлаш ҳамда аҳолига ундан даромад топишни ўргатиш муҳимлиги таъкидланди.
Тақдимотда Тошкент шаҳрининг Янгиҳаёт туманида ташкил этилган саноат зонаси ҳудудида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш режалари ҳам таништирилди. Ушбу саноат ҳудуди 200 гектар бўлиб, унда қурилиш материаллари, озиқ-овқат, текстиль ва бошқа бир қатор муҳим соҳаларда жами қиймати 4,6 триллион сўмлик 71 та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 февраль куни Афғонистон Ислом Республикасининг делегацияси – мамлакат ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар ва Президент Администрацияси раҳбари Муҳаммад Шокир Коргарни қабул қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 февраля ознакомился с ходом выполнения данных ранее поручений касательно инвестиционный сферы и презентацией новых проектов.
На презентации, состоявшейся 11 января текущего года, были представлены инвестиционные проекты коммерческих банков на сумму 1 миллиард долларов и 9 крупных промышленных проектов общей стоимостью 8,6 триллиона сумов, разработанные хокимиятом города Ташкента.
В соответствии с указанием главы государства для качественной и своевременной реализации указанных проектов были разработаны и утверждены «дорожные карты» с конкретным указанием мероприятий, сроков и ответственных исполнителей.
За минувшее с первой презентации время коммерческими банками подготовлены дополнительные инвестиционные проекты по перспективным направлениям. Информация о них была представлена на сегодняшней презентации.
Отмечалось, что 10 крупными коммерческими банками разработаны 136 проектных предложений на общую сумму 1,5 миллиарда долларов.
В частности, "Агробанк" выявил возможности для реализации 43 проектов совместно с текстильными кластерами. Осуществление этих проектов общей стоимостью 501 миллион долларов позволит значительно повысить уровень переработки хлопкового волокна и увеличить объем производства готовой продукции.
Национальным банком внешнеэкономической деятельности запланирована реализация в этом году 6 новых проектов на сумму 225 миллионов долларов. В их числе проекты по производству поливинилхлорида и алюминиевых рам в Республике Каракалпакстан, Навоийской и Наманганской областях, созданию в столице и Ташкентской области транспортно-логистического центра по обслуживанию грузовых поездов и грузовиков.
"Узпромстройбанк" планирует проект стоимостью 110 миллионов долларов в свободной экономической зоне «Ургут», предусматривающий создание мощностей по выпуску 600 тысяч тонн стальной продукции в год.
Банк "Ипотека банк" намерен инвестировать в проект по организации современного центра логистики площадью 27,5 гектара в Куйичирчикском районе. Предприятие сможет принимать 120 тысяч контейнеров в год, обслуживать одновременно 120 грузовых машин и 25 вагонов.
Разработан также проект по созданию в старогородской части столицы Национального торгового городка с привлечением кредита банка "Асака".
Глава государства отметил, что эти проекты должны быть нацелены в первую очередь на создание рабочих мест и производство экспортоориентированной продукции.
В ходе презентации подчеркивалось, что экономическому комплексу следует организовать работу на уровне махалли, коммерческие банки должны помогать реализации высокоэффективных в плане создания рабочих мест проектов на местах, особенно, содействовать молодым предпринимателям.
Указано, что для этого необходимо развернуть новую систему работы банков в махаллях, чтобы они содействовали разработке проектов с учетом специфики отдельно взятого района или махалли, учили население, как зарабатывать на предпринимательстве.
Представлены также планы хокимията города Ташкента по реализации перспективных проектов в новой промышленной зоне в Янгихаётском районе. Ожидается, что на территории промзоны площадью 200 гектаров будет реализован 71 проект на сумму 4,6 триллиона сумов по производству строительных материалов, продовольственной, текстильной продукции и в ряде других важных отраслей.
Сегодня, 2 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Исламской Республики Афганистан – министра иностранных дел Мухаммеда Ханифа Атмара и руководителя Администрации Президента этой страны Мухаммеда Шокира Коргара.