Олий даражадаги музокаралар якунида оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва у орқали қардош туркман халқига самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Туркманистонда Сердар Бердимуҳамедовнинг раҳбарлигида изчил амалга оширилаётган ички ва ташқи сиёсат туфайли давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларида эришилаётган катта ютуқлардан Ўзбекистон чин дилдан хурсанд экани таъкидланди.
Ушбу янгиланишларнинг асосчиси Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов экани алоҳида қайд этилди.
Муштарак сиёсий ирода туфайли кейинги йилларда Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларига мутлақо янги руҳ бағишлангани ва икки томонлама ҳамкорлик стратегик тус олгани таъкидланди.
Бугунги музокаралар якунида ҳам икки томонлама форматда, ҳам халқаро майдонда янада яқиндан ҳамкорлик қилишга қаратилган Стратегик шерикликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларация имзоланди.
- Туркманистон билан шерикликни янада мустаҳкамлаш – Ўзбекистон ташқи сиёсатининг ўзгармас устувор йўналиши, - деди давлатимиз раҳбари.
Бўлиб ўтган музокаралар давомида мамлакатларимиздаги улкан салоҳиятни қардош халқларимиз манфаатлари йўлида ишга солишнинг кенг имкониятларидан фойдаланиш ва самарали механизмларни жорий қилишга алоҳида эътибор қаратилгани таъкидланди.
Томонлар савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтиришни Ўзбекистон-Туркманистон шериклигининг асоси сифатида белгилаб олдилар.
Шунингдек, бугун замонавий инфратузилмага эга Чегараолди савдо зонаси қурилиши бошланади.
- Бу товар айирбошлашнинг ошиши, бизнес алоқаларининг кенгайиши, мамлакатларимиз ҳудудларида янги иш ўринлари яратилишига хизмат қилади, - деди Ўзбекистон Президенти.
Бундан ташқари, саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш орқали кооперация алоқаларини фаол ривожлантиришга келишиб олинди.
Сувдан фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий тусдаги фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва оқибатларини бартараф этиш борасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Марказий Осиёдаги трансчегаравий дарёларнинг сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш учун конструктив мулоқотни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Парламентлараро мулоқот ва халқ дипломатиясини янада кенгайтириш, ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш, маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
- Маданий-гуманитар алоқалар қардош халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстликнинг тамал тоши, асоси бўлиб келган, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг ўттиз йиллигини кенг нишонлаш мақсадида келгуси йилда икки томонлама Маданият ва кино кунлари, фестиваллар ва бошқа тадбирларни ўтказишга келишиб олинди.
Давлатларимизнинг халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан позициялари муштарак экани қайд этилди.
БМТ, ЕХҲТ, МДҲ, ШҲТ, ТДТ, ОҚХФ ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги фаол ҳамкорлик давом эттирилади.
- Биз Марказий Осиё давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви доирасидаги минтақавий ҳамкорликни бундан буён ҳам мустаҳкамлашга келишиб олдик, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Бундан ташқари, давлат раҳбарлари Афғонистонда вазиятни тез фурсатда барқарорлаштириш ва муҳим инфратузилма лойиҳаларини илгари суришга қаратилган саъй-ҳаракатларни кенгайтиришга аҳдлашиб олдилар.
Ўз баёнотининг якунида Шавкат Мирзиёев сермаҳсул музокараларнинг натижалари Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик ҳар томонлама мустаҳкамланишига хизмат қилишига ишонч билдирди.
Олий даражадаги музокаралар якунида ҳужжатларни имзолаш ва алмашиш маросими бўлиб ўтди.
21.10.2022Кейингиси
Туркманистонга расмий ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу мамлакат Парламентининг юқори палатаси раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил признательность Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и всему братскому туркменскому народу признательность за традиционно тёплое гостеприимство.
Отмечено, что в Узбекистане искренне рады успехам Туркменистана, достигаемым благодаря последовательно реализуемой внутренней и внешней политике под руководством Сердара Бердымухамедова.
Отдельно указано, что основоположником всех этих начинаний является председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
Подчёркнуто, что благодаря общей политической воле за последние годы удалось создать совершенно новую атмосферу узбекско-туркменских отношений и придать двустороннему сотрудничеству стратегический характер.
По итогам сегодняшних переговоров подписана Декларация об углублении стратегического партнёрства, которая предусматривает более тесное сотрудничество как в двустороннем формате, так и на международной арене.
- Дальнейшее укрепление партнёрства с Туркменистаном – неизменный приоритет внешней политики Узбекистана, - подчеркнул глава нашего государства.
Было отмечено, что в ходе переговоров особое внимание уделено использованию широких возможностей и внедрению эффективных механизмов реализации большого потенциала обеих стран в интересах двух братских народов.
Стороны обозначили, что основой узбекско-туркменского партнёрства является дальнейшее наращивание торгово-экономических связей.
Сегодня также будет дан старт строительству Зоны приграничной торговли с современной инфраструктурой.
- Это будет содействовать увеличению товарооборота, расширению бизнес-контактов, созданию новых рабочих мест в регионах наших стран, - сказал Президент Узбекистана.
Помимо этого, достигнуты договорённости по активному развитию кооперационных связей путём реализации проектов в промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, транспорте и логистике.
Обозначены приоритетные направления взаимодействия в сферах водопользования и охраны окружающей среды, предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
Подчёркнута важность продолжения конструктивного диалога в вопросах рационального использования водных ресурсов трансграничных рек Центральной Азии.
Отдельное внимание в ходе переговоров было уделено дальнейшему расширению межпарламентского диалога и народной дипломатии, развитию межрегиональных связей, укреплению культурно-гуманитарного взаимодействия.
- Культурно-гуманитарные обмены всегда были краеугольным камнем, основой многовековой дружбы наших братских народов, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, в целях широкого празднования предстоящего тридцатилетия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Туркменистаном стороны договорились провести в следующем году взаимные Дни культуры и кино, фестивали и другие мероприятия.
Президент нашей страны подтвердил общность позиций двух государств по актуальным вопросам международной и региональной политики.
Будет продолжено активное взаимодействие в рамках ООН, ОБСЕ, СНГ, ШОС, ОТГ, МФСА и других многосторонних структур.
- Мы договорились и далее укреплять региональное взаимодействие в рамках Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, - отметил лидер Узбекистана.
Помимо этого, президенты двух стран договорились наращивать усилия, направленные на скорейшую стабилизацию ситуации и продвижение важных инфраструктурных проектов в Афганистане.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что итоги плодотворных переговоров, будут способствовать всестороннему укреплению отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Туркменистаном.
В рамках официального визита в Туркменистан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с председателем Верхней палаты Парламента этой страны Гурбангулы Бердымухамедовым.