Бутун Навоий вилояти эркин иқтисодий зона деб эълон қилинди
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 15 май куни имзолаган фармонда Навоий вилояти 2030 йил 1 январга қадар инновацион, юқори технологияли, экспортга йўналтирилган ва импорт ўрнини босувчи ишлаб чиқариш учун эркин иқтисодий зона сифатида белгиланди. ЭИЗ амал қилиш муддати узайтирилиши мумкин.
Навоий вилоятини ЭИЗ сифатида ривожлантиришнинг асосий йўналишлари сифатида инновацион фаолиятни ривожлантириш, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш, кимё ва қурилиш маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича кластерлар ташкил этиш, транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмаларини ривожлантириш ва бошқалар келтириб ўтилган.
«Навоий ЭИЗ» иштирокичиси мақомини олган корхоналар қуйидаги тўловлардан озод этилади:
• ер солиғи, даромад солиғи, юридик шахслар мол-мулк солиғи, микрофирмалар ва кичик корхоналар учун ягона солиқ тўловидан;
• ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун олиб келинаётган ускуналар, хом ашё, материал ва бутловчи қисмлар учун бож тўловлари (божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод қилинган маблағлар янги иш ўринлари яратиш, шунингдек модернизация, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, ишлаб чиқариш биноларини қуриш, ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун зарур бўлган хом ашё ва материаллар сотиб олиш мақсадларига сарфлаш шарти билан;
• белгиланган тартибда шакллантирилувчи рўйхат бўйича республикада ишлаб чиқарилмайдиган ва ва лоҳиҳаларни амалга ошириш доирасида олиб келинувчи қурилиш материаллари учун бож тўловлари (божхона расмийлаштируви учун тўловлардан ташқари).
Юқорида санаб ўтилган имтиёзлар киритилган инвестиция ҳажмидан келиб чиққан ҳолда 3 йилдан 10 йилгача муддатга қуйидаги тартибда тақдим этилади:
300 минг доллардан 3 млн долларгача — 3 йил муддатга;
3 млн доллардан 5 млн долларгача — 5 йил муддатга;
5 млн доллардан 10 млн долларгача — 7 йил муддатга;
10 млн доллар ва ундан юқори — 10 йил муддатга сўнгги 5 йилда фойда солиғи ва ягона солиқ тўлови амалдаги ставкалардан 50 фоиз паст ҳажмда қўлланган ҳолда.
Чет эл сармояси иштирокидаги корхоналар муассислари — «Навоий» ЭИЗ иштирокчилари ва уларнинг оила аъзолари учун 1 июндан мамлакат ҳудудида амал қилиш муддатини узайтириш имкони бўлган 3 йиллик «инвестицион виза» жорий этилади.

Навоийская область объявлена свободной экономической зоной
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 мая подписал указ, которым территория Навоийской области определена свободной экономической зоной (СЭЗ) для инновационных, высокотехнологичных, экспортоориентированных и импортозамещающих производств до 1 января 2030 года. Срок действия СЭЗ может быть продлен.
Решение принято для создания «благоприятных условий для ведения бизнеса, развития инновационного предпринимательства и высокотехнологичной промышленности, а также создания дополнительных мощностей по глубокой переработке минерально-сырьевых ресурсов и производству конкурентоспособной на внутреннем и внешних рынках продукции на территории Навоийской области».
Среди основных направлений развития Навоийской области в качестве СЭЗ — развитие инновационной деятельности, привлечение прямых инвестиций, создание кластеров по производству химической продукции и строительных материалов, развитие транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры области и другие.
Предприятия, получившие статус участника СЭЗ «Навои», освобождаются от уплаты:
земельного налога, налога на прибыль, налога на имущество юридических лиц, единого налогового платежа для микрофирм и малых предприятий;
таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за оборудование, сырье, материалы и комплектующие изделия, завозимые для собственных производственных нужд, с целевым направлением высвобождаемых средств на создание новых, а также модернизацию, реконструкцию, техническое и технологическое перевооружение, расширение действующих производств, строительство производственных зданий, приобретение сырья и материалов, необходимых для собственных производственных нужд, без права возврата отрицательной суммы налога на добавленную стоимость, возникающей при экспорте продукции;
таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за строительные материалы, не производимые в республике и завозимые в рамках реализации проектов, по перечням, формируемым в установленном порядке.
Указанные льготы предоставляются на срок от 3 до 10 лет в зависимости от объема внесенных инвестиций, в том числе в эквиваленте:
от 300 тысяч долларов до 3 млн долларов — сроком на 3 года;
от 3 млн долларов до 5 млн долларов — сроком на 5 лет;
от 5 млн долларов до 10 млн долларов — сроком на 7 лет;
от 10 млн долларов и выше — сроком на 10 лет, с применением в течение последующих 5 лет ставки налога на прибыль и единого налогового платежа в размере на 50% ниже действующих ставок.
Согласно указу, в отношении участников СЭЗ «Навои» «не применяются акты налогового законодательства Республики Узбекистан, ухудшающие положение налогоплательщиков».
Для учредителей предприятий с иностранными инвестициями — участников СЭЗ «Навои» и членов их семей с 1 июня вводится трехлетняя «инвестиционная виза» с возможностью ее продления без выезда с территории страны.