Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 ноябрь куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби Кунио Микурияни қабул қилди.
Мамлакатимиз ва ушбу нуфузли халқаро тузилма ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Жаҳон божхона ташкилотига 1992 йилдан аъзо. Кейинги йилларда мазкур ташкилот билан ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашди.
2019 йилда ҳамкорликнинг “йўл харитаси” қабул қилинди. Юртимиз Киото ва Истанбул конвенцияларига қўшилди ҳамда Савдога кўмаклашиш глобал дастурида иштирок этиш тўғрисидаги битимни имзолади. Унинг доирасида 12 та тадбир ўтказилган.
Ташкилот кўмаги билан 2020 йил январь ойида “Ягона дарча” автоматлаштирилган тизими, Божхона назоратини мувофиқлаштириш бўйича ситуацион марказ ишга туширилди. Яқинда мамлакатимиз Божхона лабораторияси Жаҳон божхона ташкилотининг Минтақавий лабораторияси мақомини олди.
Ўзбекистон Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти ушбу халқаро тузилманинг Тадқиқотлар дастурида аккредитациядан ўтди.
Божхона ходимларининг малакасини оширишга кўмаклашилмоқда. Кейинги бир неча йилда юртимизнинг 200 нафардан зиёд божхоначиси ташкилотнинг қисқа муддатли ўқув курсларида иштирок этди.
Бундан ташқари, минтақавий ҳамкорлик ривожланиб бормоқда. Кеча Тошкент шаҳрида ўтган минтақа мамлакатлари божхона хизматлари вакилларининг учрашуви ҳам самарали бўлди.
Бош котиб Кунио Микурия билан учрашувда Ўзбекистон Давлат божхона қўмитаси фаолиятини такомиллаштириш ва унинг самарадорлигини ошириш бўйича ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Рақамлаштириш, илғор халқаро стандартларни жорий этиш, интеллектуал тизимлардан фойдаланган ҳолда божхона постларини модернизация қилиш, коррупция, контрабанда ва божхона соҳасидаги қоидабузарликларга қарши курашиш борасидаги норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, мутахассислар тайёрлаш ва бошқа йўналишларда қўшма тадбир ва лойиҳаларни амалга ошириш муҳим экани қайд этилди.
Мамлакатимиз тез фурсатда Жаҳон савдо ташкилотига кириши билан боғлиқ масалаларда яқиндан ҳамкорлик қилиш зарур экани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Жаҳон божхона ташкилоти ўртасидаги амалий шерикликни кенгайтириш бўйича янги “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.
26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
26.11.2021Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 28 ноябрь куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг ўн бешинчи саммитида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Ашхобод шаҳрида бўлади.

Президент Республики Узбекистан обсудил с генеральным секретарем Всемирной таможенной организации новые направления взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 ноября принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения направлений взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с указанной авторитетной отраслевой международной структурой.
Узбекистан является членом Всемирной таможенной организации с 1992 года. В последние годы отмечается заметная активизация взаимодействия с этой организацией.
В 2019 году была принята «дорожная карта» сотрудничества. Наша страна присоединилась к Киотской и Стамбульской конвенциям, а также подписала Соглашение об участии в Глобальной программе содействия торговле, в рамках которой уже проведено 12 мероприятий.
При содействии Организации с января 2020 года внедрена автоматизированная система «Единое окно», создан Ситуационный центр координации таможенного контроля. На днях наша Таможенная лаборатория получила статус Региональной лаборатории Всемирной таможенной организации.
Таможенный институт Государственного таможенного комитета Узбекистана аккредитован в Программе исследований этой международной структуры.
Оказывается содействие в повышение квалификации таможенных работников. За последние несколько лет свыше 200 сотрудников нашей таможни приняли участие в краткосрочных учебных курсах Организации.
Кроме того, развивается региональное взаимодействие. Вчера в городе Ташкенте плодотворно прошла встреча представителей таможенных служб стран региона.
На встрече с генеральным секретарем Кунио Микурией особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в области совершенствования и повышения эффективности деятельности Государственного таможенного комитета Узбекистана.
Подчеркнута важность реализации совместных мероприятий и проектов по цифровизации, внедрению передовых международных стандартов, модернизации таможенных постов на основе применения интеллектуальных систем, совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере борьбы с коррупцией, контрабандой и таможенными нарушениями, подготовке специалистов и других направлениях.
Отмечена необходимость тесного взаимодействия в вопросах скорейшего вступления страны во Всемирную торговую организацию.
Достигнута договоренность о принятии новой «дорожной карты» по расширению практического партнерства между Узбекистаном и Всемирной таможенной организацией.