Сингапурда ўтказилаган “Halal in Travel Asia” саммитида мусулмон аёллар саёҳатига оид “Muslim Women in Travel 2019” ҳисоботи эълон қилинди. “Mastercard” молия ташкилоти ва “CrescentRating” агентлиги томонидан эълон қилинган ҳисоботга кўра, Ўзбекистон Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар орасида хавфсизлик ва диний бағрикенглик бўйича юқори ўринни забт этган мамлакатлар ўнталигидан жой олган.
Ҳисоботга кўра, мусулмон аёллар саёҳати жаҳон туризм бозорида энг тез ривожланаётган сегментлардан ҳисобланади. Мусулмон ўлкалардаги аёлларнинг даромадлари ошиб бораётгани ва уларнинг таълим даражаси юқори эканлиги уларни саёҳатга чиқишга ундамоқда, дейилади ҳисоботда. Ҳисоботда Ўзбекистоннинг мазкур йўналишда олиб бораётган ишлари ҳақида алоҳида маълумотлар тақдим этилган. Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.в.б. Абдулазиз Аққуловнинг таъкидлашича, зиёрат туризми Ўзбекистонда туризмнинг истиқболли турларидан ҳисобланади. Мамлакатга келаётган сайёҳлар орасида мусулмон сайёҳлар сони аввалги йилга қараганда сезиларли даражада ошгани билан ажралиб туради.
Ўзбекистон мусулмон аёл сайёҳларни мамлакатга жалб қилиш бўйича қатор ишларни амалга оширган. Жумладан, индонезиялик мусулмон аёл инфлюенсерлар иштирокида “Muslim Travelers” ва “Hijab Traveling” телекўрсатувлари намойиш этилган. “Биз, мусулмон аёл сайёҳларни янада кўпроқ жалб қилиш мақсадида турли тадбирлар, жумладан, “Рамазон бозори”, либослар кўргазмаси ва ҳалол-туризмга оид фестивалларни ўтказишни режалаштирмоқдамиз” – дейилади интервьюда.
Вашингтонда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзоқовнинг АҚШ савдо вазири У.Росс билан учрашуви бўлиб ўтди, деб хабар қилади вазирлик матбуот хизмати.

Согласно отчету «Mastercard» и агентства «CrescentRating» Узбекистан стал одним из самых привлекательных стран для туристов-мусульманок. По мнению экспертов, безопасность и религиозное богослужение, включая толерантность к исламской одежде, являются двумя наиболее важными факторами для туристов-мусульманок. Согласно отчету, опубликованному на саммите “Halal in Travel Asia”, состоявшегося в Сингапуре 17 октября 2019 года, Узбекистан вошел в первую десятку стран-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС) по уровню безопасности и религиозной толерантности.
Катар, Оман, Бруней, Турция, ОАЭ, Кувейт и Мальдивы лидируют в данном списке. Узбекистан в этом списке занимает восьмое место. Далее следуют Индонезия и Малайзия. Доклад “Muslim Women in Travel 2019” - это первое в мире исследование путешествий мусульманок, в котором приняли участие более 3 300 женщин, в основном из стран Юго-Восточной Азии. Вр.и.о. председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиз Аккулов отметил, что паломнический туризм является одним из наиболее перспективных видов туризма в Узбекистане. Количество мусульманских туристов, посещающих страну, в этом году заметно выросло по сравнению с предыдущим годом.
Путешествия мусульманских женщин являются одним из самых быстрорастущих сегментов мирового туристического рынка. В докладе говорится, что рост доходов и уровня образования женщин в мусульманских странах побуждает их на путешествия.
В Вашингтоне состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова с министром торговли США Уилбуром Россом, сообщается на сайте ведомства.
23.10.2019Следующее
Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Владимир Норов провел брифинг для китайских и иностранных журналистов в преддверии проведения Ташкентского заседания ...