Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга 3 октябрь куни расмий ташриф билан Будапештга келди.
Ференц Лист номидаги халқаро аэропортда давлатимиз раҳбарининг ташрифи муносабати билан Ўзбекистон ва Венгрия байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Мамлакатимиз етакчисини Венгрия иқтисодий ривожланиш вазири Мартон Надь ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Саммитнинг асосий тадбирлари эртага, 4 октябрь кунига мўлжалланган. Венгрия Президенти Каталина Новак билан учрашув бўлиб ўтади. Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ва Бош вазир Виктор Орбан тор доирада ва кенгайтирилган таркибда учрашув ўтказадилар. Якунда икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланиши кутилмоқда.
Президентимизнинг ташрифи доирасида Венгриянинг етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан ҳам учрашиш кўзда тутилган.
Венгрия томонининг таклифига биноан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 октябрь куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
03.10.2022Кейингиси
Бугун, 4 октябрь куни Будапешт шаҳрида Венгрия Парламентининг биноси рўпарасидаги Лайош Кошут номидаги майдонда расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни расмий кутиб олиш маросими бўлди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой 3 октября прибыл с официальным визитом в Будапешт.
В международном аэропорту имени Ференца Листа к встрече главы нашего государства были подняты государственные флаги Узбекистана и Венгрии, выстроен почетный караул.
Лидера нашей страны встречали министр экономического развития Венгрии Мартон Надь и другие официальные лица.
Основные мероприятия саммита намечены на завтра, 4 октября. Состоится встреча с Президентом Венгрии Каталиной Новак. Затем Президент Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Виктор Орбан проведут переговоры узком и расширенном формате. По итогам ожидается подписание солидного пакета двусторонних документов.
Программой пребывания главы нашего государства предусмотрен также «круглый стол» с руководителями ведущих компаний и финансовых структур Венгрии.
По приглашению венгерской стороны, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 октября отбыл в Венгрию с официальным визитом.