Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашув ўтказди.
Кенг кўламли стратегик шериклик муносабатлари ва кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш юзасидан олий даражада эришилган келишувларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди.
Қўшма инвестиция лойиҳаларини илгари суриш ва янги ишбилармонлик ташаббусларини амалга ошириш, Туркия етакчи компанияларининг мамлакатимиздаги давлат корхоналарини хусусийлаштириш жараёнидаги иштирокига алоҳида эътибор қаратилди.
Фаол гуманитар алмашинувларни, энг аввало, маданият ва таълим соҳаларида давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган Туркий давлатлар ташкилоти саммитига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди. Вазирларнинг “Ўзбекистон-Туркия-Озарбайжон” форматидаги мунтазам учрашувлари доирасида самарали мулоқотни кенгайтиришга келишиб олинди.
Остона шаҳрида 50 га яқин аъзо мамлакатлар ва кузатувчилар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар делегациялари иштирокида Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг навбатдаги саммити бошланди.
Бугун Остона шаҳрида ўтаётган Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўзига ажратилган қароргоҳда Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Бағдод Амреевни қабул қилди.

На полях саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договорённостей на высшем уровне по дальнейшему укреплению отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Особое внимание было уделено продвижению совместных инвестиционных проектов и реализации новых деловых инициатив, участию ведущих турецких компаний в процессах приватизации государственных предприятий в нашей стране.
Подчеркнута важность продолжения активных гуманитарных обменов, прежде всего в области культуры и образования.
Обсуждены вопросы подготовки к предстоящему саммиту Организации тюркских государств в ноябре этого года в городе Самарканде. Достигнута договоренность об углублении продуктивного диалога в рамках регулярных министерских встреч в формате Узбекистан-Турция-Азербайджан.
В городе Астане начался очередной саммит Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии с участием около 50 делегаций из стран-участниц и наблюдателей, а также международных и региональных организаций.