Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 октябрь куни Америка Қўшма Штатлари Давлат котибининг биринчи ўринбосари Уэнди Шерман бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклигини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Уэнди Шерман давлатимиз раҳбарига АҚШ Президенти Жозеф Байден, вице-президенти Камала Харрис ва Давлат котиби Энтони Блинкеннинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Америка томони мамлакатимизнинг суверенитети, мустақиллиги ва ҳудудий яхлитлигини, шунингдек, янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини қатъий қўллаб-қувватлаши алоҳида таъкидланди.
Томонлар кейинги йилларда Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал суръатда ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Икки мамлакат ўртасидаги Стратегик шериклик мулоқотининг жорий йил охиригача Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтадиган биринчи йиғилишининг кун тартибини пухта тайёрлаш муҳим экани таъкидланди.
Сиёсат ва хавфсизлик, савдо, инвестиция ва инновациялар, қишлоқ хўжалиги, энергетика, таълим, соғлиқни сақлаш, гуманитар алмашинувлар каби устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Пандемияга қарши курашишда, шу жумладан амалдаги глобал дастур доирасида мамлакатимизга вакциналар етказиб бериш масаласида кўрсатилаётган кўмак учун Америка томонига алоҳида миннатдорлик билдирилди.
Минтақавий, шу жумладан “АҚШ – Марказий Осиё” мулоқоти ҳамда Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим кенгаши доирасидаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, Афғонистонда вужудга келаётган вазият юзасидан батафсил фикр алмашилди. Ўзбекистоннинг афғон халқига кўмаклашиш ҳамда қўшни мамлакатда узоқ муддатли тинчлик ўрнатилиши ва унинг иқтисодий тикланишига хизмат қиладиган лойиҳаларни илгари суриш борасидаги саъй-ҳаракатлари юксак баҳоланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов 4 октябрь куни расмий ташриф билан мамлакатимизга келди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 октября принял делегацию Соединенных Штатов Америки во главе с первым заместителем Государственного секретаря Уэнди Шерман.
На встрече были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-американского стратегического партнерства.
Уэнди Шерман передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента США Джозефа Байдена, вице-президента страны Камалы Харрис и Государственного секретаря Энтони Блинкена.
Особо отмечена решительная поддержка американской стороной суверенитета, независимости и территориальной целостности нашей страны, а также программы демократических преобразований и социально-экономических реформ в новом Узбекистане.
Стороны с удовлетворением отметили динамичное развитие многопланового сотрудничества между Узбекистаном и США в последние годы.
Подчеркнута важность тщательной подготовки повестки дня первого заседания Диалога стратегического партнерства между странами, которое состоится до конца этого года в городе Вашингтоне.
Выражена заинтересованность в расширении практического сотрудничества по таким приоритетным направлениям как политика и безопасность, торговля, инвестиции и инновации, сельское хозяйство, энергетика, образование, здравоохранение, гуманитарные обмены.
Особая признательность была выражена американской стороне за оказываемое содействие в борьбе с пандемией, включая вопросы поставок в нашу страну вакцин в рамках действующей глобальной программы.
Отдельное внимание уделено вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках Диалогового формата и Совета Рамочного соглашения по торговле и инвестициям США – Центральная Азия.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями
по складывающейся ситуации в Афганистане. Высоко оценены усилия Узбекистана по оказанию содействия афганскому народу и продвижению проектов, призванных содействовать установлению долгосрочного мира и экономическому возрождению соседней страны.
По приглашению Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов 4 октября прибыл в нашу страну с официальным визитом.