Мамлакатимиз мактабларини битирувчи ўғил-қизларимизга
Аввало, барчангизни беғубор ўқувчилик йилларингизни ортда қолдириб, қадрдон мактабингиз, меҳрибон устозларингиз билан хайрлашиб, ҳаётингизнинг янги, янада масъулиятли босқичига қадам қўяётганингиз билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Ушбу қувончли айёмда мамлакатимиздаги барча мактабларда “сўнгги қўнғироқ”лар янграб, қарийб 438 минг нафар ўқувчи ёшларимиз етуклик шаҳодатномаларини қўлларига олмоқда.
Бу нафақат сиз, азиз фарзандларимиз, балки биз – ота-оналар, устоз-мураббийлар учун ҳам ғоят қувончли ва ҳаяжонли воқеадир. Чунки, қалби пок орзу-умидлар билан тўлган сизлар каби навқирон, азму шижоатли ёшларимиз тимсолида биз учун ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган таълим-тарбия соҳасидаги саъй-ҳаракатларимизнинг яна бир амалий натижасини, халқимиз ва Ватанимиз келажагини кўрамиз.
Сизлар кейинги икки йил давомида пандемия шароитида ўқиб ва яшаб, қийинчиликларга қарши курашиш кўникмаларини ҳам эгаллашингизга тўғри келди. Албатта, бу мураккаб синовли кунлар ҳадемай ўтмишга айланади.
Ишончим комил, янги Ўзбекистон шароитида, замонавий тараққиёт талаблари асосида таълим-тарбия олган ёш авлод вакиллари сифатида барчангиз давлатимиз, халқимиз томонидан яратилаётган имкониятларни қадрлаб, улардан янада самарали фойдаланасиз.
Қадрли ўғил-қизларим!
Маълумки, биз ўз олдимизга улкан мақсадларни қўйиб, уларга эришишнинг энг муҳим омили сифатида таълим-тарбия соҳасига жуда катта аҳамият бермоқдамиз.
Қисқа муддатда мактабгача таълим, олий ва ўрта махсус таълим тизимида муҳим ўзгаришлар амалга оширилди. “Янги Ўзбекистон – мактаб остонасидан бошланади” деган шиор асосида мактаб таълимини ривожлантириш умумхалқ ҳаракатига айланди.
Бу ҳақда гапирганда, охирги тўрт йилда 134 та янги мактаб қурилиб, 2 минг 965 та мактаб реконструкция қилиниб, тубдан таъмирлангани ва жиҳозланганини қайд этиш лозим.
Юртимизда мутлақо янгича мазмун ва шаклдаги замонавий Президент мактаблари, ижод мактаблари ва ихтисослаштирилган мактаблар барпо этилмоқда.
Ҳозирги вақтда республикамизда 10 мингдан зиёд давлат умумтаълим, 171 та нодавлат, 18 та давлат-хусусий шериклик шаклидаги мактаблар фаолият кўрсатмоқда. Жумладан, 56 та математика, 28 та кимё-биология, 14 та ахборот технологиялари фанларига ихтисослаштирилган мактаблар ташкил этилди.
Шу борадаги ишларимизни изчил давом эттириб, кейинги пайтда физика ва чет тилларига ихтисослаштирилган мактаблар очишга алоҳида эътибор бермоқдамиз. Шу йил сентябрь ойида 14 та физика ва 207 та чет тилларига ихтисослаштирилган мактаб ўз фаолиятини бошлашини алоҳида таъкидлаш лозим.
Энг муҳими, ана шу мактабларда таълим-тарбия олаётган ўғил-қизларимиз халқаро фан олимпиадалари, ижодий фестиваль ва танловларда юқори ўринларни эгалламоқда, мамлакатимиз ва хориждаги нуфузли олийгоҳларга кириб ўқиш ҳуқуқини қўлга киритмоқда.
Охирги бир ярим йилда иқтидорли ўқувчиларимиз халқаро олимпиадаларда 4 та олтин, 18 та кумуш, 30 та бронза медалини қўлга киритгани ҳам бу фикрни тасдиқлайди.
Юртимизда олижаноб касб эгалари бўлган ўқитувчилар, устоз-мураббийларнинг машаққатли меҳнатини муносиб рағбатлантириш, уларнинг иш ва турмуш шароитини яхшилаш, жамиятдаги обрў-эътиборини оширишга муҳим аҳамият қаратилмоқда.
Халқаро фан олимпиадалари ғолиблари ва уларнинг устозларини моддий тақдирлаш механизми йўлга қўйилгани ҳам ана шундай ишларимиз қаторига киради.
Дунёдаги тараққий топган давлатлар тажрибаси асосида мактаб таълими учун ўқув дастури ва дарсликларининг янги авлодини яратиш бўйича амалий ишлар бошланди.
Бугунги кунда бутун юртимизни қамраб олган беш муҳим ташаббус доирасида ҳам сиз, азиз ёшларимизнинг етук инсонлар бўлиб камол топишингиз учун кўп ишлар қилинмоқда.
Хусусан, фарзандларимизни санъат дунёсига ошно этиш мақсадида 800 дан ортиқ маданият марказида 4,5 мингдан зиёд тўгарак фаолияти йўлга қўйилгани, улар мусиқа асбоблари ва зарур жиҳозлар билан таъминлангани, мактабларда ташкил этилган 36,5 мингдан зиёд тўгаракларга 1 миллион 100 минг нафар ўғил-қизларимиз жалб этилгани бу борадаги муҳим қадамлардир.
Шунингдек, республикамиз мактабларида 49 мингдан ортиқ, болалар ва ўсмирлар спорт мактабларида эса 26 мингга яқин тўгаракларда минглаб ўғил-қизларимиз жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланмоқда.
Барча мактабларимиз кенг полосали Интернет тармоғига босқичма-босқич уланаётгани ҳамда мамлакатимизда жами 133 та рақамли технологиялар ўқув маркази очилгани фарзандларимизда замон талаби бўлган компьютер ва “Ай-Ти” технологиялар соҳасида билим ва кўникмаларни шакллантиришга хизмат қилмоқда.
Яна бир муҳим масала – ёшлар ўртасида китобхонлик маданиятини кенг тарғиб қилишга алоҳида эътибор берилмоқда. Шу асосда 201 та ахборот-кутубхона марказидаги китоблар сони қарийб 25 миллионга етказилгани, ўтган йили мактаб кутубхоналари 150 мингдан зиёд янги адабиётлар билан таъминлангани ёшларимизнинг интеллектуал ва маънавий салоҳиятини юксалтиришда муҳим роль ўйнамоқда.
Аминманки, шу кунларда жойларда кўтаринки кайфиятда ўтказилаётган ёшлар форумлари ва беш муҳим ташаббусга бағишланган фестиваллар ҳам мактаблардаги битирув тадбирларига уйғун бўлиб, ўғил-қизларимиз ҳаётида ўчмас из қолдиради.
Ҳурматли ёш дўстларим!
Мана шу унутилмас дамларда сизлар янги ҳаёт остонасида туриб, келажак режаларини тузар экансиз, олдингизда катта имкониятлар ва масъулиятли вазифалар турганини барчамиз яхши англаймиз.
Қалбингиздаги эзгу орзу-интилишларни рўёбга чиқаришда мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган 137 та олий ўқув юрти, 339 та касб-ҳунар мактаби, 193 та коллеж ва 196 та техникум сизларга мунтазирдир.
Сизлар учун ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда олий маълумот олиш имконияти ҳам яратилган. Шу мақсадда 71 та олий таълим муассасасида сиртқи, 18 та олийгоҳда кечки бўлимлар фаолият кўрсатмоқда.
Иқтисодиётнинг турли соҳа ва тармоқларидаги эҳтиёждан келиб чиқиб, сўнгги 5 йилда бакалавриат босқичида 134 та таълим йўналиши, магистратурада 147 та мутахассислик янгидан ташкил этилди.
Олий таълим муассасаларида 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб босқичма-босқич масофавий таълим шаклида ҳам кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилади.
Ҳозирги кунда ёшларимиз учун бир вақтнинг ўзида 5 тагача олий таълим муассасасида танловларда иштирок этиш имконияти яратилди.
Битирувчи ёшларни олий таълим билан қамраб олиш даражаси 2016 йилдаги 9 фоиздан 2020 йилда 25 фоизга етди. Мазкур кўрсаткични жорий йилда 28 фоизга, 2030 йилда 50 фоизга етказиш – асосий вазифамиздир.
Азим пойтахтимиз Тошкент шаҳрида дунёнинг энг илғор олийгоҳлари билан ҳамкорликда халқаро талаблар асосида ташкил этилаётган Янги Ўзбекистон университети ҳам сиз, азиз ёшларимизни жорий йилдан ўз бағрига чорлайди.
Азиз битирувчилар, қадрли фарзандларим!
Шу кунларда сизларнинг бахтингиз, камолингизни ўйлаб, юртимизда яна бир тизим жорий этилмоқда. Яъни, жойларда вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликлари, сектор раҳбарлари ота-оналар ва ўқувчилар билан учрашиб, барча битирувчилар учун зарур шарт-шароитларни яратиб бериш ташаббуси билан чиқмоқда.
Бир сўз билан айтганда, мактабни битириб чиқаётган йигит-қизларимиздан биронтаси эътибордан четда қолмайди. Уларнинг ҳар бири халқимиз, Ватанимизнинг чексиз меҳри ва юксак эътиборини ҳис қилиб яшайди.
Шу муносабат билан сизларга, бутун мамлакатимиз ёшларига мурожаат қилиб айтмоқчиман: ҳеч қачон унутманг, сизлар инсон ҳар томонлама эркин, озод ва фаровон яшайдиган янги Ўзбекистон, янги Ренессанс бунёдкорисизлар.
Сизларнинг ҳаётда ўз муносиб ўрнингизни топишингиз учун давлатимиз ва жамиятимиз бундан буён ҳам бор куч ва имкониятларини тўла сафарбар этади.
Халқимизнинг ана шундай юксак ишончига доимо муносиб бўлинг!
Сизларнинг ўз олдингизга юқори мақсадлар қўйиб, вақтингизни беҳуда ўтказмай, доимо билим ва кўникмаларингизни ошириб боришингиз, янги касб-ҳунарларни эгаллашингиз ва энг асосийси ўз мақсадингиз сари тинмай ҳаракат қилишингиз албатта келгусидаги муваффақиятларингиз гаровидир.

Уважаемые выпускники школ!
Прежде всего хочу поздравить всех вас с тем, что вы вступаете в новый, еще более ответственный этап вашей жизни, оставляя позади прекрасные школьные годы, прощаясь с родной школой и заботливыми учителями.
В этот радостный день во всех школах страны звучит последний звонок, около 438 тысяч выпускников получают аттестат зрелости.
Это событие очень волнительно не только для вас, дорогие мои дети, но и для нас – родителей, учителей и наставников. Ведь в вас – таких целеустремленных юношах и девушках, полных сил и энергии, чистых помыслов и светлых надежд, мы видим еще один практический результат наших усилий в ключевой для нас сфере образования и воспитания, видим будущее нашего народа и нашей Родины.
В течение последних двух лет вам пришлось жить и учиться в условиях пандемии, преодолевая трудности. Несомненно, в скором времени эти непростые дни испытаний уйдут в прошлое.
Убежден, что все вы как представители молодого поколения, получившего образование и воспитание в новом Узбекистане в соответствии с требованиями современного развития, будете ценить и эффективно использовать все возможности, создаваемые для вас нашим государством и народом.
Дорогие мои сыновья и дочери!
Как вы знаете, мы придаем большое значение образованию и воспитанию, являющимся важнейшими факторами в достижении поставленных нами высоких целей.
За короткий срок в системе дошкольного, высшего и среднего специального образования осуществлены важные реформы. Развитие школьного образования на основе принципа «Новый Узбекистан начинается с порога школы» превратилось в общенародное движение.
Следует отметить, что за последние четыре года были построены 134 новые школы, реконструировано, капитально отремонтировано и оснащено 2 965 школ.
В нашей стране создаются абсолютно новые по форме и содержанию современные Президентские, творческие и специализированные школы.
В настоящее время в республике действует более 10 тысяч государственных общеобразовательных школ, 171 негосударственная и 18 школ на основе государственно-частного партнерства. Организовано 56 специализированных школ по математике, 28 – по химии и биологии, 14 – по информационным технологиям.
Мы последовательно продолжаем эту работу, уделяя в последнее время особое внимание открытию специализированных школ физики и иностранных языков. Особо отмечу, что уже в сентябре этого года начнут действовать 14 таких школ по физике и 207 – по иностранным языкам.
Самое главное, получая такое образование и воспитание, наши дети занимают призовые места на международных предметных олимпиадах, в творческих фестивалях и конкурсах, поступают в престижные отечественные и зарубежные вузы.
Это подтверждает тот факт, что за последние полтора года наши одаренные школьники, участвуя в международных олимпиадах, завоевали 4 золотые, 18 серебряных, 30 бронзовых медалей.
В нашей стране придается важное значение достойному стимулированию нелегкого труда представителей благородной профессии – учителей, педагогов и наставников, улучшению условий их жизни, повышению статуса в обществе. Одним из примеров такой поддержки может служить внедрение механизма материального стимулирования победителей международных предметных олимпиад и их наставников.
Начата практическая работа по созданию на основе передового опыта развитых государств мира учебных программ и пособий нового поколения для школьного образования.
В рамках пяти важных инициатив, в настоящее время охвативших всю нашу страну, также проводится большая работа с тем, чтобы вы, дорогие юноши и девушки, могли стать гармонично развитыми личностями.
Так, значимым шагом в приобщении детей к миру искусства стала организация деятельности в более, чем 800 культурных центрах свыше 4,5 тысячи кружков, обеспечение их музыкальными инструментами и необходимым оборудованием, привлечение 1 миллиона 100 тысяч мальчиков и девочек в созданные более 36,5 тысячи школьных кружков.
Кроме того, тысячи наших детей регулярно занимаются физической культурой и спортом в более, чем 49 тысячах секций, созданных в школах республики, около 26 тысячах секций детско-юношеских спортивных школ.
Поэтапное подключение всех школ к широкополосной сети Интернет, а также открытие в нашей стране 133 учебных центров цифровых технологий служит формированию у подрастающего поколения востребованных современных знаний и навыков в области цифровых технологий.
Еще один важный вопрос. Особое внимание мы уделяем широкой популяризации среди молодежи культуры чтения. 201 информационно-библиотечный центр сегодня располагает уже около 25 миллионами книг, школьные библиотеки в прошлом году получили свыше 150 тысяч новых книг, что, безусловно, имеет большое значение для повышения интеллектуального и духовного потенциала молодежи.
Уверен, что посвященные пяти важным инициативам молодежные форумы и фестивали, в которых с большим воодушевлением участвует молодежь на местах, созвучные выпускным школьным мероприятиям, оставят яркий след в жизни юношей и девушек.
Мои юные друзья!
В эти незабываемые мгновения, когда вы находитесь на пороге новой жизни, строите планы на будущее, мы хорошо понимаем, что перед вами открываются большие возможности, стоят ответственные задачи.
Для воплощения заветных желаний и надежд в вашем распоряжении – 137 высших учебных заведений страны, 339 профессиональных школ, 193 колледжа и 196 техникумов.
Вы можете получить высшее образование и без отрыва от производства. В 71 высшем образовательном учреждении действуют заочные отделения и в 18 вузах – вечерние.
Исходя из потребностей сфер и отраслей экономики, за последние 5 лет было открыто 134 образовательных направления бакалавриата, 147 – магистратуры.
С 2021/2022 учебного года при подготовке кадров в высших образовательных учреждениях поэтапно будет вводиться также и дистанционная форма обучения.
В настоящее время наша молодежь имеет возможность сдать вступительные экзамены сразу в 5 высших учебных заведений.
Уровень охвата выпускников высшим образованием вырос с 9 процентов в 2016 году до 25 процентов в 2020 году. Наша основная задача – довести этот показатель в текущем году до 28 процентов, и к 2030 году – до 50 процентов.
Для вас, нашей дорогой молодежи, вскоре распахнет свои двери возводимый в столице – городе Ташкенте в сотрудничестве с самыми передовыми вузами мира отвечающий международным требованиям – университет «Новый Узбекистан».
Уважаемые выпускники!
Ради вашего счастья, вашего будущего в эти дни в стране внедряется еще одна новая система. Представители хокимиятов областей, районов и городов, руководители секторов на местах проводят встречи с родителями и учащимися, выступая с инициативами о создании необходимых условий для всех выпускников.
Ни один юноша и ни одна девушка, окончившие школу, не останутся без внимания. Каждый из вас будет ощущать заботу нашего народа, нашей Родины.
Обращаясь к вам, молодежи нашей страны, хочу сказать: помните – вы созидатели нового Узбекистана, строители нового Ренессанса.
Наше государство и общество и впредь будут прилагать все усилия, чтобы вы могли занять достойное место в жизни.
Всегда стремитесь оправдать столь высокое доверие нашего народа!
Ставьте перед собой высокие цели и рубежи, эффективно и содержательно используйте свое бесценное время, постоянно повышайте уровень знаний и навыков, овладевайте новыми профессиями. И ваша неустанная работа на пути к заветной мечте, несомненно, станет гарантом и залогом ваших будущих успехов.
Никогда не останавливайтесь на достигнутом!
Еще раз искренне поздравляю вас с успешным окончанием школы.
Желаю всем вам здоровья и больших успехов.
Дорогие мои сыновья и дочери, пусть будет уверенным и успешным ваш первый шаг во взрослую, самостоятельную жизнь!
Я верю в вас, мои юные друзья!
Обсуждены вопросы расширения охвата детей дошкольным образованием
Президент Шавкат Мирзиёев 24 мая провел совещание по вопросам расширения охвата дошкольными образовательными учреждениями в регионах.