Ўзбекистон Президенти “Яшил ўсиш ва глобал мақсадлар учун ҳамкорлик – 2030” халқаро саммитида иштирок этди
30 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг таклифига биноан Сеул шаҳрида видеоанжуман шаклида ўтаётган “Яшил ўсиш ва глобал мақсадлар учун ҳамкорлик – 2030” иккинчи халқаро саммити ишида иштирок этди.
Икки кунлик форум кун тартибидан иқлим ўзгариши оқибатларини енгиб ўтиш, “яшил” тикланиш ва углерод нейтраллигини таъминлаш, шунингдек, БМТ Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва Иқлим бўйича Париж битими қоидаларини бажариш масалалари ўрин олган.
Тадбирда дунёнинг етакчи мамлакатлари давлат ва ҳукумат раҳбарлари, юқори даражадаги вакиллари, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этмоқда.
Хусусан, саммитда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Европа Кенгаши Раиси Шарль Мишель ва Европа Комиссияси Раиси Урсула фон дер Ляйен, Германия Канцлери Ангела Меркель, Франция Президенти Эммануэль Макрон, Буюк Британия Бош вазири Борис Жонсон, ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцян, АҚШ Президентининг иқлим масалалари бўйича махсус вакили Жон Керри, ХВФ бошқарувчи директори Кристалина Георгиева, Яшил ўсиш глобал институти раиси Пан Ги Мун ва ИҲТТ бош котиби Анхель Гуррия қатнашмоқда.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида “яшил” тикланиш соҳасида мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланишларнинг муҳим йўналишларини қайд этди ҳамда бу борадаги халқаро ҳамкорликнинг истиқболлари юзасидан ўз нуқтаи назарини баён қилди.
Давлатимиз раҳбари “яшил” ва барқарор тараққиётга хизмат қиладиган самарали қарорлар қабул қилиш учун бутун халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарурлигини алоҳида таъкидлади.
Орол денгизи ҳалокатининг глобал оқибатларини енгиб ўтиш бу борадаги устувор вазифалардан бири сифатида белгиланди. Шу муносабат билан Президентимиз яқинда Ўзбекистон ташаббуси билан Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш бўйича қабул қилинган БМТ Бош Ассамблеясининг махсус резолюцияси тўлиқ қўллаб-қувватлангани учун барча халқаро ҳамкорларга миннатдорлик билдирди. Мазкур йўналишдаги ишларни, шу жумладан махсус ташкил этилган БМТ Траст жамғармаси, Яшил ўсиш глобал институти, “P4G” шериклик платформаси ва бошқа халқаро институтлар доирасида биргаликда фаол давом эттириш таклиф этилди.
Минтақамизда иқлим ўзгаришлари, буғланиш даражасини оширувчи газлар ва атмосфера ифлосланиши муаммолари таъсирида трансчегаравий дарёлар оқими ва биологик хилма-хиллик қисқараётгани муносабати билан жиддий хавотир билдирилди.
Ўзбекистон Париж битими доирасида 2030 йилга қадар парник газларни атмосферага чиқаришни қисқартириш бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни бажаришга содиқ экани таъкидланди.
Шу муносабат билан “яшил” технологияларни кенг жорий қилиш ва “яшил” энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш Ўзбекистонда яқин ўн йилда қайта тикланадиган энергия манбалари улушини 3 баробардан зиёдга кўпайтириш имконини бериши қайд этилди.
Келгуси йили Ўзбекистонда “Ривожланаётган мамлакатлар учун яшил энергетика” мавзусида халқаро конференция ўтказиш, шунингдек, “яшил” истеъмол маданиятини шакллантириш мақсадида “яшил" иқтисодиётни барпо этишга ёшларни жалб этиш бўйича махсус дастурни амалга ошириш ташаббуслари илгари сурилди.
Президентимиз ушбу муҳим соҳада амалий ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон «P4G» шериклигига қўшилиш ҳамда унинг тўлақонли иштирокчисига айланишга тайёр эканини билдирди.
Форум иши давом этмоқда. Унинг якунида “яшил” тикланиш ва барқарор тараққиёт соҳасидаги халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштириш бўйича энг муҳим вазифаларни ўзида акс эттирадиган Сеул декларацияси қабул қилинади.

30 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина принял участие в работе второго Международного саммита «Партнерство ради зеленого роста и глобальных целей – 2030» (P4G), проходящего в Сеуле в формате видеоконференции.
В повестку двухдневного форума включены вопросы преодоления последствий изменения климата, «зеленого» восстановления и обеспечения углеродной нейтральности, а также достижения Целей устойчивого развития ООН и выполнения положений Парижского соглашения по климату.
В мероприятии принимают участие главы государств и правительств, высокие представители ведущих стран мира, руководители авторитетных международных организаций.
В их числе генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, председатели Европейского Совета Шарль Мишель и Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен, Канцлер Германии Ангела Меркель, Президент Франции Эммануэль Макрон, Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон, Премьер Государственного совета КНР Ли Кэцян, специальный представитель Президента США по вопросам климата Джон Керри, управляющий директор МВФ Кристалина Георгиева, председатель Глобального института зеленого роста Пан Ги Мун и генеральный секретарь ОЭСР Анхель Гуррия.
В своем выступлении Президент Узбекистана обозначил ключевые направления проводимых в нашей стране преобразований и поделился видением перспектив международного взаимодействия в области «зеленого» восстановления.
Глава нашего государства особо подчеркнул, что для принятия эффективных решений «зеленого» и устойчивого развития необходимо объединение усилий всего международного сообщества.
В качестве одной из приоритетных задач определено преодоление глобальных последствий катастрофы Аральского моря. В этой связи Лидер нашей страны поблагодарил всех международных партнеров за полную поддержку недавно принятой по инициативе Узбекистана специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Предложено продолжить активную совместную работу в этом направлении, в том числе в рамках специально созданного Трастового фонда ООН, Глобального института зеленого роста, на площадке Партнерства «P4G» и других международных институтов.
Выражена серьезная обеспокоенность сокращением объемов стока трансграничных рек и биоразнообразия в нашем регионе в связи с климатическими изменениями, проблемами парниковых газов и загрязнения атмосферы.
Подтверждена приверженность Узбекистана выполнению принятых обязательств по сокращению к 2030 году выбросов парниковых газов в рамках Парижского соглашения.
В этой связи было отмечено, что широкое внедрение «зеленых» технологий и осуществление проектов в области «зеленой» энергетики в Узбекистане позволит в ближайшие десять лет увеличить долю возобновляемых источников энергии более чем в 3 раза.
Выдвинута инициатива о проведении в следующем году международной конференции «Зеленая энергетика для развивающихся стран», а также запуске специальной программы по привлечению молодежи к созданию «зеленой» экономики для формирования культуры зеленого потребления.
В целях расширения практического взаимодействия в этой важной сфере Президент заявил о готовности Узбекистана присоединиться к Партнерству «P4G» и стать его полноправным участником.
Работа форума продолжается. По его итогам будет принята Сеульская декларация, в которой найдут отражение важнейшие задачи по объединению международных усилий в области «зеленого» восстановления и устойчивого развития.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 мая принял делегацию Российской Федерации во главе с министром здравоохранения Михаилом Мурашко, пребывающую в нашей стране с рабочим визитом.