Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Туркия етакчиси давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик ва катта муваффақиятлар, Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига фаровонлик ва равнақ тилади.
Икки томонлама кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон-Туркия кўп қиррали ҳамкорлигининг жадал ривожланишига хизмат қилаётган ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Пандемия оқибатларига қарамай, жорий йил бошидан товар айирбошлаш қарийб икка бараварга кўпайди, 230 дан ортиқ янги қўшма корхона ташкил этилди, муҳим маданий-гуманитар дастурлар амалга оширилмоқда.
Давлат раҳбарлари бўлажак тадбирлар режасини кўриб чиқдилар ҳамда жорий йил якунига қадар мамлакатимизда олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг иккинчи йиғилишини ўтказишга пухта тайёргарлик кўриш муҳим эканини таъкидладилар.
Минтақавий шерикликнинг амалий жиҳатлари, шу жумладан Афғонистондаги вазиятнинг кескинлашиши нуқтаи назаридан муҳокама қилинди.
Марказий ва Жанубий Осиёда минтақавий боғлиқликни кучайтириш бўйича Тошкент халқаро конференциясининг якунлари юксак баҳоланди.
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоевнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни маданият, тиббиёт, савдо ва хизмат кўрсатиш иншоотлари қурилишига оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.

Лидер Турции сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, выразив искренние пожелания крепкого здоровья и больших успехов, а также благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки.
С удовлетворением отмечены наблюдаемые в последние годы активные взаимные контакты и обмены, способствующие динамичному развитию узбекско-турецкого многопланового сотрудничества. Несмотря на последствия пандемии, с начала этого года товарооборот вырос практически в два раза, создано свыше 230 новых совместных предприятий, реализуются важные культурно-гуманитарные программы.
Главы государств рассмотрели график предстоящих мероприятий и подчеркнули важность тщательной подготовки к проведению до конца этого года в нашей стране второго заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Обсуждены также практические аспекты регионального партнерства, в том числе в контексте обострения ситуации в Афганистане.
Высоко оценены итоги Ташкентской международной конференции по усилению региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля ознакомился с презентацией проектов по строительству объектов культуры, медицины, торговли и обслуживания.